Jelenleg 1050 utazási irodát tart nyilván a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) Engedélyezési és Közigazgatási Hivatala (EKH), amelyek közül 530-550 a kaucióköteles vállalkozás. A chartereztető utazási irodáknak a kiutaztatásból származó nettó árbevételük húsz százalékát, de legfeljebb húszmillió forintot, a charter utakkal nem foglalkozó irodáknak pedig 12 százalékot, de minimum kétmillió forintot kell vagyoni biztosítékként elkülöníteniük. Az árbevételbe nem kell beleszámítani a menetrend szerinti repülőjegyek értékesítéséből származó árbevételt.
Közismert, hogy a tavalyi turisztikai szezon – az elmúlt évekhez képest – világszerte gyenge eredményt produkált. A kauciót azonban a 2002-esnél jóval erősebb 2001-es bevételek után állapítják meg, melyet a tavalyi árbevételből kellett kifizetni az utazási vállalkozásoknak. A kaucióköteles vállalkozások közül tíz utazási irodát töröltek, mivel nem igazolták a vagyoni biztosíték meglétét, s húsz vállalkozás kérte tevékenységi körének szűkítését – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Andor Györgyné, a GKM Engedélyezési és Közigazgatási Hivatalának főosztályvezetője. A főosztályvezető úgy vélte: a tevékenységi kör szűkítését részben azért kérhették, mert néhány iroda fuzionált egymással, mások csak utazás közvetítésével és beutaztatással kívánnak foglalkozni a továbbiakban.
Andor Györgyné közölte: nem volt jelentős azon irodák száma, amelyek méltányosságot kértek a kauciófizetés elengedésére, de a jogszabályban előírt kötelezettség alóli mentességet egyetlen esetben sem adta meg a hivatal. Ugyanis: ha csak egy utazási irodával is méltányosságot gyakorolnának, elindulhatna egy lavina, hiszen mindegyik arra az egy esetre hivatkozhatna kérelmében. Hangsúlyozta: a vonatkozó jogszabály módosításának előkészítése jelenleg is zajlik, s a hivatal kezdeményezte, vegyék ki e passzust a rendelkezésből.
A Real Madrid Spanyolországban soha nem látott összeget fizetett egy balhátvédért
