Többet kellene otthonteremtésre fordítani

„Meggyőződésem, hogy az otthonteremtési feladatok célirányos meghatározása és a pénzek hatékony elköltése céljából szükség lenne egy építésüggyel, lakáspolitikával foglalkozó minisztériumra, úgy, ahogy ezt választási ígéretükben a szocialisták kilátásba helyezték” – nyilatkozta lapunknak Földi Tamás, a Társaság a Lakásépítésért szervezet elnöke.

Csákó Attila
2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európában is bevett gyakorlat, hogy e feladat koordinálását egy kézbe helyezi a kormányzat, de nálunk nem ez a helyzet. Földi Tamás elmondta: nehézséget okoz nekik, hogy miközben Csabai Lászlóné lakásügyi kormánymegbízottal folytatnak tárgyalásokat, jól tudják, a feladatok koordinálása több kézben van.
Földi Tamás kiemelte: a lakáspolitikában az évi negyvenezer otthon megépítését kell célként kitűzni. Ehhez állandóságot kell biztosítani, s olyan programot kell alkotni, amely nem négy évre, hanem hoszszabb időre, tíz-tizenöt évre szól. Jelenleg úgy látszik, ilyen 2004-nél előbb nem indul meg, holott a programot ennél jóval hamarabb meg lehetne alkotni. Mindezek ellenére az elnök úgy véli, hogy a polgári kormány sikeres otthonteremtési politikáját a szocialista kormány átvette, s jó irányba indult el, amikor meghirdette a nemzeti lakásprogram megalkotását.
Emlékeztetett arra, hogy pozitív változások a lakáspolitikában az Orbán-kormány idején következtek be, amikor Matolcsy György gazdasági miniszter a civil szervezetek véleményét meghallgatva terjesztette a kormány elé javaslatait, amelyekből aztán számos elképzelés megvalósult. A szakember bízik abban, hogy az új kabinet is hasonlóan fogékony lesz javaslataikra.
Földi Tamás szerint szükség lenne az állam által lakástámogatásra fordított összeget megduplázni, a költségvetésből évente e célra 280-300 milliárd forintot kellene költeni. Példaként Európát hozta fel, ahol a GDP másfél százalékát fordítják erre, míg hazánkban 0,8 százalékát. Holott a lakásépítés az államnak is jó üzlet: plusz tízezer lakás 117 milliárd forintnyi GDP-növekményt eredményez, továbbá 50 ezer új munkahelyet teremt. A nem kalákában épített lakások esetén nő a tb-járulék befizetése, a segélyek helyett munkabért adnak, a cégek pedig több nyereségadót fizetnek.
Földi Tamás figyelmeztetőnek nevezte, hogy megközelítőleg 32 ezer lakás épült tavaly, a kiadott építési engedélyek száma viszont vélhetőleg csökkent. Az elnök szerint ennek egyik oka, hogy 200 ezer forint feletti négyzetméteráron nehéz a lakásokat eladni. Hozzátette: a reális nettó árnak 170-180 ezer forint körül kellene lennie. Az ennél magasabb árakban már az ingatlan fekvésének, elhelyezkedésének és panorámájának kellene érvényesülnie, s nem a vállalkozók által felvett hitel kamatának vagy extraprofitjának.
Földi szerint probléma a hazai lakáshelyzet szerkezete is: miközben az EU-tagországokban és a rendszerváltó országokban 30-35 százalék a bérlakások aránya, addig hazánkban csupán nyolc. Ezért fontos lenne, hogy a bérlakásépítésben a magántőke megjelenjen, s az ingatlan felépítését követően üzemeltetőként jelen legyen. Ez akkor kivitelezhető, ha megfelelő lakbér-támogatási rendszert alakít ki a kormány. A jelenlegi helyzet – az önkormányzatok alacsony bérű lakásokat bocsátanak a rászorulók rendelkezésére – eltér az uniós gyakorlattól. A közösségben ugyanis a lakbér piaci alapú, s ahhoz kapnak támogatást a helyhatóságtól a rászorultak. A szervezet elnöke szerint sürgősen szükség lenne közhasznú lakásépítő szervezetekre, úgy, ahogy az Európában is bevett gyakorlat. Például az EU-ban az építkezések 30 százalékát ezek a szervezetek koordinálják. A közhasznú szervezetek nem pénzt, hanem adókedvezményeket kapnak. Egyes országokban áfa-, másutt nyereségadó-kedvezményben részesülnek, továbbá vannak olyan államok is, ahol előírás, hogy a megtermelt nyereséget vissza kell forgatniuk.
A hitelezéssel kapcsolatban Földi megjegyezte: az utóbbi években pozitív változások történtek e területen. A helyzet azonban még mindig nem megoldott, hiszen amíg Nyugat-Európában és Észak-Amerikában nem ritka, hogy egy fiatal pár 10-15 százaléknyi önerővel saját ház építésébe kezdhet, s a hiányzó összeget a pénzintézetek adják hosszú lejáratú hitel formájában, addig Magyarországon ekkora forrást nem kaphatnak. Ez alól kivétel, ha a szülő vagy rokon ingatlanfedezetet ajánl fel a banknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.