Trianon sem örök?

Sebestyén Imre
2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy port kavart Zoran Djindjics Der Spiegelnek adott nyilatkozata. A szerb miniszterelnök a tekintélyes német magazinnak azt találta mondani, hogy Belgrád új Daytont követel – amelyen új balkáni határokat határoznának meg –, ha az albánok továbbra is Koszovó függetlenségén inszisztálnak.
A nyilatkozat Szarajevóban nagy felzúdulást váltott ki, mert úgy értették, hogy az esetleg elvesztett Koszovóért Belgrád Bosznia szerb felét szeretné. Pristinában konfúznak találták a nyilatkozatot, de pozitív elemeket is véltek felfedezni benne. A koszovói albán vezetők ugyanis úgy látják, Szerbia kész megbékélni a realitásokkal, magyarán a tartomány elvesztésével.
Nenad Csanak vajdasági házelnök meggondolatlannak minősítette a szerb miniszterelnök kijelentését. Ilyen dolgokkal roppant veszélyes játszani, múltunk egyes fejezeteit ugyanis le kellene zárni már – nyilatkozta a vajdasági szerb politikus. Szerinte a daytoni megállapodás átértelmezése és a boszniai Szerb Köztársaság Szerbiához csatolása számos korábbi megállapodást is megkérdőjelezhetne, így a trianoni szerződés érvényességét is, amely alapján a Vajdaságot Szerbiához csatolták. Ha így gondolkodunk, akkor Délkelet-Európában kő kövön nem marad – vélekedett Csanak magyarázatot kérve a belgrádi kormányfőtől. A szerb kormány tiszteletben tartja a daytoni megállapodást, amely szavatolja Bosznia-Hercegovina szuverenitását, közölte válaszként a kormányfő kabinetje. Ám Szerbia ugyanolyan garanciákat vár el Koszovóval kapcsolatban is, teszi gyorsan hozzá a közlemény.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.