Legalább egyszer bizonyára mindenki megfordult a régiséget kedvelők és műgyűjtők közül a budapesti Ecseri úti használtcikk-piacon, vagy a Városligetben található Petőfi Csarnokban a kirakodóvásáron. E két hely számít a leglátogatottabbnak azok körében, akik antik termékeket keresnek, bár az itteni eladók – akiket bizonyára szintén megtévesztettek – olykor csupán „antikolt” műtárgyakat adnak el az érdeklődőknek. Ilyenkor arra érdemes gondolni, hogy mindennek pontosan az az ára, amit megadnak érte. Mehetünk mi akár Rómába a Porta Potrese-re, vagy a New York-i El Barrio-ba, a legjobban mindenütt akkor járunk, ha hozzáértő műkereskedőtől vásárolunk.
A piacon egykor szinte egyedüli BÁV Rt. a műkincs-kereskedelem mellett ugyan más tevékenységet is folytat, mégis el kell ismerni: Magyarországon ők vannak jelen a piacon a legrégebben, 1920-tól. Az egykor Mária Terézia alapította cég 2002. december közepén tartotta meg a 62. ékszer és a 110. festményaukciót. Az ékszerek árverésén igen érdekes kínálat és kereslet alakult ki, a legértékesebb és legdrágább termékek iránt nagy volt az érdeklődés. Egy négymillió forint kikiáltási árú, 1900 körül készült, összesen 118 briliánssal és 17 apró gyémánttal díszített nyakék például 4,4 millió forintért került új tulajdonosához. Egy 14 karátos női arany szoliter gyűrű – amelybe 8,30 karátos, 13,4 mm átmérőjű briliánst foglaltak – a 3,3 millió forintos induló ártól egészen 6 millió forintig jutott a licitálás során.
A BÁV-aukció másnapján a festmények kerültek kalapács alá. A 223 alkotásból kiemelkedő volt Kádár Béla Ég az istálló című műve, amelyre a licit 1,8 millió forinttól indult és 2,8 millió forintnál állt meg. Úttörő szerepet képviselt a BÁV télen az első magyar játékaukcióval is, ahol 160 tétel közül válogathattak a gyűjtők. A játékaukció Magyarországon eddig ugyanolyan ismeretlen volt, mint a két éve elindított oldtimerek (régi járművek) aukciója. A játékok között főként a hazai gyártásúak iránt volt nagy a kereslet, de érdekes módon a miniatűr gőzgépek is kelendők voltak, szemben az igen magas áron kínált Märklin-vasútmodellekkel, amelyek nem keltek el.
Nem szabad kihagynunk fontos piaci szereplők sorából a Polgár Galériát és Aukciósházat. Az 1987 óta működő és 1995-től aukciókat rendező társaság ma az egyik legnagyobb riválisa a BÁV-nak. A Polgár Galéria nem szakosodott a műkincsek terén, így náluk a régi órától a festményen át az ékszerekig, sőt a műtárgyakig sok mindent kínálnak. Az idei év sztárjai Polgáréknál a festmények voltak, azok közül is az amúgy is keresett Aba Novák Vilmos Társaság a szabadban című műve, amelyre a licit 4,6 millió forinttól indult, leütési ára végül 10 millió forint lett. Az ékszerek között egy art deco melltű vezette a listát 1,5 millió forintos árával.
A szakosodott aukciós házak közül a legismertebb a Kieselbach Galéria. A Szent István körúton lévő, festményekre szakosodott cég több rekordot is megdöntött az elmúlt években. Az utolsó mérföldkövet éppen 2002 decemberében sikerült átlépnie a galériának, amikor Gulácsy Lajos Nakonxipánban hull a hó című művét 80 millió forint (jutalék nélküli) áron értékesítették. Korábban szintén Kieselbachék tartották a rekordot egy 70 millió forintos Szinyei Merse Pál-képpel.
Az idei december jócskán bővelkedett meglepetésekben, a 80 millió forintos Gulácsy-képet egy szintén a Nyugat-kortárs festő keze munkáját dicsérő alkotás licitálta felül a hazai árverési paletta rekordjai között.
Az 1997-ben alapított Mű-Terem Galéria tavaly december 9-én megdöntötte a Kieselbach Galéria három nappal korábbi rekordját. A Mű-Terem Gulácsy-képe, A régi instrumentumon játszó hölgy 95 millió forintos rekordáron kelt el.
Decemberben tartotta először aukcióját a LÁSZLÓ VARGart, ahol Czigány Dezső egyik képe 6,5 milliós kikiáltási árról 15 millió forintig drágult. Hasonlóan tízmilliós kategóriát képviselt Aba Novák Vilmos Kilátás az ablakomból című műve, 14 millió forintért cserélt gazdát.
Nagy érdeklődés övezte idén a kilencedik Antik Enteriőr-kiállítást és vásárt is. A kiállítók egyre nagyobb tömegben jelennek meg ezen a már hagyományosnak nevezhető év végi seregszemlén, ahol festményt, ékszert, bútort és egyéb antik tárgyakat kínálnak a kiállító galériák eladásra. Egyre nagyobb számban jönnek külföldi vevők is, akik a barcelonai karácsonyi antik börze és a novemberben megrendezett svájci morgesi műtárgyvásár után néztek szét Magyarországon is.
***
A legdrágább festmények
Alkotó Cím Ár (millió Ft) Galéria
Gulácsy Lajos Régi instrumentumon játszó hölgy 95 Mű-Terem
Gulácsy Lajos Nakonxipánban hull a hó 80 Kieselbach
Szinyei Merse Pál Parkban 70 Kieselbach
Vaszary János Dinnyés csendélet 60 Mű-Terem
Rippl-Rónai József Az Arno partján 46 Mű-Terem
Munkácsy Mihály Virágcsendélet 44 Mű-Terem
Munkácsy Mihály Fasor 44 Mű-Terem
Rippl-Rónai József Piknik a Róma-villa kertjében 42 Kieselbach
Orbán Dezső Kannás csendélet 42 Kieselbach
Tihanyi Lajos Bölöni György arcképe 42 Mű-Terem
Forrás: MN-gyűjtés
Koncz Zsófia elárulta, melyik rekordot döntik meg idén az Erzsébet-táborok
