Újabb gyárbezárás?

Közel 1300 embert is elbocsáthat a németországi Salamander konszern, s a leépítések a magyarországi üzemeiket is érinthetik – jelent meg a Stuttgarter Zeitung tegnapi számában.

Mayer György
2003. 01. 10. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cég illetékese ezt spekulációnak nevezte, de hozzátette hogy a felügyelőbizottság ülésén születhet végleges döntés a cipőágazat jövőjéről és az esetleges gyárbezárásról. A Salamander cipőgyáraiban 5400 munkatárs dolgozik, ebből háromezer a termelésben. A cég két legnagyobb üzemét Magyarországon – Martfűn és Bonyhádon – működteti, ahol kétezer dolgozót foglalkoztatnak. Ha a szanálási koncepció legszigorúbb variánsa lépne életbe, az egyik magyarországi üzemet bezárnák, így akár 900 munkahely is megszűnhet. A németországi magas munkanélküliség alapján várható, hogy a leépítést inkább külföldön hajtják végre a tulajdonosok.
*
A németországi Salamander konszern Magyarországon Martfűn és Bonyhádon működtet cipőgyárat, ám a cégek vezetőitől semmilyen információt nem sikerült szerezni az esetleges gyárbezárásokról, leépítésekről és az anyavállalat anyagi problémáiról.
Kovács Jánosné, a martfűi Saltis Kft. szakszervezeti bizottságának vezetője szerint már tavaly szeptember óta hallani az esetleges leépítésekről, sőt a decemberi bértárgyaláson is szóba kerültek foglalkoztatási kérdések. Akkor azt a választ kapták, hogy a 2003-as termelési tervek is a jelenlegi hétszáz fős létszámmal készültek el, és nem számolnak leépítéssel, temeléscsökkenéssel. A gyár esetleges bezárása katasztrofálisan érintené a dolgozókat, hiszen a régióban nincs ilyen szakemberekre igény, és a környéken magas a munkanélküliek száma. Leopold Istvánné, a bonyhádi Sabona Kft. szakszervezeti vezetője elmondta: már 2001-ben megkezdődtek a leépítések a mecseknádasdi és a györei üzemük bezárásával, melyet tavaly követett a paksi és a szekszárdi gyáregységek felszámolása. Ezek az intézkedések közel háromszáz fő elbocsátását eredményezték. Ismereteik szerint a Salamander az egész cipőágazatot el akarja adni, így veszélybe kerülhet a Bonyhádon és Tevelen még meglévő, mintegy nyolcszáz dolgozó munkahelye is. Tavaly decemberben azt az ígéretet kapták az ügyvezető igazgatótól, hogy majd januárban adnak konkrét választ a gyár további sorsával kapcsolatosan, amint Németországban döntés születik a jövőjükkel kapcsolatban. A dolgozók abban reménykednek, hogy az esetleges új tulajdonos továbbra is igényt tart majd a munkájukra.
A cégek esetleges bezárása és a dolgozók elbocsátása komoly gondokat okozna mindkét megye munkaerőpiacán. Tolna megyében a regisztrált munkanélküliek száma közel 10 ezer, a munkanélküliségi ráta 7,2 százalék. Jász-Nagykun-Szolnok megyében több mint 15 ezer a regisztrált munkanélküli, a ráta 8,9 százalék. Növeli a gondokat, hogy ebben az ágazatban egyébként is elhelyezkedési gondokkal küzdenek a szak- és betanított munkások.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.