Bár szombaton még a teljes demonstráció betiltásáról nyilatkozott a BRFK sajtóügyeletese, Garamvölgyi László, az Országos Rendőrfőkapitányság szóvivője tegnap már azt állította, hogy a Liszt Ferenc téri és a Kossuth téri tüntetést megtarthatja a szervező Civilek a Békéért tömörülés. A rendőri bejelentés ellen a civilek nyilatkozatban tiltakoztak, amelyben „politikailag motiváltnak” minősítették az eljárását, egyben a gyülekezési jog megsértéseként értelmezték a döntést.
A rendőrség azt javasolja, hogy a szervezet a demonstráció gyülekezési helyszínéül a Liszt Ferenc tér helyett az Erzsébet teret válassza, és onnan vonuljon át a Kossuth térre – közölte tegnap Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője. Megjegyezte: a rendőrség az eredeti útvonalat is jóváhagyná akkor, ha a tüntetők az úttest helyett a járdát vennék igénybe.
Krausz Tamás történész, a Civilek a Békéért mozgalom egyik szószólója, az MSZP Baloldali Tömörülésének tagja lapunk megkeresésére elmondta: várakozásai szerint a rendőrség a törvényesség jegyében felülvizsgálja döntését, s hozzájárul az eredetileg tervezett programhoz.
Kolláth György alkotmányjogász a Magyar Nemzetnek felvázolta: a gyülekezési jogról szóló 1989. évi III. törvény szerint a rendőrség elutasító határozatot hozhat, ha a tervezett demonstráció a közlekedés rendjét aránytalanul sértené.
– Úgy látom, egyelőre nincs stabil bírósági gyakorlat arra nézve, hogy mikor zavarja egy megmozdulás aránytalanul a forgalmat. A rendőrség erre hivatkozva hozott elutasító határozatát azonban a bíróság még felülvizsgálhatja, amire a korábbiakban már többször is sor került.
Az összeurópai békenapról a tavaly novemberi firenzei Európai Szociális Fórum résztvevői határoztak, hogy fellépjenek a demokrácia védelmében és az iraki háború ellen, amely álláspontjuk szerint nem a terrorizmus elleni harcot, hanem az amerikai gazdaság érdekeit, az olajtartalékok feletti ellenőrzés jogának megszerzését, más népek megfélemlítését szolgálja. Az Európai Szociális Fórum békefelhívásához Magyarországon számos civil szervezet és közéleti személyiség csatlakozott. Eközben a Civilek a Békéért tömörülés mellett három másik szervezet – a Humanista Mozgalom, a Szolidaritás Ifjúsági Alternatíva és a Zöld Fiatalok Egyesülete – is békedemonstrációt jelentett be február 15-re.
***
Kordában tartott szabadság
2002. július 4. Az Erzsébet hídi törvénytelen útlezárást követően a tüntetők a Kossuth térre vonultak, itt viszont egy szervezetnek engedélye volt demonstrációt tartani, ennek ellenére a rendőrség feloszlatta a tömeget.
2002. szeptember 21. A rendőrség betiltotta az autómentes világnap alkalmából tervezett kerékpáros és görkorcsolyás felvonulást a várható forgalmi fennakadásokra hivatkozva.
2002. november 28. Betiltott egy tüntetést a monori rendőrkapitányság vezetője, mert a 4-es főútvonalra tervezett félpályás útlezárás akadályozta volna a forgalmat. A Vecsési Ipartestület és az Orbán Balázs Erdélyi Kör az M0-s autópálya mielőbbi megépítéséért kívánt volna demonstrálni.
2002. december 4. Megtiltotta a füzesabonyi rendőrkapitányság annak a békés demonstrációnak a megtartását, amelyet egy városi polgár szervezett az M3-as autóút – a polgári kormány által épített – új szakaszának ünnepélyes átadása idejére és helyszínére.
2003. február 1. Gyertyát gyújtottak, imádkoztak, majd békésen távoztak a kínai nagykövetség elől azok a demonstrálók, akiknek szombat délutáni tüntetését előbb jóváhagyta, majd később betiltotta a Budapesti Rendőr-főkapitányság. A rendőrség arra hivatkozott, hogy a kínai nagykövetség előtt nem fér el száz ember, ezért nem engedélyezi a demonstrációt. A járőrök még azt is megakadályozták, hogy lapunk fotósa felvételt készítsen az eseményről.
Kőnig doki és J.Lo a Harcosok Klubjában
