Illetlen turistavezetők és az uniós normák

Halász Miklós
2003. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megelégelte a katolikus egyház a hozzá nem értést, a bárdolatlanságot, faragatlanságot. Ezentúl a szegedi Fogadalmi templomban olyan idegenvezetőket alkalmaznak, akik képesek szakszerű „lábjegyzetet” fűzni a látottakhoz. A dóm plébánosa, Kondé Lajos azért tartja fontosnak ezt a lépést, mert a korábbi gyakorlat enyhén szólva elkeserítő volt. A plébános finoman fogalmaz: az idegenvezetők nem a templomba illő szöveggel kalauzolták a látogatókat. Mindenképpen az alpáriság kategóriájába sorolható az a stílus, amikor a turistacsoportoknak a Szűz Máriát vagy valamelyik szentet az idegenvezető úgy mutatja be: „Az a nő… Az a pasas.” Ilyen szöveg még a kabaréban sem hangzik el. A szakszerűtlenségre az sem lehet mentség, hogy a turistakalauztól esetleg távol áll a hely szelleme, és a maga hétköznapi beszédmódjára fordítja le a látottakat.
Létrehozta az egyházközösség a Szeged Dóm Tourist Irodát, ahol már a pápai rendelkezés szerint képezik az idegenvezetőket, tanítják a templomba illő magyarázatokra. Nyilvánvaló, hogy nemcsak a Tisza partján, hanem az öreg kontinens több pontján is előfordult ez az illetlenség, s ezért a pápai székhely mutatta az új irányvonalat a művelt emberhez méltó viselkedéshez. Így vált európai normává, amihez a turistavezetők is csatlakoznak.
No persze nem ettől az egy lépéstől remélik Szegeden, hogy a dóm a vallásos turizmus dél-magyarországi központja lesz, s egyben a régió idegenforgalmi, kulturális központjává is válik. Ezt is szeretné elérni az egyház, és amint Kondé Lajos lapunkat tájékoztatta, mindent megtesznek, hogy a felújításra szoruló templom ne váljon az enyészetté. Szeged jelképe az 1879-es nagy árvíz utáni fogadalom megvalósításaként a város és az ország összefogásával épült. Aztán a XX. század második felében a dóm magára maradt. Az egyház – mentve a menthetőt – megpróbálta a szükséges rehabilitációs költségeit előteremteni. Sok száz millió forintra lenne szükség a plébános szerint. Beázik a templom, tönkrement a tető, tizenhat kamionnyi új cseréppel kellene befedni. A dómot, ami az ország harmadik legnagyobb temploma, 1912 és 1930 között húzták fel. A költségeket a város és a kormány fedezte. Ahhoz, hogy a tönkrement szerkezeteket helyrehozzák, újabb állami segítségre lenne szükség. Kondé Lajos bízik abban, hogy pályázatukkal megkapják a központi hatalom anyagi támogatását, mert különben elmarad a rehabilitáció. Eddig tűzoltó munkában annyit tettek, amennyit az egyház szegényes anyagi lehetőségei megengedtek. Megjavították a kilencvenhat méter magas tornyot, amit az ötvenes években zártak be, és az idén tavasszal újra megnyitják a látogatók előtt. A műemléki nevezetességeknek harang-, óra-, kupola- és orgonaszobát alakítottak ki. Itt szól Európa egyik legnagyobb harangja. Hamarosan elkészül Klebelsberg Kunó és felesége sírja mellett, a földszinten az egykori kultuszminiszter szobája. Nemcsak Szeged, hanem az egész magyar vidék sokat köszönhet a nagy formátumú kultúrpolitikusnak. Klebelsberg építtette több nagyváros egyetemét, nélküle nem jött volna létre a tanyai iskolahálózat, és segítsége nélkül talán nem készül el a dóm sem. A miniszter intézkedései felgyorsították a trianoni Magyarország európai integrációját. Most újabb csatlakozás előtt állunk, de egyelőre nem lehet tudni, hogy a szegedi egyházi vezetők honnan tudnak pénzt szerezni a felújításhoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.