Egyedül a frankfurti DAX tudott gyarapodni a múlt héten a világ irányadó tőzsdeindexei között. A londoni FTSE és a New York-i Dow Jones egy százalékkal, a Nasdaq Composite több mint másfél százalékkal csúszott vissza. Pénteki javulása ellenére négy és fél százaléknyi mínusszal zárta a hetet a tokiói Nikkei, nem tudván elszakadni a harminc éve nem látott mélypontjáról. A pesti tőzsdét is áresés jellemezte a múlt héten: a vezető részvények mindegyike olcsóbb lett az öt tőzsdenap alatt, így a BUX két és fél százalékkal lemorzsolódva, kilenc- heti mélypontjára jutott. Az utóbbi hetek ármozgásai alátámasztották azokat a gazdasági prognózisokat, amelyek szerint egy rövid, sikeres Irak elleni offenzíva lendületet adhat az amerikai gazdaságnak, míg egy hosszan vívott háború katasztrofális eredményt hozna. A londoni Institute of Directors (IoD) is ilyen következtetésekre jutott a hónapok óta tartó konfliktus lehetséges lezárásának alternatíváit elemezve. Az elemzésben vázolt negatív szcenárió bekövetkezésének jóval kisebb az esélye a szerző, Graeme Leach szerint, de ha mégis ezzel szembesülne a világ, akkor a kőolaj nyolcvan dollárig is drágulhat, s a részvények harminc százalékkal zuhannának. A tőkepiacok az elmúlt időszakban ennek megfelelően mozogtak: a háború közeledtét előrevetítő hírek emelkedést, a halogatás pedig áresést eredményezett a tőzsdéken. Több piaci szakértő kommentálta úgy – sajátosan sarkítva a helyzetet –, hogy a befektetők háborút akarnak. Pedig bizonyosan nem erről van szó, hanem a prognózisoknak megfelelő reakciókról.
Richter-gyorsjelentés
Ebben a nemzetközi környezetben a magyar részvények többsége is lejtőre került a múlt héten. A vezető részvények egy-négy százalékkal lettek olcsóbbak, s a társaságok által kiadott, kedvező gazdálkodási eseményeket közlő bejelentések sem tudták ellensúlyozni a háborús pszichózist. A BUX 2,45 százalékkal süllyedt egy héttel korábbi szintje alá. Ehhez leginkább a Richter több mint négyszázalékos leértékelődése járult hozzá. A társaság ma teszi közzé első negyedéves gyorsjelentését, s a csökkenő árfolyam arra utalhat, hogy a részvényesek aggodalommal tekintenek a mérlegadatok elé. Tetemes, 3,65 százalékos áresés a Matáv-részvényesek heti szaldója, s az OTP-papírok tulajdonosai is 2,87 százalékos értékvesztést voltak kénytelenek elkönyvelni. Ismét 5200 forint alá került a Mol. Az olajpapír tulajdonosai azzal vigasztalódtak, hogy a piaci átlagnál jóval szerényebb, mindössze 0,77 százalékos a veszteségük.
Pannonplast-spekuláció
A hét nyertese a harminc százalékot meghaladóan dráguló Pannonplast volt. A vegyipari társaság iránt számos hír keltette fel a befektetők érdeklődést, s a jelek szerint ez még hetekig így marad. Az első, újabb fordulatra utaló jel az volt, amikor a Karsai Holding bejelentette: részesedése – ismét – tíz százalék fölé emelkedett a Pannonplastban. Az évi rendes közgyűlés közeledtével ennek azért van jelentősége, mert a székesfehérvári konkurens cég egy évvel ezelőtt már próbálkozott szorosabb szálakat szőni a Pannonplasttal, de akkor a meglehetősen szórt tulajdonosi struktúrájú társaság részvényeseit nem tudta megnyerni. Arra, hogy az idén is valami hasonló készül, azt követően gondolhattak a piac szereplői, hogy a svájci Pictet bejelentette: megvált 12,5 százalékos részesedésétől. A földindulás azonban csütörtökön kezdődött, amikor szokatlanul magas tőzsdei forgalomban limittel drágult a papír, s ugyanez történt pénteken is. A két napon a társaság részvényeinek több mint 27 százaléka fordult meg. Ennek egy része valószínűleg a napon belüli üzleteknek tudható be, hiszen a 15 százalékos naponkénti emelkedés bő teret engedett a spekulánsoknak. Ám mindez nem történhetett volna, ha a piac valamelyik, eddig ismeretlen szereplője nem vásárolt volna be alaposan. Várhatóan a következő időszakban még folytatódik a tulajdonosi átrendeződés, s legkésőbb a közgyűlésen kiderülnek az új erőviszo-nyok. A papír árát valószínűleg a következő héten is ezek a törekvések fogják meghatározni, noha a Pannonplast gazdálkodásáról is több friss információ jelent meg. A héten kiadott gyorsjelentése szerint 878 millió forintos veszteséggel zárult a társaság tavalyi éve. Ez még a cég ügyeit figyelmmel kísérő szakértőket is meglepte. A mérlegadatok közzétételét követően a menedzsment ismertette az idei terveit, amely szerint 2003-ban 588 millió forintos nyereség várható. Mivel a tavalyi, tetemes veszteség nagyrészt egyszeri tételek miatt következett, az idei terv teljesítéséhez elegendő lenne 5,8 százalékkal növelni az árbevételt. Fehér Erzsébet elnök-vezérigazgató az MTI-nek elmondta: továbbra is jó döntésnek tartja, hogy a multinacionális cégek beszállítója lett a társaság, de az eddig számított 5-7 éves megtérülés helyett 3-4 évvel fognak kalkulálni, s csak a kezdettől nyereséges projekteket indítják el.
Stratégiai terveit ismertette a múlt héten a Synergon is. Az informatikai társaság több éve kezdte a regionális terjeszkedését, amely a most ismertetett programban a legfontosabb célkitűzéssé lépett elő. Ennek érdekében a vezetői struktúrát is átalakították. Czakó Ferenc eddigi elnök-vezérigazgató ezután elnökként látja el a társaság képviseletét, s a stratégiai irányítás, valamint a nemzetközi tevékenységeket felügyeli. Száray Lóránt vezérigazgató-helyettes vezérigazgatóvá lépett elő. A Synergon eddig Horvátországban és Csehországban vásárolt többségi részesedést egy-egy hasonló profilú helyi vállalatban. A jövőben Szlovákiában, Szlovéniában és Szerbiában törekszik megvetni a lábát. A társaság becslése szerint a hazai informatikai piac az idén 5-7 százalékkal bővülhet. Az ország csatlakozása az EU számos informatikai fejlesztést tesz szükségessé, de ezek bizonytalan időtávra elhúzódhatnak, mert van olyan terület, ahol máris késésben vagyunk. Mindezek alapján a Synergon a piac bővülésénél nagyobb ütemű növekedéssel kalkulál. A múlt héten a társaság részvényei 5,6 százalékkal lettek olcsóbbak.
BÉT: road show
Befektetői körútra megy még ebben a hónapban a Budapesti Értéktőzsde. A részletekről holnap tartanak sajtótájékoztatót a szervezők. Legutóbb tavaly, közvetlenül a kormány megalakulását követően utazott ki a tőzsde küldöttsége Londonba, ahová elvitték a frissen beiktatott László Csaba pénzügyminisztert is. A BÉT vezetése rendkívül sikeresnek ítélte meg a nyári szabadságok idején tartott road show-t. Azóta a BUX majdnem ezer ponttal csökkent.
Kőnig doki és J.Lo a Harcosok Klubjában
