Napi sajtószemle

Tóth Szabolcs Töhötöm
2003. 02. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

THE NEW-YORK TIMES
Washington gazdasági szankciók bevezetését fontolgatja a nukleáris programját újraindító Észak-Koreával szemben – írja kormányzati forrásokra hivatkozva az amerikai liberális napilap. A cikk szerint a Pentagonban és a State Departmentben már előrehaladott állapotban vannak azok a tervek, amelyek értelmében amerikai katonai egységek korlátozott embargót tartatnának be Phenjannal szemben. Ez a tiltott kereskedelmi forgalom (kábítószer, rakétatechnológia, tömegpusztító fegyverek proliferációja) meghiúsítására korlátozódna, és nem jelentene klasszikus kereskedelmi szankciókat.

THE BOSTON GLOBE
Az USA keleti partjának vezető regionális lapja az Irak elleni hadjárat lehetséges emberveszteségeiről közöl elemzést. A lap által megszólaltatott szakértő véleménye az, hogy most még az Öböl-háborút megelőző előrejelzéseknél is bizonytalanabb becslések készíthetők (emlékezetes, hogy akkor a szövetségesek várható veszteségeit több tízezerre tették az elemzők, szemben a tényleges, 500 fős emberveszteséggel), mivel két olyan ismeretlen is szerepel az „egyenletben”, amelyet nagyon nehéz számszerűsíteni. Ezek pedig: az Irak által birtokolt tömegpusztító fegyverek mennyisége, illetve az, hogy mennyire lesznek hajlandók az irakiak harcolni.

NYEZAVISZIMAJA GAZETA
A korábbi orosz véleményektől eltérő elemzés jelent meg az iraki helyzetről tegnap az orosz napilapban: Alekszandr Umnov, a moszkvai izraeli és közel-keleti intézet főmunkatársa szerint Oroszországnak is érekében áll Szaddám Huszein iraki diktátor rendszerének bukása. Umnov emlékeztetett arra, hogy a „kommerciális álláspont” hívei szerint Moszkva számára a lehető legelőnyösebb a jelenlegi iraki rendszer fennmaradása, mivel az ENSZ-szankciók miatt a korlátozott iraki kőolajexport javarészt orosz cégeken keresztül bonyolódik. A szakértő szerint ugyanakkor Szaddám Huszein többször bebizonyította, hogy nem lehet megbízható partner senki számára, és a térségben stabilizáló szerepet játszó Irak létrejötte Oroszország érdeke is, amelynek kaukázusi problémái nem választhatók el a közel-keleti helyzettől.
*
Szaúd el-Fejszál szaúd-arábiai külügyminiszter cáfolta azokat a vélekedéseket, hogy az orosz politika kettős játékot játszik, és valójában csak szavakban ellenzi az Irak elleni háborút. A szaúdi diplomácia vezetője szerint Moszkva az egyik legfontosabb tényező a békés megoldás érdekében tett erőfeszítések területén, akár a fegyverzetellenőrök visszatéréséről, akár a jelenlegi egyeztetésekről van szó. Rijád és Washington kapcsolatáról szólva Fejszál leszögezte, hogy Washington többször biztosította Szaúd-Arábiát: a konfliktust az ENSZ BT égisze alatt akarja rendezni, és nem a háborút tekinti az egyetlen megoldásnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.