Új feltevés a Columbiáról

A Columbia útjának második napján levált egy kisméretű objektum a Föld körüli pályán keringő űrsiklóról – jelentették be az amerikai űrkutatási hivatal szakértői, akik máris vizsgálják annak lehetőségét, hogy az eset két héttel később okozhatta-e az atmoszférába visszatérő űrrepülőgép szétesését.

Hírösszefoglaló
2003. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is csak találgatnak a NASA illetékesei a tragédia lehetséges okairól. Az amerikai légierő egyik radarállomásának felvételei szerint egy objektum vált le a Föld körül második napja keringő Columbia űrsiklóról január 17-én – adta hírül tegnap a CNN, a NASA egyik szóvivőjének bejelentése alapján. Az amerikai űrkutatási hivatal szakértői még nem tudták azonosítani a tárgyat, csak annyi biztos, hogy az ismeretlen eredetű valami hirtelen levált az űrsiklóról, a géptől – annak sebességéhez képest– öt mérfölddel távolodva. A mérnökök most a fedélzeti számítógépek a leválás időpontjában a földi irányítóközpontnak küldött adatait elemzik, hátha észleltek valami rendellenességet.
A radarfelvételekről elképzelhetőnek tartják, hogy a Columbia és egy űrszemét vagy egy meteorit ütközését örökítették meg, de lehet, hogy az ismeretlen tárgy egy jégdarab. Való igaz: az űrrepülőgépek a világűrbe ürítik az elhasznált vizet, ami azonnal apró jégkristályokká fagy és szétszóródik. A szakértők feltételezik, hogy a kiürített vízből időnként nagyobb jégdarabok állnak össze. Az mindenesetre biztos, hogy a szennyvizet elvezető zsilip a kabin alján van, a baloldali szárny közelében.
Az MTI úgy tudja, az is elképzelhető, hogy a legénység tudta nélkül egy, a működés szempontjából nem kritikus berendezés vagy alkatrész valahogy elszabadult a gépről.
A NASA szakértői eddig az amerikai légierő által közvetlenül a tragédia előtt készített felvételekre és a számítógépes adatok elemzésére hivatkozva azt taglalták, hogy a leszálláshoz készülő Columbia bal szárnyán komoly szerkezeti sérülések voltak. Korábban elképzelhetőnek tartották, hogy a gép a startnál sérült meg, amikor egy szigetelésdarab levált a fő hajtóanyagtartályról és nekiütődött a szárnynak. A mérnökök később elvetették ezt az elképzelést, mondván: a szigetelőhab-darab túl könnyű volt ahhoz, hogy komoly kárt tegyen a Columbia hővédő pajzsában.
Miközben a szakértők újabb és újabb elméletekkel rukkolnak elő, a keresőcsapatok tovább kutatnak a roncsdarabok után. A munkát a hét végén hóviharok és eső nehezítették Louisiana és Texas államban. Az eddig meglelt több ezer űrsiklódarabot folyamatosan a floridai Kennedy Űrközpont egyik hangárába szállítják, ahol specialisták próbálják a katasztrófa okát megfejteni. A munka végét nem könnyű megjósolni, mert mostanáig még a roncslelőhelyek nyilvántartásba vétele sem fejeződött be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.