A 34. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor – közismert nevén Tusványos – keretében elmondott előadásában Nacsa Lőrinc rámutatott: e megközelítésben arra kell összpontosítani, hogy találkozzanak, interakcióba lépjenek egymással, közös élményeket szerezzenek a fiatal közösségek. Minden egyes magyar-magyar projekt, program, rendezvény, találkozó ezt segíti elő minden területen – tette hozzá.
A Magyarország nemzetpolitikai stratégiájáról és a jövő nemzedékről szóló, a Bethlen Gábor sátorban tartott előadásában az államtitkár emlékeztetett: a nemzetpolitikában az idei A jövő nemzedék éve, amikor a fókusz a fiatalokon, a gyermekeken és közösségeiken van.
Újdonságként bejelentette: idén először az államtitkárság meghirdette a Jövő nemzedék programpályázatot. Ennek keretében 500 millió forintos keretösszeg áll rendelkezésére a fiatalokkal foglalkozó civil szervezeteknek, egyházaknak, hogy közösségépítő programokat szervezzenek nekik. A 821 beérkező pályázatból 712-t támogatni tudnak – mondta.
A pályázati felhívással az volt a céljuk, hogy a fiatalok saját közösségeikben életre szóló élményeket szerezzenek, barátságokat kössenek, ami a nemzet javára válik – magyarázta.
Arra van szükségünk, hogy olyan fiatal közösségek jöjjenek létre és erősödjenek meg, amelyek érték alapon, nemzetben gondolkodva, a saját közösségükért helyben tevékenyen cselekszenek
– húzta alá Nacsa Lőrinc.
Rámutatott: abból kiindulva, hogy nagyon jó minőségű pályázatok születtek, látszik, hogy a szervezetek megértették, mi az államtitkárság célja a programmal, miként tudnak „belekapcsolódni a nemzeti összetartozás sűrű hálójába”.
Nacsa Lőrinc úgy véli, azokon a rendezvényeken, amelyeken a fiatalok megfordulnak, a legfőbb ellenfél a közöny. A nagyvárosi létben el lehet tölteni úgy egy egész napot, hogy nincs interakció, személyes kapcsoltok vesznek el.
Holott nekünk folyamatosan kell kapcsolódni egymáshoz, közösséget kell építeni
– húzta alá.
Kijelentette: jól kell tudni használni a közösségi médiát, de a közösséget fizikailag is meg kell alapozni, különben széthullik.
Ezért van egy aggódás és tenni akarás bennünk a jövő nemzedék iránt, hiszen (…) magyar gyermek nélkül veszélybe kerül a magyar jövő
– jelentette ki.
Rámutatott: ezért hirdették meg a tematikus évet, amelyhez számos szervezet csatlakozott, a többi között Kovászna megye önkormányzata.
Nacsa Lőrinc hangsúlyozta: a közösségépítő munkát folytatni kell.
Túl nagy a veszély, hogy olyan nemzetpolitika jön Magyarországra, amely nem nemzetben gondolkodik, sőt nem a magyar, hanem a nemzetközi érdeket helyezi az első sorba
– fogalmazott.
Ne hagyjuk, hogy a mi várainkat, végvárainkat lerombolják
– intette közönségét, hangsúlyozva, hogy ebben sok ember munkája van benne az elmúlt 15 évből.
Van mire büszkének lennünk
– mondta, kiemelve, hogy Trianon után 105 évvel „a magyarság a legnagyobb nemzet a Kárpát-medencében, amely él és élni akar, és van egy egészséges immunrendszere: a külső veszélyekkel szembeni összetartozás”.
A Bethlen Gábor sátor megnyitóján Kántor Zoltán, a Nemzetpolitikai Kutatóintézet igazgatója elmondta: az intézet 11 éve van jelen a táborban. Idén mintegy száz előadóval próbálják meg körüljárni a nemzetpolitika legfontosabb kérdéseit.
Erdélyi Rudolf Zalán, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója közölte: az alapkezelő nem támogatásokat nyújt, hanem „felelőséget visel” a külhoni magyarságért, a diaszpóra magyarságáért.
Jó hírként közölte, hogy a 3 millió forint alatti támogatásokat „egy egyszerű nyilatkozattal” le lehet zárni, és arra kért mindenkit, éljen ezzel a lehetőséggel. Ez egy egyszeri alkalom, amit a kormány a nemzetpolitikai pályázatoknál biztosított – tette hozzá, kiemelve, hogy ez a nemzetpolitika a kormányzás egyik sikertörténete.
Nacsa Lőrinc az előadás után a Jövő nemzedék éve tematikus év kapcsán részt vett egy kerekasztal-beszélgetésen, amely a fiatalok közösségépítő szerepéről, az erdélyi és a magyarországi ifjúsági szervezetekről szólt.
Borítókép: Nacsa Lőrinc nemzetpolitikai államtitkár (Fotó: MTI/Veres Nándor)