Ma este kiderül, hogy kit melyik egyetemi szakra vettek fel, ugyanis nyolc órakor teszik közzé a ponthatárokat. Idén csaknem 130 ezren jelentkeztek valamelyik magyar egyetem szeptemberben induló alap-, osztatlan vagy mesterképzésére. Ez a szám hét százalékkal magasabb, mint az előző évben.

A jelentkezők száma több mint egy évtizede nem volt ilyen magas, ami részben annak köszönhető, hogy a kormány eltörölte a minimumponthatárokat, az emelt szintű érettségi és a nyelvvizsga kötelezőségét. A szabályok szerint minden diákot arra a szakra veszik fel, ahol a ponthatár szerint elérte a felvételi küszöböt. Ha több ilyen szak is van, akkor pedig oda, ami a listája elején szerepel.
Azok a jelentkezők, akik megadták a mobilszámukat, még este SMS-értesítést is kapnak az eredményükről.
Az Oktatási Hivatal korábban közzétett statisztikái szerint a felvételizők körében a legnépszerűbbek a műszaki, az informatikai és a gazdasági képzések.
Milyen szakokra jelentkeztek a diákok?
A felsőoktatásba jelentkezők 68 százaléka alapképzésre, 20 százaléka mesterképzésre, 10 százaléka osztatlan szakokra, 2 százaléka pedig felsőoktatási szakképzésre jelentkezett.
A legtöbben (25 606 fő) a gazdaságtudományok képzési területre jelentkeztek, de nőtt a műszaki és informatika (24 613 fő), valamint a pedagógusképzés (21 105 fő) iránt érdeklődők aránya, illetve száma is.
Emellett az adatok szerint egyre több a jelentkező a hátrányos helyzetű térségekből, és sokan folytatnák tanulmányaikat a szakképzés után a felsőoktatásban, az ő arányuk 2022 óta 57 százalékkal nőtt.
Hogy működik a pontszámítási rendszer?
A hivatalos információk alapján az alap- és osztatlan képzésre, valamint felsőoktatási szakképzésre jelentkezők maximum 500 pontot tudnak összegyűjteni:
- Legfeljebb 200 pont jár az utolsó tanult kétévi középiskolai tanulmányi eredményből és az érettségi átlagból.
- Szintén maximum 200 pont szerezhető két érettségi vizsgatárgy százalékos eredményéből.
- 100 pontot pedig az adott képzési hely által megadott intézményi pontokból lehet összeszedni.