Vihar előtti csend az iraki fővárosban

Egyre több jel utal arra, hogy már tényleg csak néhány nap vagy legfeljebb néhány hét választja el Irakot az újabb közel-keleti háborútól. Nem sokkal azt követően, hogy visszarendelték Bagdadból az Egyesült Államokat képviselő három lengyel diplomatát, a washingtoni külügyminisztérium több közel-keleti országban szolgálatot teljesítő küldöttjének is engedélyezte a hazatérést.

György Zsombor
2003. 02. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha az Egyesült Államok már nemcsak a lengyel diplomatákat rendelte vissza, hanem lehetővé tette az összes térségbeli, vagyis Izraelben, Szíriában, Libanonban és Jordániában állomásozó képviseletéről a nélkülözhető alkalmazottak hazatértét, a magyar Külügyminisztérium egyelőre nem tervezi iraki nagykövetsége bezárását.
A Külügyminisztérium tudomása szerint jelenleg amúgy tíz magyar állampolgár van Irakban, közülük öten a nagykövetség alkalmazottai, négyen vámtisztként tevékenykednek az ENSZ égisze alatt, Földi László őrnagy pedig a fegyverzetellenőrök csoportjának munkájában vesz részt.
Az Egyesült Államok már a múlt héten felszólította állampolgárait a Perzsa-öböl térségének elhagyására, s az EU-tagországok misszióvezetői közül elsőként a spanyol nagykövet haza is tért már. Szerbia és Lengyelország diplomatái is a múlt hét közepén távoztak, majd szombaton a román külügyminisztérium is bejelentette, hogy a bagdadi román képviseleten dolgozó diplomáciai személyzet egy részét hazarendelik. Információink szerint több más külképviselet tagjai is csomagolnak már. Igaz azonban, hogy számos országnak az 1991-es Öböl-háború óta nincs is saját képviselete Irakban. Ezen országok közé tartozik Olaszország is, amelynek érdek-képviseleti szekciója magyar zászló alatt tevékenykedik. A magyar külképviselet amúgy az 1998. decemberi, néhány napos bombázás idején sem szakította meg működését, noha a követség épületében nincs óvóhely. Sőt a négy évvel ezelőtti támadás során – amely akár jelentéktelennek is mondható a most tervezett akción várhatóhoz képest – a Bagdad forgalmas negyedében található magyar külképviselettől néhány száz méterre is történtek becsapódások. Így aztán érthető, hogy – mint azt Kohári Lajos, a Külügyminisztérium helyettes szóvivője közölte – készen kell állni az esetlegesen „szükséges intézkedések” megtételére.
Irakból származó információink szerint Bagdadban amúgy még nincs sok nyoma a háborús készülődésnek. Egyre gyakoribbak ugyanakkor országszerte a Szaddám Huszeint éltető megmozdulások, s a valamelyest megemelt árak ellenére kisebbfajta felvásárlási láz is kezdődött. A mindennapok viszont jobbára a régi rend szerint zajlanak, az embereken kevés nyugtalanság látszik. A még Irakban lévő külföldieket érő inzultusokról sincs hír. Mindez azonban valószínűleg nem függ össze az amerikaiak által milliószám ledobott röpcédulákkal, amelyek azt az üzenetet fogalmazták meg, hogy az amerikaiak vezette szövetségesek légiereje kizárólag katonai célpontokra mér majd csapásokat, a polgáriakra nem. Éppen ezért már most arra szólították fel a lakosságot, hogy saját biztonságuk érdekében kerüljék az iraki hadsereg által használt területeket. Kérdéses azonban, hogy a látszólagos nyugalom csak a helyiek temperamentumából adódik, vagy pedig ez már a „vihar” előtti csend.
*
Már 400 külföldi érkezett Irakba, hogy eleven emberi pajzsként védelmezze az ottani polgári létesítményeket. A csoport hétfői bécsi közlése szerint 100-100 amerikai, illetve brit állampolgár is van a felhívásra jelentkezők között, de például Ausztriából is 30-40 fő vállalkozott a feladatra. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.