Bővülő Fidesz, centralizált vezetés

A Fidesz „hátországában” és a parlamenti képviselők között is zajlik még a diskurzus arról, hogy szükség van-e olyan gyökeres változtatásokra a pártstruktúrában, amely kiolvasható az alapszabály-módosítás tervezetéből, de többségében egyetértenek a javaslattal. Időközben körvonalazódik az új Fidesz vezetése és azon belül a személyek közötti munkamegosztás is. Az új alapszabályról és a tisztújításról május 17-én dönt a Fidesz kongresszusa.

Kis Ferenc
2003. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Utolsó szakaszához érkezett a Fidesz bővítését, néppárttá alakítását előkészítő folyamat, így a napokban a kongresszusi küldöttek is kézhez kapják az alapszabály módosítására tett javaslatot. Az új alapszabály a bővítés mellett centralizáltabbá is teszi a pártot, és egyértelműbb lesz a személyi felelősség rendszere. Elsősorban a jelenlegi megyei elnöki rendszer – amelyet egyesek a párt hűbéri láncának is titulálnak – lebontása ütközött komoly ellenállásba. A Fidesz elnökségében is voltak viták a megyei választmányok szerepének „visszaigazításáról”. Február végén egy háttérbeszélgetésen újságírók előtt Orbán Viktor maga nevezte meg az elképzelést fenntartásokkal fogadók között Áder János frakcióvezetőt, akinek jelenleg éppen a megyei elnökök koordinálása az egyik feladata. Bár az elnökség és a megyei elnökök egyhangúan kiálltak a változtatások mellett, úgy tudjuk, a háttérben néhány megyében próbálják „puhítani” a kongresszusi küldötteket.
A módosítás lényege a gyakorlatban az egyéni választókerületi csoportok megerősítése. Orbán Viktor a párt különböző fórumain egyértelművé tette, hogy „nincs elveszett választókerület, mind a 176 helyen győzelemre kell törni, ez a választási siker egyik kulcsa. A múltban ugyanis sok esetben arra koncentráltak a helyi fideszes politikusok, hogy lehetőleg befutó helyre kerüljenek a területi listákon és kevesebb figyelmet fordítottak az egyéni választókerületükre. A színfalak mögötti viták ellenére nem várható meglepetés a kongresszuson, esetleg némi finomítással, de minden bizonnyal az elkészült alapszabály-tervezetet fogadja majd el a Fidesz legfőbb döntéshozó fóruma.
Úgy tudjuk, körvonalazódik a párt új vezetésének munkamegosztása is. A jelenleginél szűkebb körű, operatív elnökségben Orbán Viktor elnök mellett kulcsszerepe lesz a két kongresszus által megválasztott alelnöknek, Pokorni Zoltánnak és Schmitt Pálnak. A tervek szerint elsősorban Pokorni feladata lesz az, hogy a Fidesz álláspontját megjelenítse a napi politikai kérdésekben, továbbá ő közvetíti a társadalom felé az ellenzéki párt megoldási javaslatait, a kövéleményt leginkább foglalkoztató problémákra. Pokorni Zoltán tehát politikusként, Schmitt Pál civilként szól majd az emberekhez olyan témakörökben, amelyek minden embert érintenek. A Magyar Olimpiai Bizottság elnöke jeleníti meg az új Fidesz vezetésében azt a bővülési folyamatot, amely a „több, mint párt” meghatározással foglalható össze. Kövér László választmányi elnökeként a jövőben is inkább a háttérben marad, és a párt szervezésében, építésében vállal főszerepet Orbán Viktor mellett. Áder János a parlamenti frakciót vezeti továbbra is, a választási kampányok – így már a jövő évi európai parlamenti választás – előkészítése és a választókerületek koordinálása elsősorban Várhegyi Attilára hárul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.