Elfelejtett etikai kódex?

Miközben Kiss Elemér kancelláriaminiszter lemondása után búvópatakként törnek fel az újabb korrupciógyanús esetek, az Igazságügyi Minisztériumban senki nem tud a kormányfő által kezdeményezett etikai kódexről, amely kötelező elvárásokat fogalmazna meg a kormány tagjainak.

Szakács Árpád
2003. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pillanatnyilag az Igazságügyi Minisztériumban senki nem tud arról az etikai kódexről, amelynek létrehozására éppen Medgyessy Péter miniszterelnök tett javaslatot. Ismeretes: Kiss Elemér kancelláriaminiszter távozását követően a kormányfő arra kérte Bárándy Péter igazságügy-minisztert, hogy a tárca dolgozzon ki egy olyan kódexet, amely azokat az etikai és jogi elvárásokat fogalmazza meg, amelyek teljesítése elvárható minden olyan politikustól, aki a jelenlegi kormány tagja. Miközben az etikai kódex még most sem készült el, Kiss Elemér ügyvédi irodájának kormányzati megbízatása után szinte búvópatakként törnek fel az újabb korrupciógyanús esetek. Először Kóródi Mária SZDSZ-es környezetvédelmi miniszterről derült ki, hogy köztudomásúan szabad demokrata kötődésű céget bízott meg a tárca átvilágításával. Rácz Zsoltnak, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) közigazgatási államtitkárának azért kellett megválnia posztjától, mert az az ügyvédi iroda is kapott az IHM-től megrendelést, ahol korábban dolgozott. Az ügyben maga Bárándy Péter igazságügy-miniszter is érintett, ugyanis a Miniszterelnöki Hivatalt egy eljárásban az ő volt ügyvédi irodája képviselte. A Bárándy és Társa éppen Sepsey Tamással, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal volt vezetőjével szemben képviselte a kormányt egy munkaügyi perben. Bárándy Péter azzal védekezett, hogy ebben az esetben csupán egy kétszázezer forintos megbízásról van szó. A napokban derült ki, hogy Görgey Gábor kultuszminiszter hallgatott mélyen arról: az irányítása alatt álló intézménytől pénzt kapott a saját tulajdonában álló cég.
Ugyancsak kínos a kormány számára a tiszta közéletért létrejövő, úgynevezett Solt-bizottság felállításának a halogatása. A kormányfő a testület vezetésére Solt Pált, a Legfelsőbb Bíróság egykori elnökét kérte fel. Miközben az eredeti elképzelések szerint a miniszterelnöknek már két hete ki kellett volna neveznie a bizottság tagjait, egyelőre nem tudni, ez mikor történik meg.
*
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője tegnap a Nap-keltében úgy fogalmazott: meg kellene találni azokat az elveket, amelyeket sem kétszázezer forintért, sem kétszázmillióért nem szabad megszegni. Erre való – jelezte – az a bizottság, amely megpróbálja a közélet kiskátéját vagy erkölcsi kódexét megalkotni. – Ha én fogalmaznám ezt, azt mondanám, hogy állami cégtől új szerződést hozzátartozó vagy akár maga a politikus ne fogadjon el – avatott be elképzeléseibe a szocialista képviselő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.