Elhagynák a véres múltat

A Köztársaság téri pártszékházon azért kell túladni, mert véres történelmi emlékekkel terhes – fogalmazott Lendvai Ildikó. Kovács László pártelnök is a költözés mellett foglalt állást, bár ő csupán rossz emlékűnek nevezte az épületet. Horn Gyula volt miniszterelnök ezt a kifejezést is visszautasítja.

2003. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Köztársaság teret nem amiatt kell eladni, mert üres, és nem is azért, mert tele van. A Köztársaság tér véres történelmi emlékekkel terhes – jelentette ki Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető a Nap-kelte című műsorban pártja székházának eladásáról szólva tegnap. Hozzátette: nem jó, ha egy párt nevéről és székházáról véres emlékek derengenek fel. – Úgy gondolom, hogy kicsit jelképes és nem csak praktikus gesztus, ha megszabadulunk – nem ki-ki a személyes múltjától, mert attól sosem lehet és nem is tudunk megszabadulni, hanem – ettől az árnyéktól – fogalmazott az MSZP-s politikus. Szerinte „ráadásul ez egy ritka ronda épület, s ennyiben is a múlt árnyékát viseli”. – A házról – lehet, hogy másokat nem zavar, lehet, hogy csak minket zavar, hogy minden egyes híradóban – azt a képet kell látni, amelyhez vér társul a történelemben – közölte Lendvai Ildikó, aki mint mondta, nem gondolná, hogy egy véres pártnak a tagja, és ezért azt szeretné, ha egy másik épület képe jelenne meg a háttérben. Kifejtette, hogy ő már élt – kisgyerekként – 1956-ban, semmi véreset nem követett el, a szocialista párt több tagja pedig még csak nem is élt akkor. – Bűntudatot 1956 miatt tehát feltehetőleg nem érzünk és nem is érezhetünk, éppen ezért kell ettől a képtől is szabadulni, ami ezt valamilyen módon magával hordozza – jelentette ki Lendvai Ildikó.
Kovács László pártelnök is a költözés mellett foglalt állást. Egy laptársunknak adott interjújában – finomabban megfogalmazott indokokkal – ugyancsak amellett érvel, hogy az MSZP-nek új épületbe kellene székhelyét áttennie. – Ez egy rossz emlékű épület. Olyan események helyszíne volt, amelyek még ma is megosztják a társadalmat – fogalmazott. Hozzáfűzte, egyelőre nem kaptak olyan vevői ajánlatot, amellyel a kérdést megoldhatták volna. Ha lesz ilyen, akkor egy kisebb, de modern, az igényeiknek megfelelő épület után néznek a fővárosban.
Horn Gyula egykori miniszterelnök szerint a Köztársaság téri pártszékház nem rossz emlékű. Lapunknak nyilatkozva felhívta a figyelmet arra, hogy az MSZP is ebben az épületben kezdte a tevékenységét.
***
HÁTTÉR

Politikusok a térről
Jelenlegi nevét a Köztársaság tér 1946-ban kapta. A mai MSZP-székház a második világháború idején (akkor még Tisza Kálmán tér) a magyarországi németek népszövetsége, a Volksbund központja volt. 1946-ban itt kezdte működését a Magyar Kommunista Párt (MKP), majd a Magyar Dolgozók Pártja (MDP), később a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP), valamint a kádárista párt budapesti székháza lett. 1956. október 30-án előbb az épületből a tüntetőkre lőttek, majd a pártház ostroma vezetett a Köztársaság téren a véres eseményekhez.
Az MSZP mostani vezetői a rendszerváltozás előtt is megfordultak a pártszékházban. Lendvai Ildikó az MSZMP KB tudományos, közoktatási és kulturális osztályának munkatársaként, majd osztályvezető-helyettesként látogatta a székházat. Gyakran megfordult az épületben Kovács László, az MSZMP KB külügyi osztályának egykori helyettes vezetője is, csakúgy, mint Horn Gyula, akinek máig tisztázatlan a szerepe a Nyugati pályaudvar melletti 1956-os sortűzben. Az ügyben folyó nyomozást az eredeti dokumentumok hiányában a közelmúltban megtagadták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.