Friedrich Merz a „Jólét mindenki számára” kezdetű, egy héttel a beiktatása után tartott beszédében elmondta, sok tekintetben változtatni fognak Németország politikáján, és aláhúzta, hogy az új kormány tisztában van a Németország előtt álló nemzetközi és országos kihívásokkal, a többi között az államháztartás terén is.

Mindazonáltal hangsúlyozta azt is, hogy reményei szerint hazája „az emberek kemény munkája és találékonysága révén le fogja győzni a kihívásokat”.
Elismerte, hogy az ország soha nem élt át ilyen hosszú időszakot gazdasági növekedés nélkül, és aláhúzta, hogy hazája ismét képes lehet a gazdaság olyan hajtóerejévé válni, amelynek az egész világ a csodájára jár.
Hozzátette, támogatni kívánják az Európai Uniót abban, hogy a lehető legtöbb kereskedelmi egyezményt hozza tető alá.
„Célunk, hogy Németország és Európa olyan erőssé váljon, hogy soha ne kelljen fegyvert használnunk” – jelentette ki továbbá. Mint mondta, véget kell vetni azoknak az időknek, amikor Németország egyszerűen tartózkodott az európai politika kulcsfontosságú pontjait érintő szavazástól.
Beszédében a kancellár figyelmeztetett: a Nyugatnak nem szabad megosztottá válnia Ukrajna kérdésében, és hozzátette, azon dolgozik, hogy biztosítsa az Európa és az Egyesült Államok közötti egységet az ukrajnai háború lezárásának ügyében. Hangsúlyozta: a Nyugat nem fogadhat el semmiféle „békediktátumot”, rámutatva arra, hogy a háború kimenetele dönti el, hogy Európát és a világot a jog, vagy pedig a zsarnokság és a katonai erő kormányozza-e majd.
Ukrajna támogatása Európa, Amerika és szövetségesei közös ügye (...) Téved, aki azt hiszi, hogy Ukrajna egyes régióinak elcsatolása kielégítené Oroszországot
– szögezte le. Merz emellett úgy vélte, Oroszország áll számos európai városban végrehajtott gyilkosság és a tenger alatti kábelek megrongálása mögött, és azt vetette Moszkva szemére, hogy ezen a módon igyekszik destabilizálni Európát.
Lengyelországra kitérve a kancellár elmondta, Varsó legalább olyan fontos szerepet fog játszani Berlin számára az európai politika formálásában, mint Párizs. A kancellár emellett ismét elkötelezett támogatását fogalmazta meg Izrael felé, amelynek létezését és biztonságát német államérdeknek nevezte, sürgetve a mihamarabbi tűzszünetet a Gázai övezetet irányító Hamász iszlamista terrorszervezettel és a területen fogva tartott izraeli túszok azonnali elengedéséért szállt síkra, illetve felszólította a feleket, tegyenek meg mindent az övezetet fenyegető éhínség elhárításáért.
Borítókép: Friedrich Merz (Fotó: KAY NIETFELD / DPA az AFP-n keresztül)