Elkergetik a kurdok északról az arabokat

A Huszein-rezsim idején otthonaikból elűzött kurd családok fegyverrel igyekeznek visszaszerezni jogosnak vélt jussukat. A kurd fegyveres csoportok házaik elhagyására kényszerítik az arab lakosságot azokban az észak-iraki falvakban, városokban, ahol évtizedekkel ezelőtt még a kurd etnikum volt a meghatározó. A térség helyzetét az igen feszült kurd–türkmén viszony is élezi: a stratégiai fontosságú Kirkuk városában mindkét népcsoport igyekszik vezető szerepre szert tenni.

2003. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Irakban az 1960-as évektől kezdődően mintegy 400 ezer kurdot kényszerítettek otthona elhagyására. Ezek a családok – kihasználva a kurdok szövetségesi státusából eredő, jelenleg igen erős észak-iraki pozícióit – most fegyveresek segítségével foglalják viszsza házaikat, falvaikat a Huszein-rezsim idején betelepített araboktól. A kurd területekkel határos falvakból, városokból arab családok ezrei menekülnek, amelyek Moszul környékén sátrakban kénytelenek meghúzni magukat. Mások csoportokba szerveződve éjjel-nappal fegyverrel őrzik házukat azok elfoglalásától, illetve kifosztásától tartva. A San Francisco Chronicle amerikai lap helyszíni tudósítója szerint az arab falusi fegyveresek – dühből vagy félelemből – minden feléjük közeledő gépjárműre tüzet nyitnak. Bár a kurd politikai vezetők elítélték az arabok otthonaikból való elűzését – Maszud Barzani, a Kurd Demokrata Párt vezetője egyenesen jogtalannak minősítette azokat –, folytatódnak a házfoglalások, fosztogatások.
Az etnikailag és vallásilag élesen szabdalt észak-iraki területeken élő kurdok, türkmének, szunnita és síita arabok a hatalmi vákuumban valamennyien saját befolyási övezeteik kiszélesítésére törekszenek, amelyek törvényszerűen a népcsoportok, bennszülött arab törzsek közötti öszszecsapásokhoz vezetnek. Az amerikaiak szemmel láthatóan felkészületlenek a helyzet kezelésére, nem ismerik ki magukat a számtalan helyi érdek ütközésének hálójában. Moszulban egy olyan törzsi vezetőt neveztek ki a város kormányzójává, aki közeli kapcsolatban állt Huszein családjával. A város lakóinak elkeseredését tovább fokozta, hogy a szövetségesek a kegyetlenségéről hírhedt volt rendőrfőnököt is pozícióhoz kívánják juttatni. E kellően át nem gondolt lépések helyszíni beszámolók szerint nagymértékben hozzájárultak a múlt heti moszuli Amerika-ellenes tüntetésekhez, amelyek több halálos áldozatot követeltek. Mint azt egy moszuli sebész a San Franciscó-i lap tudósítójának kifejtette, nem akarnak új diktátorokat a letűntek helyében látni.
A Kirkuk feletti ellenőrzésért a kurdok és a türkmének küzdenek, utóbbiak Törökország támogatásával. Az olajban igen gazdag területet a kurd peshmerga harcosok szabadították fel, komoly török aggodalmakat kiváltva. Bár Washington felszólítására a kurd erők nagy részét kivonták a városból, a kurd politikai vezetés jelentős erőfeszítéseket tesz a „kurd Jeruzsálem” visszaszerzésére, amelyet ők fővárosuknak tekintenek (évtizedekkel ezelőtt a várost többségében kurd nemzetiségűek lakták, ám az iraki rezsim arabosítási törekvéseinek jegyében mintegy százezer arab telepedett le a városban). Török sajtójelentések szerint az arabok elhagyott házaiba eddig mintegy 2000 kurd költözött be, s a házfoglalók között türkmének is vannak. A türkmén vezetők a kurd csapatok teljes kivonását követelik Kirkukból, s ennek érdekében gyakorolnak nyomást Washingtonra. Amennyiben a közel ötezer főnyi kurd peshmerga fegyveres továbbra is a városban marad, az a türkmének szerint összecsapásokhoz fog vezetni a két népcsoport között. Ennek némileg ellentmond, hogy a Kirkukot a múlt héten felkereső magas rangú török katonai megfigyelő, Dzsalal Talabani kurd vezető a Turkish Daily News török napilapnak adott nyilatkozata szerint elégedetten távozott a városból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.