Évek óta először növekedett az átlagos állományi létszám a Magyarországon működő hitelintézeteknél: 26 947-re bővült az egy évvel korábbi 26 270-ről – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) összegzéséből. A lakossági hitelezés dinamikus bővüléséhez kapcsolható gyarapodás 1067 fős létszámfejlesztés és 390 fős leépítés egyenlegeként alakult ki.
Tavaly a bankok száma kettővel csökkent az előző év végéhez képest, így december végén részvénytársasági formában 39 hitelintézet tevékenykedett Magyarországon. Megkezdte működését az OTP Jelzálogbank – illetve az idén a Bank Of China –, ugyanakkor néhány külföldi hitelintézet (Rabo, SG) kivonult a magyar bankpiacról, vagy pénzügyi vállalkozássá alakult át.
A külföldi tulajdon továbbra is domináns, bár a közvetlen belföldi tulajdon részaránya 36 százalékra nőtt a jegyzett tőkében: ez leginkább a Magyar Fejlesztési Banknál végrehajtott állami tőkeemelésnek volt az eredménye. A külföldiek a bankszektor jegyzett tőkéjéből 60,5 százalékkal részesedtek 2002 végén.
A hitelezés szerkezete tavaly lényegesen átalakult: a lakossági kihelyezések aránya 2002 végén elérte az összes kihelyezés 10,7 százalékát, és 1157,9 milliárd forintot ért el. Figyelemre méltó mértékben bővült a lakás célú, jelzálogalapú hitelek állománya: tavaly év végén 695 milliárdos portfólióval rendelkeztek ebből a kölcsönfajtából a bankok, ami az egy évvel korábbinak a kétszerese, és az összes lakossági hitel hatvan százalékának felel meg.
A banki aktivitás növekedésének következtében kismértékben csökkent az átlagos tőkemegfelelési mutató: a 2001. végi 15,6 százalékkal szemben 2002 decemberében már csak 14 százalékot ért el. A teljes bankszektor hitelportfóliójának minősége romlott: a problémás hitelek aránya a 2001. év végi 2,9-ről 2002 végére 3,7 százalékra emelkedett, ami jelentős részben a fejlesztési bank hitelállományának a minőségével magyarázható.
A hazai pénzintézetek tavaly 151,3 milliárd forintos összesített adózás előtti eredménnyel zártak. A kereskedelmi bankok jövedelmezősége kismértékben javult a múlt évben, tőkearányos nyereségük 18,62-ről 18,65 százalékra, eszközarányos nyereségük pedig 1,6-ról 1,71 százalékra növekedett.

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított