Gazdacsere a turisztikai ágazatban?

Minden jel szerint ismételten megváltozik az idegenforgalmi szakma kormányszintű képviselete. A kormányfő csökkenteni szeretné a kancellárián található államtitkárságok számát, amely szándéknak a jelek szerint áldozatul esik a turisztikai ágazat is.

Hommer Tibor
2003. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismét megváltozik a magyar turisztikai ágazat kormányzati felügyelete: lapunk információi szerint Medgyessy Péter miniszterelnöknek az az óhaja, hogy minimálisra csökkenjen a Miniszterelnöki Hivatalban az államtitkárságok száma. Ennek a kormányfői szándéknak elsőként a turisztikai államtitkárság esik áldozatul, amit lehetővé tesz a vonatkozó törvényi háttér parlamenti módosításának szándéka.
Amint már írtuk: a kormányerők a minisztériumok felsorolásáról szóló törvényt kívánják módosítani, amely eredetileg a Miniszterelnöki Hivatal hatáskörébe utalja a területfejlesztéssel, a területrendezéssel és az idegenforgalommal kapcsolatos hatásköröket. A kormányoldal indoklása szerint az említett tevékenységek, illetve hatáskörök kijelölése olyan feladatelosztási intézkedések, amelyek a kormány jogkörébe tartoznak. Mindez az ellenzéki honatyák szerint azt jelenti, hogy az említett tevékenységek – így a turizmus – kormányzati szintű képviseletéről a továbbiakban a kormány egymaga dönthet.
Az idegenforgalmi ágazatot jelenleg Pál Béla turisztikai államtitkár vezetésével a Miniszterelnöki Hivatal képviseli, kormányzati szinten. A közeljövőben esedékes kormányzati átalakítás során viszont a teljes ágazat képviselete várhatóan visszaszáll az eredeti „gazdához”, jelesül a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumhoz. Az idegenforgalmi szakemberek és a parlamenti ellenzék szerint ez nem jó jel, hiszen a magyar gazdaság egésze szempontjából rendkívül fontos ágazatot a gazdasági tárca legfeljebb helyettes államtitkári szinten képviseli majd, ami az ágazat érdekérvényesítési képességeit csorbíthatja.
Aggodalomra okot ad továbbá, hogy a jelenlegi gazdasági és közlekedési miniszter, a szabad demokraták által a kormányba delegált Csillag István, kinevezése után nem sokkal, többször hitet tett azon álláspontja mellett, hogy a turisztikai ágazatban nincs nagy szükség állami támogatásra, mert a szakmának magas a jövedelemtermelő képessége, s ezáltal a fejlesztési forrásokat is képesek előteremteni az ágazat képviselői.
Csillag István miniszter véleményét nem osztotta maradéktalanul Pál Béla, az ágazatot jelenleg felügyelő politikai államtitkár. Minapi, őriszentpéteri nyilatkozatában is azt hangsúlyozta, hogy a mind nagyobb uniós támogatások miatt még az idén el kell készülnie a nemzeti turizmusfejlesztési stratégiának, mely a regionális idegenforgalmi bizottságok bevonásával, valamint a kistérségek és régiók idegenforgalmi elképzelésein alapul. Pál Béla szerint 2004 és 2006 között több mint húszmilliárd forint értékű uniós többletforrás vonható majd be a turizmus fejlesztésébe, de ezt csak akkor sikerül elérni, ha a szakma hazai képviselői képesek magas színvonalú pályázatokat elkészíteni. A turisztikai államtitkár szerint fontos támogatni a falusi szálláshelyek bővítését és a nemzeti parkok idegenforgalmi célkitűzéseit is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.