Így megyünk Európába?

Tápiószecső nagyközség rendezett központjától csak egy kőhajításnyira van a Temető utca. Képtelen látvány: a házsorok között, a sírkert végében hatalmas szemétgödör oszladozó állattetemekkel. Az ottaniak csaknem tíz éve kénytelenek az illegális szemétlerakó szélén élni. Az, hogy most legalább bekeríti a gödröt az önkormányzat, egy kisebbségi képviselő rámenősségének köszönhető.

Szarka Ágota
2003. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Temető utca a régi kenderáztató gödör két partján húzódik. Annak idején kellemes, csendes faluszéli szeglet lehetett, iparkodó emberek költöztek ide, ezt bizonyítják a tágas, gondosan rendben tartott házak. A kenderáztatásnak a nagyüzemi gazdálkodás véget vetett, a gödör kiszáradt, fák és bokrok nőtték be. Ezután élelmes emberek – a maguk módján – elkezdték hasznosítani a funkcióját vesztett agyaggödröt: csaknem tíz éve megérkeztek az első építési sittszállítmányok, majd jött a többi szemét: háztartási hulladék, elhullott állatok tetemei. Az ott élők hiába fordultak a hatóságokhoz, nem tudták megállítani a folyamatot, sőt egy idő után a szemétszállítás is megszűnt a Temető utcában: egy szeméttelep mellett minek a kuka meg a kukásautó? A helyzet egyre súlyosabb lett, a házakat elözönlötték a patkányok, az ott élők szerint egyre többen betegedtek meg az utcában.
A környék elborzasztó látványt nyújt. Bácsics Gyula, a Lungo Drom tagja, kisebbségi képviselő szerint azonban „istenes, ahogy kinéz”, ahhoz képest, amilyen lenni szokott. Az ő kitartásának köszönhetően mozdult meg az önkormányzat, ám úgy véli: nem elég, hogy évek óta nem tettek semmit a tarthatatlan állapot ellen, de még most is próbálják elszabotálni a terület rendezését.
– Nézzen szét, így megyünk mi Európába. Nemrég dózerolták le földdel az egészet, úgyhogy most jobb a helyzet valamivel – mutat körbe. Az összképtől így is szó szerint eláll az ember lélegzete, ehhez a hulladékhegyek aljában csendben oszladozó kutyatetem bűze is jelentősen hozzájárul. De van itt minden: félig elégett gumiabroncs, törött vécécsésze, zacskókat, nejlonfóliákat sodor a szél a rothadó háztartási hulladék kupacai között. Ám mint kiderül, ez csak a felszín.
– Folyamatosan hordják a szemetet, olyan hordókat is betemettek ide – ezt többen is látták –, amelyeken rajta volt a a halálfej, még azbesztet és üveggyapotot is raktak le. Katasztrófa ami itt megy – mondja egyre emeltebb hangon Bácsics Sándor, a kisebbségi képviselő rokona, aki ebben az utcában él, amióta az eszét tudja. A Temető utcaiak szerint a szennyezett talaj helyett a hatóságok a frissen leszórt földből vettek mintát – korrupciót, vállalkozói érdekeket emlegetnek –, de mint mondják, a felszíni mintavételből egyébként is bajosan derül ki, hogy mit rejt a föld egy-két méter mélyen.
– Se ajtót, se ablakot nem merünk nyitni, akármilyen meleg van, mert a bűz elviselhetetlen. Hiába akartuk eladni a házunkat – mutatja a takaros épületet –, innen nincs menekvés… Töredék árért sem kellett senkinek. Amikor felépítettük a házunkat, szó sem volt arról, hogy szemetet hordanak ide. Csak azt tudom mondani, hogy semmibe vesznek minket. Az itt élő cigányokat és a magyarokat is – sorolja a sérelmeket egyre indulatosabban.
– Mi nem akarunk verekedni, veszekedni, de azt látjuk, ahogy besötétedik, este fél tíz körül megjelennek a teherautók, és hozzák a veszélyes szemetet Pestről, amit nem lehet máshol lerakni. Jöjjenek be, nézzék meg: a patkányok átrágták a vastag aljzatot is. Ilyesmiről még nem is hallottunk. Ez a falu szégyene. Nem a miénk, akik itt vagyunk kénytelenek élni. Már az is megfordult a fejünkben, hogy fogadunk egy lovas kocsit, és behordjuk a szemetet a polgármesteri hivatal elé. De esküszöm, meg is kellene csinálni – mondja legyintve.
– Cigányok vagyunk, nem törődnek velünk. Azt hiszik, hogy nekünk így is jó. Így akarnak ezek bemenni az unióba? A rádióban meg a tévében is beszélték, hogy először meg kell oldani az országban a szemétgondot. Hát nézze meg, hogy itt hogyan oldották meg! – teszi hozzá szinte kiabálva. Egy idősebb, munkásruhás férfi vág a szavába:
– Nevem Danyi Sándor, vállalom a felelősséget azért, amit mondok. Az az igazság, hogy mi évtizedek óta ilyen körülmények között élünk. Két alkalommal is kihívtuk a nagykátai tisztiorvosi szolgálatot. De nem történt semmi, csak azóta foglalkoznak az ügyünkkel, mióta Bácsics Gyula képviselő lett, és szót emelt értünk. A lányoméknak ki kellett költözni az új házukból, mert a patkányok elözönlötték őket. Bementünk az önkormányzathoz, hogy adjanak valami szükséglakást legalább, de azt mondták, hogy nekik nincs. Nem volt mit tenni, oda költöztek hozzánk, a mai napig nálunk laknak. Aztán idejött egy cég Debrecenből, mondván, hogy kiirtják a patkányokat. Egy vödör mérget leszórtak, kitették a táblát, hogy a területet ciánozták, aztán elmentek. A férgek meg maradtak – állítja a nyugdíjas korú férfi.
– Mi is emberek vagyunk, évtizedeket dolgoztunk le becsülettel. Hát hogy létezhet az a mai világban, hogy két sor ház között ott egy szemétgödör, teli piszokkal, fertőzettel? Itt van mellettünk a temető is. Hát milyen kegyeletsértés, hogy szeméttelep van a kerítés mellett! Ki tudjam, milyen vegyi anyagokat hordtak ide… Egy halottunk már van. Majdnem én lettem a második. Olyan ödémát kaptam, hogy kis híján elpatkoltam. Bedagadt a torkom, és nem kaptam levegőt… De hiába beszél az ember, mert az önkormányzati illetékesek úgy is kitisztázzák magukat. Aztán jön a bosszú – magyarázza, hogy mitől félnek az itteniek.
Rác Sándor azt állítja: egyik gyermeke a szemétgödörtől betegedett meg:
– Két héttel azután, hogy a Kossuth utcából, apósoméktól ide költöztünk, a kisgyerekemet Törökbálintra kellett vinni, a tüdőkórházba. Mentünk a polgármesterhez, hogy csináljanak valamit, segítsenek, minden tele van rovarral meg rágcsálóval. Erre adott tizenkétezer forintot patkányirtóra, futotta vagy nyolc-kilenc csomagra. Semmire se mentünk vele – panaszolja a fiatalember.
– Azt mondják, hogy a szemetet az itt élők öntögetik ki. Hát hogy tudnánk mi enynyit szemetelni? – teszi fel a kérdést Danyi Sándor. Egy középkorú asszony – aki a nevét semmiképpen nem akarja elárulni – azzal kezdi: az itt élőknek nem a polgármesterrel van bajuk, csak a szemétgödörtől szeretnének végre megszabadulni.
– Ide járnak a dögre a rókák is: a gödör szélén az egyik lakóház udvarán veszett rókát fogtak, s az egész családot be kellett oltani. Mondd el csak, Lacika, hogy hova kaptátok az injekciókat! – kéri az asszony a nyolc-tíz éves kisgyermeket.
– Nagyon rossz volt. Ide szúrtak, a hasfalba – válaszol komoly arccal a fiú.
Tápiószecső polgármestere, Lénárd László régi motoros: már a rendszerváltozás előtt is vezette a települést. Ha valaki, ő mindent tudhat a szemétgödör ügyéről, s arról, miként üzemelhetett éveken át zavartalanul illegális szemétlerakó egy utca közepén. Kérdéseinkre azonban nem kívánt válaszolni. Elfoglaltságaira hivatkozva Czirják Attila alpolgármesterhez irányított, aki mindössze fél éve tagja az önkormányzatnak. A fiatal pedagógus elmondta: anyagi lehetőségeikhez képest igyekeznek a lehető leghamarabb felszámolni a gödröt. Mint mondta, sajnos egyelőre nincs pénz a terület parkosítására, de a fertőtlenítést, feltöltést elvégzik, és bekerítik a területet. A zöldtárca segítségét kérik a teljes rekultivációhoz. A hatósági szemétszállítás visszaállításáról is döntött a testület – tette hozzá.
Bácsics Gyula felháborítónak tartja, hogy a tisztiorvosi szolgálat ajánlása ellenére egyelőre elmarad a parkosítás.
– Évek óta szenvednek az itt élők az embertelen körülmények miatt. A legtöbbjük cigány, akik ráadásul igen nehezen élnek. Munka kellene, ehelyett egy-kétezer forintos élelmiszerjegyeket kapnak, semmibe veszik őket. A cigányság országos bajaival nem foglalkozik a magát baloldalinak valló kormány sem, csak a romavoksok kellettek. Kóródi Mária környezetvédelmi miniszter válaszra sem méltatott, pedig jó két hete elküldtem neki a gödörről készült fényképeket – állítja. Bácsics Gyula a körzet fideszes országgyűlési képviselőjéhez fordult az ügyben. Czerván György meg is ígérte: amiben tud, segít, hogy mielőbb emberi viszonyok között élhessenek a Temető utcában is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.