Kié lesz az iraki kőolaj?

Európából gyakran hajlamosak vagyunk úgy tekinteni az iraki viszonyokra, mintha az ott élő emberek békében töltötték volna az 1991-es és a 2003-as Öböl-háború közötti bő évtizedet. Bagdadban alighanem másképp vélekednek a kérdésről; az „olajat élelmiszerért” program és az embargó általános szegénységet, mindennapi nélkülözést hozott az országra. Ugyanakkor korántsem biztos, hogy a mostani háború után az iraki nép szabadon rendelkezhet legnagyobb kincsével, a kőolajjal.

Szentesi Zöldi László
2003. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iraki háború egyik legnagyobb kérdése az volt, hogy az olajkutakat felgyújtják-e, és ha igen, mennyi idő alatt sikerül megfékezni a tüzet. Egyelőre úgy tűnik, alaptalanul terjedtek a hírek Szaddám Huszein és az al-Kaida állítólagos szabotázsakcióiról, és az előzetes várakozásoktól eltérően a hadműveletek sem okoztak maradandó károkat a helyi kitermelésben. Az amerikai–
brit erők először az ország déli részén található mintegy ezer kutat vonták ellenőrzésük alá, majd az észak-iraki Kirkuk olajközpontot is elfoglalták. Ez utóbbi terület azért fontos, mert az iraki kőolajtermelés negyven százaléka innen származik.
Arra a kérdésre, hogy az iraki kőolajexport mikor éri el a háború előtti szintet, egyelőre senki sem tudja a választ. Elemzők szerint júniusra várható, hogy a háború kezdete – azaz március 20. – óta szünetelő kivitel jogi és adminisztratív akadályait elhárítsák. Mások borúlátóbbak a helyi gazdaság teljesítőképességét illetően. Egy algériai becslés szerint legalább fél év szükséges ahhoz, hogy Irak teljesítse a háború előtti kitermelési szintet. Ha minden rendben zajlik, az iraki olajexport az év végére elérheti a napi 2,5 millió hordót. Ennek azonban ára van, állítólag mintegy 10–30 milliárd dollárt kellene arra költeni, hogy a napi kitermelést visszatornázzák a Kuvait 1990-es megszállásakor még 3,5 millió hordós átlagra.
Az iraki emberek megélhetése, napi betevője, az ország rövid távú gazdasági stabilizálódása most attól függ, milyen döntés születik a június 3-án lejáró „olajat élelmiszerért” programról. A tervek szerint Bagdad addig kizárólag ennek a keretében exportálhatja az olaját. Hogy aztán mi lesz a sorsa a jelenleg még felbecsülhetetlen – az ország területének kilencven százalékán még nem mérték fel az olajkincset! – „fekete aranynak”, arra korai lenne még válaszolni. Mindenesetre az már most is nyilvánvaló, hogy az Egyesült Államok nemcsak az iraki népet, a helyi kőolajforrásokat is fel akarja szabadítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.