Lódobogás és repülőgépzúgás

Végh Alpár Sándor
2003. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1
A Márkoséké csuda család, lóbolond mind, egészen az unokákig: tizenegyből kilenc lovagol, ami abszolút arányos a múlttal, hisz’ a család címerében ló is látható, más kérdés, hogy a múlt és a címer miatt kijutott nekik, egy időben nem maradt másuk, csak ami rajtuk volt, meg a tartás, de ahhoz ragaszkodtak, mert nélküle felét se éri az ember. Hogy ezen akart Attila (az ifjabb) elégtételt venni, nehéz volna megmondani, mi csak a tényeket tudjuk közölni, a száraz, kopogós tényeket, bár egy jelző még ide kívánkozik, az, hogy motorzúgásos, és térjünk is rá rögtön arra, amiben motorzúgás van. Bár ezt egy kis útjavítás előzte meg, SZDSZ-es útjavítás. Ne higgyék, hogy csapongok, mindjárt összeáll az egész.
2
Van Komáromnak, az innenső, maradék városnak egy utcája, annyi kátyú benne, amennyit csak a fővárosban látni, Demszkynek hála, nyilván ezért esett a szabad demokraták választása éppen erre, hogy diadalutat csináljanak belőle, amin jelöltjük bemasírozhat a városházára, s polgármesterként lesz dicső és örök. Odavitték az aszfaltkeverőket, az úthengereket, a kátyúelhárítás teljes arzenálja serénykedett, hogy betömjék azt a pár lyukat, és lekenjenek néhány tíz métert aszfalttal. Mikor elkészültek, ment az üzenet Pestre Fodor Gábornak, mert a pártban mindennek van reszortosa, útavatásokon nyilván Fodor a legslágfertigebb, jött is az adott időben, társult hozzá a helybeliek közül legalább öt ünneplő, s bár egyesek hatról beszélnek, végül is mindegy, nem az ő számuk volt fontos, hanem a sajtósoké, azokból meg volt bőven: a tévés, a rádiós és a noteszes emberek egymás sarkát taposták, félő volt, hogy tönkreteszik a mutatvány aszfaltozást. Az oktatás egykori minisztere középre állt, csendet kért valaki, és valóban csend lett, mikor is hirtelen az égből felbukkant egy repülő, farkára kötve szalag, rajta méteres betűkkel a felirat: „Szavazzon Márkosra!”, a Cessna gép egyre lejjebb ereszkedett, a rohadék még ránk repül, üvöltötte valaki, az egyik helybeli felismerte: Márkos volt, s ez megismétlődött még négyszer, mert a független jelölt visszakanyarodott, és aztán újra, a végén egy pártember megjegyezte: fel kéne jelenteni.
3
Március közepén nyílt a komáromi várban a kiállítás, amelyhez néhány darabot a család kölcsönzött: többek között Márkos Albert tábornok kimenő- és harctéri zubbonyát, tiszti kardját, rohamsisakját és kitüntetéseit. Mi sem volt könnyebb, mint elővenni őket, csákány kellett hozzá meg lapát, azzal ásták ki a föld alól, s azért onnan, mert egy időben nem bízhatott az ember másban, csak a földben, mert az elrejtett, befogadott, s ami szintén nem mellékes: vissza is adta a rábízott holmit. Volt ok bőven a rejtegetésre. A 22-es gyalogezred parancsnokaként a tábornok 1938-tól a monostori erődben szolgált, s ez a csillagok akkori állása szerint nem látszott jó ajánlólevélnek az új világhoz, amelyben egyenruhaként a lódenkabát és a micisapka szolgált. A tábornokot nem igazolták negyvenötben, s egyetlen foglalkozásra találták alkalmasnak: földönfutásra. Mindenét elvették, mindenhonnan elküldték, boldog lehetett, mikor nagy sokára felvették a jéggyárba: ez volt a Márkos család jégkorszaka.
4
Az olvadást a lovak hozták, hátukon Attila (az idősebb) ült, a tábornok fia, aki közelít a nyolcvanhoz, és hajdan a kőszegi katonaiskolában kezdte, mint Ottlik, az író, vagy Boross, a miniszterelnök, aztán gazdász lett, majd Kisbéren díjugró lovas, onnan Soroksárra került, s mivel a lovakat akkoriban vitték vágóhídra ezerszámra, kimenekített közülük néhányat, és a Márkos családnak ismét volt lova, nem csak a címerben. A dolgok irányát mégis Lukrécia határozza meg, a máig szép arcélű feleség, akire szintén rásütötték, hogy osztályidegen, s hogy az új világban ilyenekre csak sereghajtóként van szükség, de ő legyintett erre a beszédre, s azt mondta: a kerék egyszer lent, másszor fent, jön még ránk jobb világ. S hogy mielőbb eljöjjön, úgy gondolta, a három gyerek mellett is állásba megy, amihez kapóra jött egy bábolnai csirkés ember üzenete: van hely, de diploma kell, jogosítvány kell és nyelvtudás kell. Volt mind, így felvették, s attól fogva könnyebb lett az életük, de azért, biztos, ami biztos, tartottak százötven juhot, majd mikor Bábolna dicsősége alkonyulni kezdett, vettek ezer tyúkot, a Márkos-tyúkászat mindvégig jól működött, annyira, hogy a kotkodácsok már-már kiszorították a címerből a lovat, pedig a székely határőr ősöké igen szívós fajta volt. A tyúkászatot egy napon felváltotta a sertéstenyészet: Lukrécia utánfutót akasztott a Wartburg mögé, és műanyag kannákban hordta a moslékot harminc disznónak. Egyszer kiborult valamelyik hordó, épp a Nagykörúton, és épp az, amiben a Jókai-bableves lötyögött, s a Baranya megyei bankigazgató lányának szoknyája tele lett paszullyal, nevet ma is, ha visszagondol erre, jól mondták a régi rómaiak: kellemesek az átélt szenvedések.
5
A Péteri-majorban, Soroksár mellett, mindennapos vendég volt Attila (az ifjabb) barátja, akit Galambos Lajosnak hívtak, együtt jártak zeneiskolába, és ez a barátság tartott akkor is, mikor a barátot már Lagzi Lajcsiként ismerte a mulatozós nép. Az ő zenekarában pengetett Attila (az ifjabb), s mikor a pengetésből meg a trombitafújásból összejött némi pénz, úgy gondolták, megveszik az erőd mellett Komáromban a fedett huszárlovardát, hozzá a két istállót, ami mellette állt. Szörnyű állapotban voltak, mindenki úgy vélte, ablakon kidobott pénz volt, amit érte adtak: nekik más volt a véleményük, pedig tudták, hogy egy dolog megvenni, és egészen más helyrehozni ilyen romokat, de nem voltak ijedősek. Lali (értsd: Lajcsi) lakásokat csinált az istállókból, és Lukrécia szerint nagyon tisztességes áron adta el őket, míg Attila (az ifjabb) a lovardát hozta helyre, s meg lehet nézni: legjobb éveire emlékeztet az épület. Van benne öt szoba fürdővel, ki lehetne adni, mondja Lukrécia, de a fiam nem mozdul rá, s mikor Attila (az idősebb) közbeszól, hogy őrült ötlet volt, és abból nem lehet megélni, leinti a férjét: Ha fiatal volnék, én is így csinálnám, nagyobb baj ennél, hogy polgármester akar lenni.
6
Még mindig? Attila (az idősebb) bólint, még mindig. Pedig mondtam neki: fiam, ez olyan, mintha a jeges Dunában felfelé akarnál úszni, itt mindig szocialista polgármestert választottak, semmi esélyed, mire azt felelte, őt szeretik, s ha most nem sikerül, majd sikerül legközelebb. Mi hordtuk széjjel a propagandaanyagot, mert csináltatott azt is, képzelje: a nagyapját tette rá tábornoki öltözékben, ami az öngyilkosságnál is rosszabb, mert azzal legalább megoldódik valami, de ezzel… Hogy hány szavazatot kapott? A régi emeszpés ember négyezret, a jobboldali tömörülés kétezret, a mi független Attilánk nyolcszázat.
7
Tavaszi szél fúj, a lovak sörényét kapdossa. Az istállóig nem kell sokat gyalogolni, alig ötven méter a kisháztól, ahol utolsó éveiben a tábornok lakott, s most az idős házaspár érzi magát jól. Elöl a karámban karcsú fiatalasszony: Attila (az ifjabb) felesége. Fuvolaművész, akadémiát végzett, de egy idő óta nagyobb kedvét leli a gyerekekben s a lovakban: három gyerek és nyolc kisbéri, rengeteg a munka velük, főleg versenyek előtt, mert Attila (az ifjabb) militarylovas. Amellett szobrászkodik, mint az apja, akit annak idején felvett a főiskolára Ortutay, de aztán a lovakat választotta. Hajlama, hogy mintázzon, mégse múlt el, évek múlva megint belefogott, s hogy nem hiába, jelzi néhány dunántúli templom, a stációképeket ő faragta. Áll két Klapka-szobra Komáromban, az ácsi világháborús emlékmű pedig azért fontos számára, mert közös munka a fiával. Ha szoborról esik szó, újra meg újra fölemlítenek egyet, aminek nincs párja az országban, de talán máshol se: az első háborúban elpusztult lovaknak állít emléket. Felfoghatatlan, hogy lebontották az ötvenes években, de lóügyben se bocsánat, se feledés: ahogy előnyére változott a világ, rögtön mozdultak a lovasok meg a város, a komáromi lóemlékmű ma újra áll.
8
Hogy a fedeles huszárlovarda a miénk lehet, számomra csoda, mondja Lukrécia, de az is öröm, ahogyan élhetünk, mert most már ügyelünk arra, hogy kilencnél előbb sose vessen ki bennünket az ágy: annyit kínlódtunk az életben, miért bántana emiatt a lelkiismeret? Tudja, mióta a Spektrum tévében láttam, hogy az oroszlán huszonnégy órából huszonegyet fekszik és alszik, azt mondom, neki van igaza; a legjobb mégis az, mikor mozognom kell, mert ha összejön a család, negyvenen üljük körbe az asztalt, olyankor a lovardába megyünk, ott van akkora hely. Csak a fiam ne röpködne azzal a Cessna géppel, nem beszélve a militaryról, aminél nincs veszélyesebb lovasszám, de hát megértem, teljes életet akar élni, s a teljes élet mindig kockázatos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.