Ma döntünk a csatlakozásról

Egyetért-e azzal, hogy a Magyar Köztársaság az Európai Unió tagjává váljon? – erről a kérdésről dönthet ma körülbelül nyolcmillió választópolgár az ügydöntő népszavazáson. A referendum már akkor is eredményes lehet, ha az összes választásra jogosult egynegyede azonos választ ad. Az Országos Választási Iroda éjfélre előzetes eredményt ígér.

Magyar Bertalan
2003. 04. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma reggel hat órától este kilenc óráig szavazhatnak a választójoggal rendelkező polgárok Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozásáról. A népszavazás előkészületeiről tartott tegnapi nemzetközi sajtótájékoztatón Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője elmondta: reményei szerint ma este 11 óra táján már 100 százalék körüli lesz az adatok feldolgozottsága, így várhatóan még éjfél előtt ismertethetik az előzetes eredményt.
Az Országos Választási Bizottság (OVB) a jegyzőkönyvek manuális ellenőrzését követően vasárnap 16 órakor, a törvényben rögzített időben állapítja meg az ügydöntő népszavazás jogi eredményét. Rytkó jelezte: hivatala a referendum lebonyolítását „párt- és válaszsemlegesen”, a szakszerűség, a szakmai tisztesség és az emberi tisztaság követelményeinek megfelelően kívánja elvégezni.
Ficzere Lajos, az OVB elnöke rámutatott: az ügydöntő népszavazáson született döntés jogilag kötelező érvényű az Országgyűlésre nézve.

Ha a választásra jogosultak több mint fele elmegy szavazni, akkor az érvényesen leadott voksok több mint 50 százaléka dönti el az eredményt. A választás abban az esetben is érvényes, ha a mintegy 8 millió választónak csak kevesebb mint a fele adja le voksát, de legalább egynegyedük a kérdésre azonos választ ad a szavazólapon feltett kérdésre. Az OVB elnöke megállapította: adottak a jogszabályokban meghatározott feltételek a választás lebonyolításához.
Ha valamilyen panasz merül fel, akkor azt ma a területileg illetékes választási bizottságnál kell jelezni. Ezeket a területi választási bizottságok bírálják el. A kihirdetett eredmény ellen hétfőn 16 óráig lehet jogorvoslati kérelemmel fellépni, amit az OVB-hez kell benyújtani. A testület ezt automatikusan a Legfelsőbb Bírósághoz továbbítja, amelynek egy napja van a döntésre.
***
Tudnivalók. Szavazni abban a szavazókörben lehet, amelyet a választónak kiküldött választási értesítő megjelöl; a lakóhelyen kívül pedig azon a településen, amelyet a lakóhely szerinti választási iroda vezetőjétől kért igazolás feltüntet. Beteg vagy mozgásában gátolt szavazó az értesítőjén feltüntetett szavazókör szavazatszámláló bizottságától kérheti, hogy mozgó urnával felkeressék. A szavazók érvényes személyazonosítóval vehetnek részt a voksoláson. A szavazólapot a szavazatszámláló bizottságnak a választópolgár előtt kell lepecsételnie, egy borítékot is mellékelve, továbbá biztosítaniuk kell a voksolás titkosságának feltételeit. Az elrontott szavazólapot a bizottság egy esetben kicseréli.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.