Ma reggel hat órától este kilenc óráig szavazhatnak a választójoggal rendelkező polgárok Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozásáról. A népszavazás előkészületeiről tartott tegnapi nemzetközi sajtótájékoztatón Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője elmondta: reményei szerint ma este 11 óra táján már 100 százalék körüli lesz az adatok feldolgozottsága, így várhatóan még éjfél előtt ismertethetik az előzetes eredményt.
Az Országos Választási Bizottság (OVB) a jegyzőkönyvek manuális ellenőrzését követően vasárnap 16 órakor, a törvényben rögzített időben állapítja meg az ügydöntő népszavazás jogi eredményét. Rytkó jelezte: hivatala a referendum lebonyolítását „párt- és válaszsemlegesen”, a szakszerűség, a szakmai tisztesség és az emberi tisztaság követelményeinek megfelelően kívánja elvégezni.
Ficzere Lajos, az OVB elnöke rámutatott: az ügydöntő népszavazáson született döntés jogilag kötelező érvényű az Országgyűlésre nézve.
Ha a választásra jogosultak több mint fele elmegy szavazni, akkor az érvényesen leadott voksok több mint 50 százaléka dönti el az eredményt. A választás abban az esetben is érvényes, ha a mintegy 8 millió választónak csak kevesebb mint a fele adja le voksát, de legalább egynegyedük a kérdésre azonos választ ad a szavazólapon feltett kérdésre. Az OVB elnöke megállapította: adottak a jogszabályokban meghatározott feltételek a választás lebonyolításához.
Ha valamilyen panasz merül fel, akkor azt ma a területileg illetékes választási bizottságnál kell jelezni. Ezeket a területi választási bizottságok bírálják el. A kihirdetett eredmény ellen hétfőn 16 óráig lehet jogorvoslati kérelemmel fellépni, amit az OVB-hez kell benyújtani. A testület ezt automatikusan a Legfelsőbb Bírósághoz továbbítja, amelynek egy napja van a döntésre.
***
Tudnivalók. Szavazni abban a szavazókörben lehet, amelyet a választónak kiküldött választási értesítő megjelöl; a lakóhelyen kívül pedig azon a településen, amelyet a lakóhely szerinti választási iroda vezetőjétől kért igazolás feltüntet. Beteg vagy mozgásában gátolt szavazó az értesítőjén feltüntetett szavazókör szavazatszámláló bizottságától kérheti, hogy mozgó urnával felkeressék. A szavazók érvényes személyazonosítóval vehetnek részt a voksoláson. A szavazólapot a szavazatszámláló bizottságnak a választópolgár előtt kell lepecsételnie, egy borítékot is mellékelve, továbbá biztosítaniuk kell a voksolás titkosságának feltételeit. Az elrontott szavazólapot a bizottság egy esetben kicseréli.

Esők mellett melegszik az idő - mutatjuk, mi várható a héten