THE CHRISTIAN SCIENCE MONITOR
A nagy múltú amerikai napilap arról közöl elemzést, miképpen változik majd meg az Egyesült Államok fontosabb külföldi katonai támaszpontjainak elhelyezkedése az iraki konfliktus lezárását követően. A cikk nemzetbiztonsági szakértőkre hivatkozva azt írja: a Pentagon célja, hogy az eddigieknél kevésbé látható módon, de Amerika érdekei védelmére megfelelő számú erőt állomásoztasson külföldön. Az átrendezés főként a közel-keleti térséget érinti, noha Donald Rumsfeld védelmi miniszter cáfolta, hogy Irakban amerikai támaszpontok létesítését terveznék. Valószínű az is, hogy az átcsoportosítás során a Rumsfeld által csak „régi Európának” nevezett országokból, főként németországi bázisokból erőket telepítenek át a korábbi „keleti blokk” országaiba, amely országok Egyesült Államok melletti elkötelezettsége az iraki háború idején nyilvánvalóvá vált az amerikai stratégiai tervezők számára. A cikk Romániát, Bulgáriát, Lengyelországot és Magyarországot említi ezen országok csoportjában.
NYEZAVISZIMAJA
Az orosz napilapnak adott interjújában az orosz atomenergia-ügyi miniszter nem zárta ki annak lehetőségét, hogy összeomlik a csernobili atomerőmű 1986-ban felrobbant 4. számú reaktora fölé emelt betonszarkofág. A miniszter véleménye szerint a meglévő szarkofág fölé egy újabb burkolatot kell építeni. Alekszandr Rumjancev szerint egy ilyen építkezés több száz millió dollárba kerül majd.
LIBERATION TV
A párbeszéd helyreállítására és az amerikai–francia kapcsolatokban bekövetkezett elhidegülés feloldására utaló jelek mutatkoznak a két ország viszonyában annak nyomán, hogy Jacques Chirac francia elnök két hónapi távolságtartás után a múlt héten kapcsolatfelvételt kezdeményezett George Bush amerikai elnökkel – írja a francia lap keddi számában. A párizsi újság washingtoni tudósítója úgy értesült, hogy az amerikai vezetés Chirac múlt keddi telefonja után elhalasztotta a Párizs megrendszabályozásának témájában tervezett belső kormányzati egyeztetést.
IZVESZTYIA
Az Izvesztyija orosz napilap tegnapi cikke szerint az orosz katonai-ipari komplexum egyes körei is részt vehettek Fehéroroszország és Irak ENSZ-szankciókat kijátszó fegyverüzleteiben. A lap úgy értékeli, elsősorban olyan csoportosulásokról van szó, amelyek az általuk Amerika-, és Nyugat-barátnak tartott moszkvai külpolitika gyökeres megváltoztatását akarják. (Az amerikai Szabadság Rádió fehérorosz adása hétfőn számolt be arról, hogy a szövetséges erők az iraki–belorusz hadiipari együttműködést bizonyító dokumentumokat találtak az iraki Köztársasági Gárda egyik magas rangú vezetőjének széfjében).

Jöhet a népszavazás: munkaszüneti nap lehet december 24.