Az Egyesült Államok egészségügyi minisztere, Tommy Thompson bejelentése szerint napokon belül elkészül és szállítani tudják azt a tesztet, amely képes azonosítani az akut légzőszervi szindróma (SARS) kórokozóját – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Ungváry György. Az országos tiszti főorvos elmondta: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által minden ország rendelkezésére bocsátott tesztek várhatóan tíz napon belül megérkeznek hazánkba.
A WHO és az Európai Unió illetékes bizottsága ajánlásaira a budapesti repülőtéren életbe lépő óvintézkedések tovább bővülnek. Amint arról többször beszámoltunk, a Ferihegyre érkező repülőgépeken az utaskísérők – már egy hónapja – tájékoztatják a fedélzeten lévőket az atípusos tüdőgyulladásról, a repülőtéren pedig orvosok állnak készenlétben arra az esetre, ha valakinél felvetődik SARS gyanúja. Az ilyen eseteket a gépek pilótáinak jelenteniük kell, még a levegőből. A tájékoztatót a repülőtéri hangosbemondón is rendszeresen felolvassák. Jövő hét keddtől, esetleg szerdától az utasok egy – magyar, angol, német és francia nyelvű – írásos anyagot is kézhez kapnak, amelyből tájékozódhatnak a betegségről, majd egy kérdőív kitöltésével eldönthetik, hogy érdemes-e orvoshoz fordulniuk. Az anonim kérdőív – amelyet nem kötelező kitölteni, és az utasok akár haza is vihetik – többek között arra kérdez rá, hogy a hazánkba érkezőnek van-e magas láza, köhög-e, érez-e légszomjat, volt-e kapcsolata az elmúlt tíz napban SARS-os beteggel. Az intézkedésre azért is szükség volt, mert az európai országokban is egyre több az akutlégútiszindróma-gyanús eset – hangzott el a magyar egészségügyi hatóság tájékoztatóján. Igen csekély annak az esélye, hogy valaki megfertőződjék az akut légzőszervi szindrómával – mutatott rá Ungváry –, hiszen ennél háromezerszer nagyobb a valószínűsége, hogy közúti balesetet szenvedjen.
Az országos tiszti főorvos felhívta a figyelmet: semmilyen tudományos adat nem igazolja, hogy a kór a távol-keleti országokból importált termékekkel is terjedne.
Magyarországon eddig egyetlen SARS-megbetegedést sem regisztráltak. Az elmúlt 3-4 hétben öt embert (két magyart, egy vietnamit, egy albánt és egy kínait) küldtek a repülőtérről a betegség gyanújával a Szent László Kórházba, de mindegyikőjükről bebizonyosodott, hogy nem kapták el a fertőzést, és azóta már gyógyultan hazatértek – közölte Kende Mihály, a Repülőtér Egészségügyi Központ vezető főorvosa.
A SARS a világ 27 országában tegnapig 165 életet követelt, és több mint 3500 megbetegedést okozott.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok