Napokon belül megjön a SARS-teszt

Tíz napon belül Magyarországra érkezhet az a teszt, amely képes azonosítani a SARS kórokozóját. A jövő hét kedden vagy szerdán helyezik ki a Ferihegyi repülőtéren azokat a kérdőíveket, amelyekből a hazánkba érkezők informálódhatnak az atípusos tüdőgyulladásról. A tájékoztató anyag segít eldönteni, hogy érdemes-e orvoshoz fordulni.

Grimm Balázs
2003. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok egészségügyi minisztere, Tommy Thompson bejelentése szerint napokon belül elkészül és szállítani tudják azt a tesztet, amely képes azonosítani az akut légzőszervi szindróma (SARS) kórokozóját – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Ungváry György. Az országos tiszti főorvos elmondta: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által minden ország rendelkezésére bocsátott tesztek várhatóan tíz napon belül megérkeznek hazánkba.
A WHO és az Európai Unió illetékes bizottsága ajánlásaira a budapesti repülőtéren életbe lépő óvintézkedések tovább bővülnek. Amint arról többször beszámoltunk, a Ferihegyre érkező repülőgépeken az utaskísérők – már egy hónapja – tájékoztatják a fedélzeten lévőket az atípusos tüdőgyulladásról, a repülőtéren pedig orvosok állnak készenlétben arra az esetre, ha valakinél felvetődik SARS gyanúja. Az ilyen eseteket a gépek pilótáinak jelenteniük kell, még a levegőből. A tájékoztatót a repülőtéri hangosbemondón is rendszeresen felolvassák. Jövő hét keddtől, esetleg szerdától az utasok egy – magyar, angol, német és francia nyelvű – írásos anyagot is kézhez kapnak, amelyből tájékozódhatnak a betegségről, majd egy kérdőív kitöltésével eldönthetik, hogy érdemes-e orvoshoz fordulniuk. Az anonim kérdőív – amelyet nem kötelező kitölteni, és az utasok akár haza is vihetik – többek között arra kérdez rá, hogy a hazánkba érkezőnek van-e magas láza, köhög-e, érez-e légszomjat, volt-e kapcsolata az elmúlt tíz napban SARS-os beteggel. Az intézkedésre azért is szükség volt, mert az európai országokban is egyre több az akutlégútiszindróma-gyanús eset – hangzott el a magyar egészségügyi hatóság tájékoztatóján. Igen csekély annak az esélye, hogy valaki megfertőződjék az akut légzőszervi szindrómával – mutatott rá Ungváry –, hiszen ennél háromezerszer nagyobb a valószínűsége, hogy közúti balesetet szenvedjen.
Az országos tiszti főorvos felhívta a figyelmet: semmilyen tudományos adat nem igazolja, hogy a kór a távol-keleti országokból importált termékekkel is terjedne.
Magyarországon eddig egyetlen SARS-megbetegedést sem regisztráltak. Az elmúlt 3-4 hétben öt embert (két magyart, egy vietnamit, egy albánt és egy kínait) küldtek a repülőtérről a betegség gyanújával a Szent László Kórházba, de mindegyikőjükről bebizonyosodott, hogy nem kapták el a fertőzést, és azóta már gyógyultan hazatértek – közölte Kende Mihály, a Repülőtér Egészségügyi Központ vezető főorvosa.
A SARS a világ 27 országában tegnapig 165 életet követelt, és több mint 3500 megbetegedést okozott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.