Napokra befagyott a gabonatőzsde Budapesten

Nagy Ottó
2003. 04. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszaestek nyitó szintjükre a kezdeti emelkedés után a 15. héten a takarmánykukorica-jegyzések a chicagói árutőzsdén. A hét eleji emelkedés részben az USDA (az USA Mezőgazdasági Minisztériuma) legutolsó jelentése miatt, részben pedig az Iraknak jóváhagyott élelmiszersegély hatására következett be. Az argentin betakarítás jól haladt – 43 százalékos szinten állt, és 15 millió tonnás termésről is keringtek értesülések –, így az árak visszafordulását eredményezte. A búzajegyzések stabilizálódtak a 15. héten, mert az amerikai szenátus 500 millió dolláros élelmiszersegélyt hagyott jóvá Iraknak, amelynek hatására emelkedtek az árak. Az USDA-jelentés a zárókészlet szintjét mind amerikai, mind világviszonylatban alacsonyabbra prognosztizálta, mint ahogy azt a piac résztvevői várták, és mivel már régen hullott csapadék Európában, a német és a francia jelentések is borúsabbak voltak. Az Agrograin Rt. elemzése szerint a háború végéhez közeledve a kereskedés ismét lendületbe jöhet, amit várhatóan az árak ingadozása kísér majd.
A szójadarapiacon továbbra is a spekulatív vételek határozták meg az árszint alakulását. Csütörtökön megjelent az USDA készletjelentése, amely a várakozásoknak megfelelő számokat hozott. Az átmenő készletet csökkentették, és az exportot emelték, elsősorban a kínai import miatt. Az alacsony amerikai átmenő készlet miatt a piac kétarcú marad: egyrészt az árak tartottak a szűkülő belső készlet miatt, másrészt a bőséges dél-amerikai kínálat az ottani árakat lenyomja.
A Budapesti Árutőzsdén (BÁT) a 15. héten a forgalom csaknem hatvan százalékkal nőtt az előző hetihez képest, és a két fő gabonaterméken kívül napraforgóval is kereskedtek a brókerek. Összesen 275 kontraktusra jött létre üzletkötés 672 millió forint értékben. A takarmánykukorica kereskedése majdnem a háromszorosára nőtt, miközben az árak elég hektikusan mozogtak. A kezdeti áremelkedést csökkenés váltotta fel, de az árszint mérsékelten nőtt az előző záráshoz képest. A búzaforgalom esett, a májusi kereskedés volt a legélénkebb, ami végül áremelkedéshez vezetett, de a későbbi lejáratok gyengültek vagy tartottak maradtak. A napraforgómag piacán 14 kontraktusra jött létre szerződés a fokozatosan csökkenő árszint mellett. A múlt héten (16.) hétfőn és kedden nem változott a búza elszámolóára egyik határidőre sem, szerdán azonban a májusi ára 100 forinttal drágult, de ezt a változást csütörtökön már nem követte ármozgás, és pénteken sem történt elmozdulás, így a kenyérgabona májusi ára 22 600 forint maradt.
A 16. hetet a takarmánykukorica két határidőre is csökkenéssel kezdte: a májusi lejárat 90, a júliusi 20 forinttal esett. Kedden azonban itt is beállt a piac, és az árak nem mozdultak; ez a tetszhalott állapot egészen péntekig kitartott. Ekkor a tengeri májusi ára 80 forinttal 22 280 forintra nőtt, a júliusi lejárata viszont 100 forinttal
22 850 forintra csökkent.
Múlt pénteken az extra búza májusi ára 23 750, a takarmánybúzáé 21 500, a takarmányárpáé 19 700, az olajnapraforgóé 55 400 forinton állt záráskor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.