Medgyessy Péter kifejtette: az előre hozott választások gondolata akkor vetődött fel, amikor a „Fidesz még nagyon erősen ellenezte vagy legalábbis elég sok kifogást emelt az uniós csatlakozással kapcsolatban”. – Nem voltak nagyon hajlandók arra, hogy a csatlakozáshoz szükséges alkotmánymódosításban társak legyenek. Egy sor olyan kérdés vetődött fel, ami miatt „élére kellett állítani a helyzetet” – magyarázta Medgyessy, hangsúlyozva, hogy sok esetben hajlandó a kompromisszumra, ám az ország jövőjével, az uniós csatlakozással kapcsolatban nem.
– Egy ilyen helyzetben – idézte fel –, ha másként nem megy, ha az alkotmányt nem tudjuk módosítani, mert az ellenzék megakadályozza azt, akkor kiírunk előre hozott választásokat. Nem került rá sor – szögezte le a kormányfő –, sikerült jobb belátásra bírni az ellenzéket, amely megszavazta a szükséges módosításokat. Ezért ez a téma most nem téma – jelentette ki.
Kormány közeli források ugyanakkor nem cáfolták, az EU-csatlakozásról szóló ügydöntő népszavazás alacsony részvételi aránya figyelmeztető jel: egy esetleges, előre hozott választás nem feltétlenül hoz olyan egyértelmű szocialista fölényt, amelyet a pártok támogatottságát mérő közvélemény-kutatások ígérnek. A népszavazás ugyanis arról árulkodik, hogy most igen magas a passzívak aránya, akiket egy esetleges, előre hozott választáson csak egy erőteljes kampánnyal lehetne megszólítani. Az ugyanakkor továbbra is valószínűnek látszik, hogy ha a szocialisták magabiztos győzelmet aratnak a jövő májusi európai parlamenti szavazáson, úgy a három év múlva esedékes országgyűlési választásokat előre hozzák 2004 őszére.

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban