Elméletileg már dönteni kellett volna az agrártárcának, hogy a majdani uniós kifizetéseket egyszerűsített, vagy a közösségben jelenleg is alkalmazott, normál formában folyósítja a hazai agrártermelőknek. Értesüléseink szerint azonban még nem született határozat ez ügyben. Bokor Péter, a földművelésügyi tárca EU Agrárintézmények Program Iroda főosztályvezető-helyettese lapunknak elmondta: Szanyi Tibor politikai államtitkár korábbi nyilatkozatai az Európai Bizottság azon sürgetését tükrözték, hogy hazánk minél hamarabb döntsön a közvetlen támogatások egyszerűsített rendszerben történő kifizetéséről. A főosztályvezető-helyettes szerint ilyen helyzetben fontos tudni azt is, hogy ma már az EU sem egyszerűsített, hanem „egységes területalapú támogatási rendszerről” beszél. Mégpedig azért, mert az időközbeni egyeztetéseken nyilvánvalóvá vált, hogy ez a rendszer az új tagoknak Koppenhágában jóváhagyott kiegészítések miatt új végrehajtási szabályokat igényel, amelyeket az EU várhatóan csak a második negyedév folyamán dolgoz ki. Így a megfelelő tények hiányában az FVM egyelőre a normál rendszerre készül, esetleges módosító döntését a tárca, illetve a kormány a Brüsszel által kidolgozandó feltételek ismeretében hozza meg. A kérdésben folyamatos a szakértői és a magasabb szintű egyeztetés az EU Bővítési és Mezőgazdasági Főigazgatóságával – mondta Bokor Péter.
Szanyi Tibor egy korábbi uniós tájékoztatón úgy vélte, hogy Magyarország számára közép- és hoszszú távon előnyösebb az egyszerűsített kifizetési rendszer – mint a normál –, mert az nem csak a kvótával szabályozott termékeknél tenné lehetővé a források folyósítását. Az államtitkár szerint az EU közös agrárpolitikájában is változás várható ezen a területen, és elképzelhető, hogy az új költségvetési időszaktól az unióban is az egyszerűsített kifizetési rendszer lép hatályba. Ezért, ha itthon az egyszerűsített rendszer bevezetése mellett döntene az FVM, akkor később kikerülhetők lennének az átállási gondok.
Németh Imre, a földművelésügyi tárca vezetője lapunknak korábban úgy nyilatkozott, hogy jelentős elmaradásban van az uniós juttatások felhasználásához szükséges intézményfejlesztési rendszer kiépítése, de a hátrányt szeptemberig megpróbálják behozni. Ezenkívül a szükséges apparátus felállása után még az akkreditációt is meg kell várni, ami körülbelül fél évet vesz igénybe. – A fő cél, hogy működőképes legyen a felállítandó rendszer, de biztonsági megoldásként, ha mégsem leszünk képesek megfelelően és időben kiépíteni, párhuzamosan az egyszerűsített támogatási rendszer kiépítését is megkezdtük – mondta a miniszter. Úgy vélte, hogy bár egyes tagjelöltek valóban az egyszerű kifizetési rendszer bevezetésére játszanak, ezzel a megoldással kevesebb támogatás hívható le, mint a normál rendszerrel. A miniszter azt is nyomatékosította, hogy Magyarország nem akar semmiféle támogatást elveszíteni. Értesüléseink szerint az unió az egyszerűsített rendszer kiépítését szorgalmazza, ami azonban szakértők szerint támogatási nehézségeket eredményezhet. Bokor Péter szerint azonban az uniós késlekedések és elnyúló egyeztetések következtében nem szenvedünk hátrányt. – A normál módszer bevezetésével úgy készülünk, hogy akár az egyszerűsített rendszert is bevezethetjük – tette hozzá.
***
Felkészülési problémák.
Komoly problémák vannak az uniós támogatások megszerzéséhez szükséges hazai intézményfejlesztéssel – nyilatkozta korábban lapunknak Boros Imre, az Orbán-kormány EU-pénzekért felelős minisztere, mert az uniós pénzek zöme programok mentén érkezik, amelyek előkészítésére, szelektálására, elfogadására és lebonyolítására meghatározott intézményi rendet kell kialakítani – mondta. A politikus úgy véli, ezeknek az intézményeknek egyes elemei a közeljövőben nem valósulnak meg, ez pedig nagyban veszélyezteti a pénzek lehívását, a programok megvalósítását. Baráth Etele, a MeH politikai államtitkára viszont úgy foglalt állást e kérdésben, hogy az intézményi felkészülés az EU elvárásának megfelelően napra pontosan halad. (Cs. A.)

További komoly vizsgálatok zajlanak Ruszin-Szendi Romulusszal kapcsolatban