Eddig távol tartottam magam a politikától, a pártoktól, de elérkezett az idő, hogy ezt felülvizsgáljam és függetlenségemet felajánljam a Fidesz – Magyar Polgári Szövetségnek – fogalmazott Schmitt Pál tegnapi sajtótájékoztatóján. Arról is szólt, hogy megválasztása esetén társadalmi munkában kívánja ellátni az alelnöki tisztséget. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöki, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság protokollfőnöki és a Világ Olimpikonjai Szervezete elnöki posztjáról egyelőre nem kíván lemondani. Kérdésre válaszolva elmondta: jelenleg két ingatlan kiadásából szerez jövedelmet, illetve olimpiai bajnokként életjáradékot is kap, így nem okoz gondot számára, hogy társadalmi munkában lássa el tisztségeit.
Schmitt Pál rendkívüli kihívásnak és az életében bekövetkező nagy fordulatnak nevezte a leendő alelnöki posztot, és úgy vélte: az újonnan alakuló Fidesz több lesz, mint párt. A szövetség „mennyiségileg és minőségileg is sokkal többet kínál majd”.
– Több tagja, több feladata és nagyobb felelőssége is lesz a szervezetnek, a minőségi változás pedig abban jelentkezik majd, hogy az emberek megtalálhatják a számukra megfelelő együttműködési lehetőségeket és fórumokat – fejtette ki Schmitt Pál. Kijelentette: eddig is úgy végezte munkáját, hogy nem tett pártpolitikai szempontok alapján különbséget az emberek között, és a nyitottságát továbbra is meg akarja őrizni.
Pokorni Zoltán frakcióvezető-helyettes, aki már korábban jelezte, hogy elfogadja a jelölést a másik alelnökjelölti helyre, elmondta: a Fideszt újraalakítják, átépítik, hogy ne csak pártként, hanem a polgári Magyarország szövetségeként tudjon működni. – A Fidesznek kis, közepesen szervezett pártból néppárttá, szövetséggé kell válnia – hangsúlyozta Pokorni Zoltán
***
Változások a Fidesz alapszabályában
Tegnap megkapták a Fidesz kongresszusi küldöttei az új alapszabály tervezetét, amelyről május 17-én döntenek. A korábban már ismertetett módosítás többek között rendelkezik a kettős párttagságról: eszerint a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség tagja lehet az Európai Unió valamely tagállamának állampolgárságával rendelkező személy, feltéve, ha nem tagja más pártként bejegyzett szervezetnek. Ez utóbbi feltétel nem vonatkozik azokra, akik az Európai Néppárt tagszervezetének tagjai, tehát egy MDF-es csatlakozhat majd a Fideszhez. A tervezet értelmében a társszervezetek azon tagjait, akik a Fidesz tagjává válnak, illetve akik megtartották más szervezetben viselt tagságukat, a szövetség más tagjaival azonos jogok és kötelezettségek illetik meg. A helyi szervezet feloszlatására vagy megszűntének megállapítására az ügyvezető elnökség, illetve a területi választmány tehet írásban indokolt javaslatot.
Újdonság a jelenlegi alapszabályhoz képest a választókerületi szervezetek létrehozása. Ezek feladata lesz a Fidesz országgyűlési, önkormányzati, illetve európai parlamenti választásokon való részvételét előkészítő, illetve támogató munka. A választókerületi elnököket a választókerületi tanács tagjainak javaslata alapján a Fidesz országos elnöke nevezi ki. Amennyiben az elnök nem fogadja el a javaslatot, a tanács tagjai tíz napon belül új javaslatot tehetnek. Ismételt elutasítás után a Fidesz elnöke önállóan dönt. Ezzel a lehetőséggel gyakorlatilag a leendő elnök, Orbán Viktor hozhatja meg a végső döntést a választókerületeket vezetők személyéről.
Az új alapszabály tartalmazza az újjáalakított elnökség felállását is: az már korábban nyilvánosságra került, hogy a testületen belül létrejön egy ötfős ügyvezető elnökség, továbbá a megalakuló, összesen nyolc tagozat elnökei is részt vesznek a grémiumban. Érdekesség, hogy a Fidesz Európai Parlamentbe megválasztott képviselőinek vezetője is tagja lesz az elnökségnek. A társszervezetek egy-egy vezetője az elnökség ülésén tanácskozási joggal részt vehet, ha egyben a Fidesz tagja is, akkor teljes jogkörrel működhet a vezető testületben.

Jöhet a népszavazás: munkaszüneti nap lehet december 24.