Sokan rosszul emlékeznek

Az EU-csatlakozás eldöntött volta, az állampolgárok érdektelensége és a nem megfelelő kampánytájékoztatás – e három pontban összegezte Stumpf István, a Századvég Politikai Iskola vezetője az uniós népszavazás alacsony részvételi arányának okait. Kutatásuk szerint a megkérdezettek 79 százaléka válaszolt úgy, hogy elment szavazni.

2003. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az uniós népszavazás alacsony részvételi aránya okaként a legtöbb megkérdezett, összesen 33 százalék az érdektelenséget jelölte meg, míg 25 százalék a szavazás eldöntöttségével magyarázta azt – ismertette Stumpf István, a TÁRKI és a Századvég közös, 750 fő telefonos megkérdezésével készített felmérésének eredményét. A Századvég Politikai Iskola vezetője hozzátette: a válaszolók ötöde szerint az uniós kampány és a tájékoztatás hibája volt alacsony részvétel magyarázata.
A Fidesz-szavazók 45 százaléka, a szocialista tábor 38 százaléka szerint az érdektelenség áll a gyenge részvételi eredmény mögött. A szavazás eldöntött voltában 30-33 százalékos eredményt mértek a két párt támogatói között. Az MSZP mögött állók 25 százaléka tartja azt, hogy a kampány nem volt hatékony, és a tájékoztatás hiánya is közrejátszott az alacsony részvételben. A Fidesz támogatói körében ez az arány 27 százalék.
Stumpf a felmérés eredményeire hivatkozva úgy vélte: be kell mutatni a különböző társadalmi csoportok érdekeltségét az EU-csatlakozásban. Ez meghatározhatja az elkövetkező egy év prioritásait. Valóban olyan helyzetet kell teremteni, hogy az emberek úgy érezzék, nem lefutott ügy a csatlakozás, a kampányban olyan információkat kell közölni, amelyek az érdektelenséget fel tudják oldani.
A felmérés szerint a megkérdezettek 79 százaléka válaszolt úgy, hogy részt vett a népszavazáson. Ez 30 százalékkal haladja meg a valóságos adatot. Az MSZP-szavazók 86 százaléka, az ellenzékiek 71 százaléka mondta utólag, hogy leadta voksát. A kutatás azt mutatja, hogy főként a 18–24 és a 25–34 évesek tartózkodtak a szavazástól, míg a legidősebb korosztály tagjai ítélték leginkább fontosnak a részvételt. Az iskolai végzettséget nézve kiderül: jobbára az alacsonyabban képzettek maradtak távol a szavazóhelyiségekből. A szocialista szavazók 93 százaléka, a Fideszre szavazók 71 százaléka úgy emlékszik, igennel szavazott a csatlakozásra.
***
A kormány köszönetet mondott az EUKK-nak. Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárának szerepe lesz az Európai Uniós Kommunikációs Közalapítvány (EUKK) munkájában, ám azt még nem tudni, hogy milyen – mondta el a tegnapi kabinetülés után Gál J. Zoltán kormányszóvivő. A közalapítvány tevékenysége új szakaszba lép, feladata most már a részletekbe menő tájékoztatás lesz. Ebben Juhász Endrének, az integrációs tárca nélküli poszt várományosának is szerepe lesz. – A kormány köszönetet mond a közalapítványnak, sikerként értékeli munkáját – mondta a szóvivő, aki szerint a vártnál többen szavaztak igennel a referendumon, ám mindenki örült volna, ha többen mennek el voksolni. Gál J. szerint a Baja Ferenc tevékenysége kapcsán felmerült kérdőjelekből semmiképpen nem lesz egy új „Kiss Elemér-féle” ügy. (Cz. I.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.