Az uniós népszavazás alacsony részvételi aránya okaként a legtöbb megkérdezett, összesen 33 százalék az érdektelenséget jelölte meg, míg 25 százalék a szavazás eldöntöttségével magyarázta azt – ismertette Stumpf István, a TÁRKI és a Századvég közös, 750 fő telefonos megkérdezésével készített felmérésének eredményét. A Századvég Politikai Iskola vezetője hozzátette: a válaszolók ötöde szerint az uniós kampány és a tájékoztatás hibája volt alacsony részvétel magyarázata.
A Fidesz-szavazók 45 százaléka, a szocialista tábor 38 százaléka szerint az érdektelenség áll a gyenge részvételi eredmény mögött. A szavazás eldöntött voltában 30-33 százalékos eredményt mértek a két párt támogatói között. Az MSZP mögött állók 25 százaléka tartja azt, hogy a kampány nem volt hatékony, és a tájékoztatás hiánya is közrejátszott az alacsony részvételben. A Fidesz támogatói körében ez az arány 27 százalék.
Stumpf a felmérés eredményeire hivatkozva úgy vélte: be kell mutatni a különböző társadalmi csoportok érdekeltségét az EU-csatlakozásban. Ez meghatározhatja az elkövetkező egy év prioritásait. Valóban olyan helyzetet kell teremteni, hogy az emberek úgy érezzék, nem lefutott ügy a csatlakozás, a kampányban olyan információkat kell közölni, amelyek az érdektelenséget fel tudják oldani.
A felmérés szerint a megkérdezettek 79 százaléka válaszolt úgy, hogy részt vett a népszavazáson. Ez 30 százalékkal haladja meg a valóságos adatot. Az MSZP-szavazók 86 százaléka, az ellenzékiek 71 százaléka mondta utólag, hogy leadta voksát. A kutatás azt mutatja, hogy főként a 18–24 és a 25–34 évesek tartózkodtak a szavazástól, míg a legidősebb korosztály tagjai ítélték leginkább fontosnak a részvételt. Az iskolai végzettséget nézve kiderül: jobbára az alacsonyabban képzettek maradtak távol a szavazóhelyiségekből. A szocialista szavazók 93 százaléka, a Fideszre szavazók 71 százaléka úgy emlékszik, igennel szavazott a csatlakozásra.
***
A kormány köszönetet mondott az EUKK-nak. Baja Ferenc, a Miniszterelnöki Hivatal társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkárának szerepe lesz az Európai Uniós Kommunikációs Közalapítvány (EUKK) munkájában, ám azt még nem tudni, hogy milyen – mondta el a tegnapi kabinetülés után Gál J. Zoltán kormányszóvivő. A közalapítvány tevékenysége új szakaszba lép, feladata most már a részletekbe menő tájékoztatás lesz. Ebben Juhász Endrének, az integrációs tárca nélküli poszt várományosának is szerepe lesz. – A kormány köszönetet mond a közalapítványnak, sikerként értékeli munkáját – mondta a szóvivő, aki szerint a vártnál többen szavaztak igennel a referendumon, ám mindenki örült volna, ha többen mennek el voksolni. Gál J. szerint a Baja Ferenc tevékenysége kapcsán felmerült kérdőjelekből semmiképpen nem lesz egy új „Kiss Elemér-féle” ügy. (Cz. I.)

Így győzhet Orbán Viktor Brüsszelben – Menczer Tamás szerint