Szakértők szerint mivel jelenleg szinte teljesen ellenőrizetlen módon helyezkednek el radioaktív anyagok az erőmű tisztítótartályában, a biztonsági küszöb többszörösére tehető a láncreakció beindulásának esélye, amely nagyarányú sugárzáshoz vezethet. Úgy tudjuk, a magyar mérnökök irányításával lassan sikerül stabilizálni a helyzetet, de a törmelékek kiszedéséhez még meg kell találni a megfelelő technológiát, amelyet feltehetőleg a tisztítórendszert eladó francia–
német cég szállít majd.
Értesüléseink szerint a választások után kinevezett szocialista kötődésű vezetés döntése volt, hogy vegyék meg a még szinte az egész világon kipróbálatlan technológiát, amelyet magyarországi alkalmazása előtt sem teszteltek megfelelő szakmai kör bevonásával. A rendszert felajánlották Finnországnak is, de az északi állam szakemberei a kipróbálás után visszautasították az alkalmazását. A Magyar Nemzet úgy tudja, Kocsis István, az erőmű szocialista körökben mozgó igazgatója a baleset felismerésekor vidéken tartózkodott, és csak másnap tért vissza a városba.
A Greenpeace környezetvédő szervezet szerint a létesítményen belüli magas sugárzás miatt egyes bent dolgozók haját levágták, és hazaküldték őket pihenni a szervezetüket ért magas dózis miatt. Ezt támasztja alá az is, hogy értesüléseink szerint az intézmény darukezelője az éves dózis tíz százalékát kapta munkája során, mert csak az erőműben használatos, egyszerű munkaruha volt rajta, és a daruról csak későn tudott lemenekülni. A férfit kórházba kellett szállítani, mert a tartályból kicsapódó 3-400 fokos gőz megégette a testét.
Kováts Balázs, a Paksi Atomerőmű kommunikációs vezetője lapunknak cáfolta, hogy bármelyik dolgozójukat sugárfertőzés érte volna. Állítása szerint az erőmű szennyezett részén a biztonsági intézkedések betartásával nyugodtan lehet dolgozni. – Hazai és külföldi szakemberek próbálják kitalálni, hogyan emeljék ki a sérült kötegeket, de egyelőre nem tudják a megoldást. Nem tartanak attól, hogy ellenőrizetlen láncreakciós folyamat indul be – tette hozzá. Emlékezetes, Kováts Balázs a víz alatti kamerás felvételek után csütörtökön még úgy nyilatkozott, hogy a fűtőanyag-kazetták egy része deformálódott, tegnap ezzel szemben már elismerte: mindegyik megsérült.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium azt közölte: a lakosságot sugárveszély nem fenyegeti, és hasonlóképpen nyilatkozott az Országos Atomenergia Hivatal, valamint a Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is. Hajdú János, Paks védelmi bizottságának elnöke a polgári védelem helyi parancsnokával, Ferencz Győző alezredessel folytatott konzultáció után azt mondta: nem szükséges a lakosságot érintő konkrét intézkedéseket tenni.
– Jelenleg nem mérnek a megszokott háttérsugárzásnál nagyobbat, de volt egy rövid időszak, amikor Budapesten is kismértékben észlelték a paksi atomerőműben történt üzemzavar környezeti hatását – mondta tegnap Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem igazgatója.
A paksi hírek miatt a környéken egyre többen keresik föl a gyógyszertárakat, hogy jódtablettákat vegyenek. Információink szerint számos paksi és szekszárdi patikából már el is fogyott a szer. A lapunk által felhívott gyógyszerészek szerint teljesen fölösleges jódot vásárolni, mivel az csak abban az esetben nyújtana védettséget, ha jódizotópok szabadultak volna föl az atomerőműből, mint például 1986-ban Csernobilban. A pajzsmirigy a szertől telítődik, és meggátolja, hogy további jód kerüljön a szervezetbe. A múlt heti üzemzavar után nemesgázszármazékok jutottak a levegőbe, amik ellen viszont a tabletták nem védenek. Ráadásul a jód szedésének mellékhatásai lehetnek, például megnagyobbodhat a pajzsmirigy, ezért használata a gyógyszerészek szerint orvosi felügyeletet igényel.
A paksi üzemzavar ügyében Medgyessy Péter kormányfőhöz fordult Áder János, a Fidesz frakcióvezetője írásbeli választ igénylő kérdéssel. – Felkészült-e a kormány a Paksi Atomerőmű üzemzavara során felmerülő bármely esemény kezelésére? – tudakolja a politikus, aki szerint az április 10-i üzemzavar a létesítményben bekövetkezett eddigi legsúlyosabb rendellenesség. – A közvélemény joggal tarthat igényt a teljes körű, objektív tájékoztatásra a kialakult helyzetről és a kormány tervezett intézkedéseiről – hangsúlyozza Áder, aki az iránt érdeklődik: megtörtént-e a helyzet teljes felmérése, biztosított-e a rendellenesség felszámolásának módszertana, személyi és technikai háttere, illetve gondoskodtak-e a helyszínen dolgozók egészségkárosodásának megelőzéséről. Áder firtatja azt is: megfelelő döntést hozott-e az erőmű vezetése a tisztítási technológia megválasztásakor és beszerzésekor.
Félő, hogy politikai szempontok dominálnak a baleset kommunikálásában – „csöpögtetik” az információkat – a hiteles tájékoztatás helyett, s ez gyakorlatilag oda vezet, hogy az emberek egyre idegesebbek – nyilatkozta Koltai Tamás, a Tolna megyei Fidesz elnöke. Az atomerőmű felső vezetése ezek szerint nincs a helyzet magaslatán, remélem, hogy az illetékes szakmai vezetők – ahogy eddig, úgy a jövőben is – kezelni tudják a problémát – tette hozzá. A politikus szerint a kormányváltás óta bizonytalan a helyzet az üzemben: állandóan napirenden van a vállalat átvizsgálása, illetve egyes munkafolyamatok állami tulajdon alóli kiszervezése, sőt a privatizáció is felmerült – érvelt Koltai. Bár még nem tudni, hogy technológiai hiba vagy emberi mulasztás okozta a balesetet, az azonban biztos, hogy a kormányváltás után romlott a munkamorál.
Egyelőre nem tud választ adni a kormány arra a kérdésre, hogy mekkora kár keletkezett a Paksi Atomerőműben, bár a kabinet tegnapi ülésen Csillag István gazdasági és Kóródi Mária környezetvédelmi miniszter is beszámolt a paksi nukleáris balesetről – mondta el Gál J. Zoltán szóvivő. Bonyolult műszaki problémáról van szó, így egyelőre azt sem sikerült megállapítani, hogy felelős-e az a német–francia cég a balesetért, amely a kettes blokk tisztítását végzi – fogalmazott. A kormány elutasítja és borzasztóan felelőtlennek tartja azokat a törekvéseket, amelyek a balesetet politikai célok érdekében akarják kihasználni.
Kalovits Judit, a Greenpeace magyarországi szervezetének szóvivője szerint a paksi üzemzavar azt bizonyítja, hogy az atomerőmű élettartama nem hosszabbítható meg, és további veszélyhelyzeteket okozhat. A Global 2000 osztrák környezetvédő szervezet sugárzást mérő csoportot küldött csütörtökön Magyarországra. A csoport megállapította, hogy az erőmű környékén nincs a természetesnél nagyobb háttérsugárzás.
Mint ismert, a kettes blokk reaktorában radioaktív gáz megjelenését észlelték a műszerek április 10-én késő este. Az erőmű szakemberei akkor arról tájékoztattak, hogy valószínűleg a karbantartás miatt leállított blokkból kivett kazetták valamelyikéből szivárgott a gáz. Csak a videofelvételek tanulmányozásakor derült ki, hogy a radioaktív tablettákat tartalmazó kazetták teljesen széttörtek.

Újabb csapás érte a rács mögött ülő Kiss László óbudai polgármestert