Virrasztók

A harangöntés ősi mesterségét ma egyetlen család űzi Magyarországon. Gombosék műhelyében születik a harangszó, amely hirdeti az idő múlását és az örökkévalóságot egyaránt. A család az elmúlt rendszerben nehezen érvényesült, ma azonban rengeteg a munkájuk.

Balavány György
2003. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Meg szabad kongatni?
– Meg.
Irgalmatlan ütés a dobhártyán, az ember gyomra, szíve belerándul; inog a nagy, fényes harang az udvaron, lengeti a nyelvét. Gombos Miklós harangöntő alkalmazottai mosolyognak. Ők megszokták, kipróbálják a kész darabokat mindig, csak a tapasztalatlanok szédülnek bele, ha közelről meghallgatják valamelyiket.
– Minél nagyobbak, annál mélyebb a hangjuk – magyarázza az egyik munkás.
A gazda nemigen ér rá, lót-fut örökké, most is megrendelő van nála. Ténfergünk a tágas műhelycsarnokban, ahol a harangok világra jönnek. Bronzból, ón és vörösréz speciális ötvözetéből készül mindegyik, ugyanabból az anyagból évezredek óta. Téglalap alakú blokkokban hordják ide az alapanyagot. Az öntőkemencék nagy, tömzsi tartályok, lépcső visz a tetejükhöz, ahol bezúdítják a fémet, majd begyújtják. Aztán az üstöket egy hidraulikus szerkezet megdönti, s kis csatornákon hömpölyög belőlük az olvadt fém az agyagformákba, amelyekre az öntés előtt földet lapátoltak.
– Hűlnie kell sokáig, s ha az megvan, kibontjuk a harangokat. Rondák olyankor még, mint mikor ördög születik. Aztán lemossuk, lefújjuk őket homokkal, szép matt lesz a felületük. Utána kicsiszoljuk, kireszeljük a díszítéseket.
Több harangöntő műhely nincsen Magyarországon, csak az őrbottyáni. Gombos Miklós is előkerül, ősmagyar süveg a fején. Folyton szól a mobilja; van munkájuk bőven, mondja, de többet is elbírnának. Nemcsak templomi, hanem tűzoltóharangokat is készítenek, és a paksi atomreaktor négy harangja is itt született.
Egy „Virrasztó harang” feliratú mű is áll itt, lábastól; a Hősök terén szolgál évente egyszer, aztán viszszahozzák ide.
Gombosék régi harangöntő dinasztia leszármazottai. A nagyapa is űzi még – hetvenöt évesen – az ipart, a szomszédban lakik. A fiú négyéves korában kezdett a műhelyben téblábolni, aztán kitanulta az öntőszakmát, s most nem tudja elképzelni, mi mást csinálhatna. Az ötvenes években a nagyapának azt mondták az elvtársak: hagyja abba, hisz nincs harangöntői dokumentje (senkinek nem volt), pedig addigra az ország tornyaiban virrasztottak harangjai. Mert a harangok mestersége a virrasztás: amíg az emberek alusznak, ők virrasztanak, kondulásra készen, hogy jelezzék, ha tűz van; s ha az emberek alvó lélekkel járkálnak – mint azokban az évtizedekben –, akkor is jelzik, hogy megy ám az idő megállíthatatlanul, reggel van, dél van, este van. És jelzik azt is, hogy valaki ismét kilépett az időből.
A dinasztiának Szlezák László öntőmester a legnevezetesebb tagja. Magyar harangműves készítette a bazilika kilencvenmázsás harangját is. Amikor azonban nemrégiben újra kellett öntetni a templomóriás harangját, a Gombos család hiába várta a megbízást.
– Pedig megépítettük volna a hozzá illő üstöt – mondja Gombos Miklós. – Végül is, ki tudja, miért, német vállalkozó kapta meg a munkát.

Gombos Ferenc, a mester fia szerint egy harang elkonghat százötven-százhatvan évig is, aztán már valószínűleg megreped, rövidebb és fakóbb lesz a hangja, s akkor vissza kell hozni ide újraöntésre. A fal tövében ilyen régi, megzöldült darab várja az újjászületést.
Egy munkadarab készítése hat hónapig is eltart.
– Aprólékos munka ez, háromszor-négyszer öntünk egy évben, mégis mindig akad dolgunk – mondja a fiú.
Gombosék mindenféle méretű harangot készítenek, huszonöt kilósaktól kezdve mázsás, másfél mázsás (az már embermagas), sőt még nagyobb harangokat: Kiskunfélegyházára másfél tonnás harangot vittek innen.
Mindegyik példány feliratot kap, a megrendelő kívánsága szerint. „Isten dicsőségére önttette X.”, „Készíttette az Úr kegyelméből Y. plébános”, „Z. város képviselő-testületétől” jellegű feliratok ölelkeznek virágokkal, szentekkel és angyalokkal, hogy a harang a szentelés ünnepi pillanatában a hívek szemébe ragyogjon, aztán néhány emberöltőre felvonassék a toronyba. Ott már – a Teremtőn kívül persze – csak a pókok, a denevérek, esetleg néhány gyöngybagoly gyönyörködik benne.
Várjon – szól utánam a gazda, amikor elköszönünk. – Egy mondatot írjon a cikkhez: Gombos Miklós harangjai az Isten dicsőségét, a békét és a szeretetet hirdetik a világban. Jó?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.