Újabb gyárbezárás

Júliustól megszünteti a tejfeldolgozást Nyíregyházán a Nutricia. A gyárbezárást az uniós csatlakozás miatt erősödő piaci versenynyel indokolta a cég. A döntés eredményeként 144 dolgozóból mindössze 35 őrizheti meg munkahelyét, a gyár területe ugyanis logisztikai telephelyként üzemel júliustól. A szabolcsi tejet ezentúl Nyíregyháza helyett Mátészalkán dolgozza fel a Nutricia.

2003. 06. 03. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglehetősen érdekes körülmények között került a Nutricia tulajdonába a Szabolcs Tej Rt. 1999 januárjában. A cégben többségi tulajdonnal rendelkező vezetői kft. hat tagjából öt ugyanis úgy döntött, hogy enged a multinacionális versenytárs nyomásának, és értékesíti üzletrészét. Információink szerint az akkor még kisebbségi üzletrész több milliárd forintért került a Nutricia tulajdonába. Ezzel azonban a felvásárlás nem ért véget, az új tulajdonos ugyanis nem rejtette véka alá, hogy szeretné megszerezni a dolgozók tulajdonában lévő 39 százalékos részesedést is. Ajánlatát végül is mind a dolgozók, mind a vezetői kft.-ből tulajdonosi körben maradó vezérigazgató – akinek 12 százalékos részesedése volt – kénytelen volt elfogadni. Az üzletrészek felvásárlásával párhuzamosan azonban nem a korábban cégközpontként működő nyíregyházi telephely tevékenységét és erejét erősítették meg, hanem éppen ellenkezőleg, kezdetét vette a szép lassú leépítés. 1998-ban, vagyis azelőtt, hogy a menedzsment eladta volna saját tulajdoni hányadát a Nutriciának, a nyíregyházi üzemben 375 ember dolgozott, s a cég üzletileg is meglehetősen erős volt, hiszen tárgyalásokat folytatott a Miskolci Tejüzem megvásárlásáról, és előkészítés alatt volt a Mátra Tejjel való egybeolvadás is. Márföldi István, a cég akkori vezérigazgatója a Magyar Nemzetnek elmondta: ezzel a lépéssel 17 milliárd forintos forgalmú, jó piaci pozíciójú tejipari vállalat jött volna létre, amelynek a pozíciói alkalmasak lettek volna, hogy az éles versenyben is rentábilisan működjön. A menedzsment üzletrészének értékesítése után azonban a nyíregyházi központot folyamatosan elsorvasztotta az új tulajdonos. 2003-ra kikerült a termékkörből sok egyéb mellett az ízesített joghurt, az ízesített tejital és a tejföl is.
A Szabolcs Tej Rt. 1993-ban átalakulással jött létre a Szabolcs Megyei Tejipari Vállalatból, amely a Tejipari Tröszt egyik tagvállalata volt. A privatizációra 1994 novemberében került sor, amikor is az MBO–MRP – vagyis a vezetőkből, dolgozókból alakult konzorcium – megszerezte a részvények 51 százalékát. Ekkor 49 százalék még állami tulajdonban maradt, majd rövidesen tíz százalék egy pénzintézet érdekeltségébe került. A fennmaradó 39 százalékot azonban megvásárolta a hat vezetőt tömörítő kft., így a cégben a korábbi 12 százalékukat 51 százalékra emelték. Vagyis a hat emberből álló gazdasági társaságnak meghatározó tulajdoni hányada volt a cégben, amiből aztán „a szakadár ötök” a saját 74 százalékukat értékesítették.
*
A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezete tiltakozik a holland tulajdonban lévő nyíregyházi tejüzem júliusban tervezett bezárása ellen. A szervezet tegnapi, Nyíregyházán tartott sajtótájékoztatóján Vinnai Győző, a párt városi elnöke és Márföldi István önkormányzati frakcióvezető elmondta: a gyárbezárás ráirányítja a figyelmet arra, hogy a magyar vállalkozókat állami támogatással kNincs megállapodás. Napokon belül termeléscsökkentésre kötelezi az agrártárca a termelőket – közölte tegnap Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, miután a minisztérium tárgyalt a Tej Terméktanács megbízottjaival a válság rendezéséről. Kiss Pál István, a terméktanács elnöke elmondta: az előírt termeléscsökkentést nem tudják elfogadni. Szerinte ha nem lesz gyors megoldás a kérdésben, úgy a magyar tejpiac összeomolhat a támogatási forrás hiánya miatt, és extrém helyzetben az is előfordulhat, hogy az év utolsó harmadában tejhiány lesz az országban. (P. N. O.)ell versenyképessé tenni az élesedő piaci helyzetben.
***
Nincs megállapodás.
apokon belül termeléscsökkentésre kötelezi az agrártárca a termelőket – közölte tegnap Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, miután a minisztérium tárgyalt a Tej Terméktanács megbízottjaival a válság rendezéséről. Kiss Pál István, a terméktanács elnöke elmondta: az előírt termeléscsökkentést nem tudják elfogadni. Szerinte ha nem lesz gyors megoldás a kérdésben, úgy a magyar tejpiac összeomolhat a támogatási forrás hiánya miatt, és extrém helyzetben az is előfordulhat, hogy az év utolsó harmadában tejhiány lesz az országban. (P. N. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.