Meglehetősen érdekes körülmények között került a Nutricia tulajdonába a Szabolcs Tej Rt. 1999 januárjában. A cégben többségi tulajdonnal rendelkező vezetői kft. hat tagjából öt ugyanis úgy döntött, hogy enged a multinacionális versenytárs nyomásának, és értékesíti üzletrészét. Információink szerint az akkor még kisebbségi üzletrész több milliárd forintért került a Nutricia tulajdonába. Ezzel azonban a felvásárlás nem ért véget, az új tulajdonos ugyanis nem rejtette véka alá, hogy szeretné megszerezni a dolgozók tulajdonában lévő 39 százalékos részesedést is. Ajánlatát végül is mind a dolgozók, mind a vezetői kft.-ből tulajdonosi körben maradó vezérigazgató – akinek 12 százalékos részesedése volt – kénytelen volt elfogadni. Az üzletrészek felvásárlásával párhuzamosan azonban nem a korábban cégközpontként működő nyíregyházi telephely tevékenységét és erejét erősítették meg, hanem éppen ellenkezőleg, kezdetét vette a szép lassú leépítés. 1998-ban, vagyis azelőtt, hogy a menedzsment eladta volna saját tulajdoni hányadát a Nutriciának, a nyíregyházi üzemben 375 ember dolgozott, s a cég üzletileg is meglehetősen erős volt, hiszen tárgyalásokat folytatott a Miskolci Tejüzem megvásárlásáról, és előkészítés alatt volt a Mátra Tejjel való egybeolvadás is. Márföldi István, a cég akkori vezérigazgatója a Magyar Nemzetnek elmondta: ezzel a lépéssel 17 milliárd forintos forgalmú, jó piaci pozíciójú tejipari vállalat jött volna létre, amelynek a pozíciói alkalmasak lettek volna, hogy az éles versenyben is rentábilisan működjön. A menedzsment üzletrészének értékesítése után azonban a nyíregyházi központot folyamatosan elsorvasztotta az új tulajdonos. 2003-ra kikerült a termékkörből sok egyéb mellett az ízesített joghurt, az ízesített tejital és a tejföl is.
A Szabolcs Tej Rt. 1993-ban átalakulással jött létre a Szabolcs Megyei Tejipari Vállalatból, amely a Tejipari Tröszt egyik tagvállalata volt. A privatizációra 1994 novemberében került sor, amikor is az MBO–MRP – vagyis a vezetőkből, dolgozókból alakult konzorcium – megszerezte a részvények 51 százalékát. Ekkor 49 százalék még állami tulajdonban maradt, majd rövidesen tíz százalék egy pénzintézet érdekeltségébe került. A fennmaradó 39 százalékot azonban megvásárolta a hat vezetőt tömörítő kft., így a cégben a korábbi 12 százalékukat 51 százalékra emelték. Vagyis a hat emberből álló gazdasági társaságnak meghatározó tulajdoni hányada volt a cégben, amiből aztán „a szakadár ötök” a saját 74 százalékukat értékesítették.
*
A Fidesz – Magyar Polgári Szövetség Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szervezete tiltakozik a holland tulajdonban lévő nyíregyházi tejüzem júliusban tervezett bezárása ellen. A szervezet tegnapi, Nyíregyházán tartott sajtótájékoztatóján Vinnai Győző, a párt városi elnöke és Márföldi István önkormányzati frakcióvezető elmondta: a gyárbezárás ráirányítja a figyelmet arra, hogy a magyar vállalkozókat állami támogatással kNincs megállapodás. Napokon belül termeléscsökkentésre kötelezi az agrártárca a termelőket – közölte tegnap Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, miután a minisztérium tárgyalt a Tej Terméktanács megbízottjaival a válság rendezéséről. Kiss Pál István, a terméktanács elnöke elmondta: az előírt termeléscsökkentést nem tudják elfogadni. Szerinte ha nem lesz gyors megoldás a kérdésben, úgy a magyar tejpiac összeomolhat a támogatási forrás hiánya miatt, és extrém helyzetben az is előfordulhat, hogy az év utolsó harmadában tejhiány lesz az országban. (P. N. O.)ell versenyképessé tenni az élesedő piaci helyzetben.
***
Nincs megállapodás.
apokon belül termeléscsökkentésre kötelezi az agrártárca a termelőket – közölte tegnap Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter, miután a minisztérium tárgyalt a Tej Terméktanács megbízottjaival a válság rendezéséről. Kiss Pál István, a terméktanács elnöke elmondta: az előírt termeléscsökkentést nem tudják elfogadni. Szerinte ha nem lesz gyors megoldás a kérdésben, úgy a magyar tejpiac összeomolhat a támogatási forrás hiánya miatt, és extrém helyzetben az is előfordulhat, hogy az év utolsó harmadában tejhiány lesz az országban. (P. N. O.)
Most a magyar tudományos élet megújítása ellen indított támadást a Soros-hálózat