A vörös szőnyeg

Kő András
2003. 07. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Váratlan esemény változtatta meg a minap a Váci utca szokásos hömpölygését, megszokott ritmusát. Nem történt semmi különös, csak valakik egy másfél méter széles vörös szőnyeget helyeztek el az úttesten, mondhatni faltól falig e nevezetes helyen, közel a Vörösmarty térhez, és feltehetőleg kamerával rögzítették: hogyan viselkedik az „akadály” láttán a budapesti polgár, akinek különben is elege van a fővárosi közlekedésből.
A váratlan helyzet váratlan cselekvéseket szült.
A vörös színről tudni kell, hogy a legősibb idők óta fontos szerepe van az ember kultúrtörténetében. A kőkori ember halottait vagy azok csontjait, egyes testrészeit vörös okkerral kente be, mert bízott az újjászületésben. Püthagorasz társította először a színeket a négy elemmel. Szerinte a tűz színe a vörös. Goethe a négyféle emberi temperamentumra alkalmazta a színszimbolikát; a kolerikus (lobbanékony) ember a piros színhez áll közel. A magyarság színszimbolikájában a piros szín – mint minden népnél – a szerelem és az élet színe.
A legújabb kori politikai jelképek sorából nem lehet kihagyni a baloldali mozgalmak jelképét, a vörös csillagot. A vörös szín az 1834-es lyoni munkásfelkelés óta a baloldali munkásmozgalmak és forradalmárok színe. A vörös zászló az ötvenes években nem hiányozhatott a piros-fehér-zöld zászló mellől.
Hogyan fogadta a budapesti ember a Váci utcában a vörös szőnyeget?
A leginkább jellemző kép: a többség elbizonytalanodik, amikor a közelébe ér, és kibillen abból a ritmusból, amiben a szóban forgó pontig leledzett. Egy idős asszony nem tudja mire vélni a váratlan helyzetet, körbenéz, s elindul a szőnyeg egyik vége felé, a házak oldalán keresve ösvényt. Lehet, hogy arra gondol: a legrövidebb út a kerülő? Visszanézve megemeli a botját, s így jegyzi meg: „Megint itt van egy vörös vendég!” Vajon kire érti?
Vidám fiatalok egy csoportja érkezik divatos hátizsákokkal, s mintha árok húzódna előttük, nekidurálják magukat, s hopp, már ugranak is, mint a szöcske. Miért akarja megmászni a Mount Everestet? – kérdezték a híres hegymászót, George Malloryt. A válasza az volt: „Azért, mert ott van!” A szőnyeg is csak ott volt…
Olaszok, akik egy kis játékosság kedvéért sohasem mennek a szomszédba. Egyikük felkapja a mellette haladó leányzót, és karjaiban emeli át a szőnyegen; még jó, hogy orra nem esik. A másik olasz féltérdre ereszkedik, és úgy vall szerelmet a vörös szőnyegen Júliának. (Minden tizenöt szerelmet vallóból tizennégy hazudik.)
A következő delikvensnek, egy negyvenes, elegáns férfinak mobiltelefon van a fülén, így aztán nem csoda, hogy úgy sétál rá az „akadályra”, mintha az ott sem volna. Vannak emberek, akik túl komolyan veszik önmagukat, s ez eltorzítja a látásukat. Férj és feleség, talán vidékről tévedtek a fővárosba. Megállnak a vörös szőnyeg előtt, és mint a ló az akadály előtt, földbe gyökerezik a lábuk. Körbenéznek, hogy mitévők legyenek, de senkitől sem kapnak feleletet. Hoppon maradnak, így aztán egy mellékutcában folytatják útjukat, alátámasztva egy előítéletet.
Hatvanas asszonyság jön a kutyájával. A szájában cigaretta. Amint megpillantja a vörös szőnyeget, azt mondja a tacskójának: „Pisilj rá, Berci!” Meg hogy: „Volt nekünk a vörös szőnyegből elég!” Ebbe már politikai felhang is keveredik. Kutyába se veszi a szőnyeget, és mit nem adna, ha Berci a Váci utcai közönség előtt teljesítené az óhaját. De amit mond, annyit ér, mint holdnak a kutyaugatás.
Az ismert baloldali politikus számára nem lehet közömbös, hogy mit tesz, amikor a vörös szőnyeghez ér. Mindenesetre a határozott ember benyomását kelti, és természetesen kikerüli, mint aki tudja, hogy minden mozdulatát figyelik. A diplomácia annak a művészete, hogy egy kutya láttán, miképpen duruzsoljunk behízelgőn: „kutyuli, kutyuli” – amíg nem találunk egy jókora követ…
Van valaki, aki bizonyára beletörölte volna a cipőjét a vörös szőnyegbe, ha az adott időben éppen arra jár. Sőt rávette volna a polgárokat, hogy cselekedjenek hozzá hasonlóan. Ez az úriember Sándor György humoralista – ahogy magát nevezi –, aki pontosan tudja: a tényekkel nem érdemes vitatkozni. Ha esik az eső, ki kell nyitni az esernyőnket. Ha letesznek elénk egy vörös szőnyeget: rá kell lépni, meg kell taposni!
Kikerülni legalább olyan veszélyes, mint a tanácsokban hinni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.