A stratéga

2003. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mind látványosabbi pozícióharc bontakozott ki a posztszovjet térség déli övezetében az elmúlt évtized közepétől, amelynek tétje a kaszpi térség, azaz a világ harmadik legnagyobb feltáratlan energiatartalékával rendelkező régió feletti befolyás megszerzése. A stabilitást szem előtt tartó játszmában a leginkább érintett hatalmak – az Egyesült Államok, Oroszország és Törökország – elfogadták az azeri forgatókönyvet, s úgy tesznek, mintha a dinasztikus utódlás a lehető legdemokratikusabb lenne.
Mint Heydar Alijev gyógykezelésének története is mutatja, a közép-keleti sakkjátszmában minden lépésre ügyelni kell. Korántsem véletlen tehát, hogy az élet és halál között lebegő azerbajdzsáni elnök „kórlapján” jól kiolvasható a dél-kaukázusi köztársaság geostratégiai érdekeinek vonala. A kritikus állapotban lévő Alijevet először törökországi, később clevelandi klinikára szállították, az utazáshoz az orosz különleges helyzetek minisztériuma biztosított speciálisan felszerelt repülőgépet.
Úgy tűnik, mintha a szálakat még mindig a súlyos beteg Alijev mozgatná, még ha az egészségi állapotáról lassan csordogáló információk ennek ellenkezőjét erősítik is meg. Az elnök ugyanis különleges politikai és rendezői érzékkel úgy tudta egyesíteni országa körül a térségben érintett hatalmak érdekeit, hogy mindegyik azt hihette, övé a főszerep. Külpolitikai irányvonalának lényege, hogy lehetőleg senkit se haragítson magára, és a versengő érdekeket minél inkább a maga javára fordítsa. Több sakktáblán is tudott játszani egyszerre, s ezzel a tehetségével különleges helyzetet vívott ki Azerbajdzsán számára a régióban. Ankara felé a türk testvéri kapcsokat hangsúlyozta, s hamar felismerve a realitásokat nem ellenezte Washington terjeszkedését a térségben, miközben Moszkvával is szívélyes kapcsolatokat tartott fenn. Ennek eredményeképpen Baku olyan mértékű külföldi befektetésekkel számolhatott, amit csak irigykedve nézhet a posztszovjet térség legtöbb állama.
A 90-es évek elején egy pillanatra úgy tűnt, Törökország lesz Közép-Ázsia „nagy testvére”. A függetlenné válás után természetes módon jelent meg Ankara a nemzeti, vallási identitás megtalálását, erősítését szolgáló elképzeléseivel és a hozzá kapcsolódó segélyprogramokkal. A mindennapi életben, a gazdaságban és a politikában most is jól érzékelhető a török befolyás, geostratégiai kérdésekben azonban hamar érvényesült a nagyhatalmi realitás. A játszma főszereplői így mindenképpen a térségben előrenyomuló Egyesült Államok és az ezt a térnyerést megállítani, pozícióit megőrizni igyekvő Oroszország, részben pedig az energiaellátás diverzifikálásában, a hagyományos keleti kereskedelmi útvonalak felélesztésében érdekelt Európa.
Az erőviszonyokat jól érzékelő Alijev 1993-ban azzal kezdte elnökségét, hogy Azerbajdzsán belépett a Független Államok Közösségébe, ahol megjelenése után rögtön botrányt kavart Jelcin következetlen politikájának bírálatával. Az andropovi iskolán nevelkedett és az egyik legjobb tanítványnak bizonyult politikus jól tudta ugyanis, hogy a függetlenné vált köztársaságok stabilitásának kulcsa Moszkva kezében van, s nélküle az elődjét lényegében megbuktató karabahi konfliktus sem csendesíthető le. A dörzsölt Alijev mindvégig tisztában volt vele, hogy Azerbajdzsán nem az örményektől, hanem az oroszoktól szenvedett vereséget, így soha nem feszítette túl a húrt Moszkvával. Ellenkező esetben azzal a belpolitikai életet destabilizáló tényezővel is számolhatott volna, hogy Oroszország a vízumrendszer szigorításával rászabadítja a rendszerével nem igazán szimpatizáló vendégmunkások hárommilliósra tehető tömegét. Fél-fél millió azerbajdzsáni dolgozik még a FÁK többi országában, illetve Törökországban. Ez jelentős tömeg az ország méreteihez viszonyítva, és tagjai képezik a választásokon „holt lelkekként” a rendszer fennmaradásának egyik zálogát, ám igencsak elbizonytalaníthatnák a helyzetet, ha otthon kellene biztosítaniuk a megélhetésüket. Azerbajdzsánban ugyanis gyakorlatilag nincs magántulajdon, az üzleti tevékenység Bakura összpontosul, és az Isztambulhoz hasonlító fővároson kívül mérhetetlen a szegénység. A vezetőség végig finoman játszott Moszkvával, azt sugallva, hogy Oroszországnak nagyobb szüksége van a kaukázusi, kaszpi térségbeli, sőt ázsiai politikája szempontjából kucsfontosságú Azerbajdzsánra, mint fordítva. Sikerült is lecsendesítenie a Kremlt, amely sokáig elnézőbben szemlélte Baku különútjait, így az alig burkoltan oroszellenes tömörülés, a GUUAM létrehozását (tagjai: Grúzia, Ukrajna, Üzbegisztán, Azerbajdzsán és Moldova). De az is jellemző, hogy a hatalomátadás közeledtével Alijev – egyik utolsó húzásaként – haditechnikai együttműködést kötött Oroszországgal, biztosítandó a Kreml jóindulatát. Erre már csak azért is szüksége volt, mert az Irakkal elfoglalt Egyesült Államok az utóbbi időben kevesebb figyelmet szentel a kaszpi térségnek.
A karabahi válság lecsillapítása után a stabilizáció másik sarokkövévé az olajat tette Alijev. Olyan adu volt ez a kezében, amellyel ezután nyugodtan fordulhatott a Nyugat felé. A baltiakat leszámítva a posztszovjet államok közül talán a legközelebb került az Egyesült Államokhoz, aminek legutóbbi látványos jele egy azerbajdzsáni NATO-hadgyakorlaton kívül az, hogy Baku az elsők között küldött katonai kontingenst az iraki békefenntartásra. Az új geopolitikai irányt jelképezi a Bakutól a törökországi Ceyhanig húzódó, Oroszország pozícióinak gyengítését szolgáló, amerikai finanszírozással épülő kőolajvezeték is.
A térség befolyásolásáért harcoló hatalmak egyébként széttartó érdekei most egy dologban egybeesnek. Moszkva, Washington és Ankara szerint is középtávon csak az Alijev-klán, a nahicsevániak hatalmon maradása garantálhatja nemcsak Azerbajdzsán, hanem a szorosabban vett térség stabilitását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.