Bizalommal megyünk az érdekegyeztető tárgyalásokra, de visszük magunkkal a furkósbotot is, amit akkor veszünk elő, ha nincs más eszköz az érdekérvényesítésre, csak a tiltakozás, a sztrájk – adta meg az alaphangot egy debreceni tanácskozáson Palkovics Imre.
Az MSZOSZ elnökének, Wittich Tamásnak azon bejelentésére, hogy jövőre 12 százalékos bruttó béremelésre lenne szükség, Csizmár Gábor, a munkaügyi tárca polititkai államtitkára így reagált: „Kínos ilyen nagy számokat mondani, mert a megállapodással végül haza is kell menni.” Az szakszervezeti vezetők hétvégi találkozójukon azonban egyértelművé tették, hogy a munkavállalókra nem lehet további terheket róni, ezért a heti munkaidő csökkentését, valódi érdekegyeztetést, a GDP növekedésével arányos reálkereset-emelkedést, valamint középtávú gazdasági stratégiát követeltek a kormánytól.
Elhangzott, hogy a kabinet nem várhat el lojalitást a szakszervezetektől, ha nem tud olyan középtávú gazdasági stratégiát felmutatni, amely alapján legalább körvonalakban látható lenne, mi vár az elkövetkezendő években a magyar munkavállalókra.
A 2004-es költségvetés olyan rossz helyzetbe hozza a munkavállalókat, ami veszélyezteti a szociális békét – jelentette ki szombaton Debrecenben Palkovics Imre. A munkavállalói oldal soros elnöke rámutatott: amit a száznapos programban adott, azt áfaemeléssel, járuléknöveléssel, energiaár-emeléssel, az infláció felpörgetésével jövőre többszörösen viszszaveszi a szocialista többségű kormányzat. A szakszervezetek egységes álláspontja szerint a 2004-es költségvetés megszorításai mellett 12-13 százalékos bruttó béremelés szükséges ahhoz, hogy a reálbérek 3,5 százalékkal emelkedjenek. Lapunk kérdésére Palkovics Imre kijelentette: ha a kormány továbbra is lesöpri a szakszervezetek követeléseit, kénytelenek lesznek általános sztrájkot hirdetni.

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen