Hét hős megmenti a világot

Takács István
2003. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kalandfilmek kultikus száma a hetes. Pontosan ötven évvel ezelőtt Kuroszava Akira, az amerikai westernekre adott japán válasz, A hét szamuráj rendezője hét kóbor szamurájjal védelmeztette meg a banditák fenyegette falut. John Sturges 1960-ban visszafordította westernbe a szamurájsztorit: A hét mesterlövész (Yul Brynner, Steve McQueen, Horst Buchholz, Charles Bronson, Robert Vaughan, Brad Dexter, James Coburn – micsoda névsor!) egy mexikói falut vesz védelmébe a környék rablóbandája ellen. Most pedig Stephen Norrington rendezett rendkívül mozgalmas filmet A szövetség címmel hét olyan hőssel, akik méltán számon tartott világirodalmi figurák. Az mellékes, hogy a kiindulópont ismét egy képregény volt: Alan Moore és Kevin O’Neill népszerű sorozata. Nem új keletű szokás ez – lásd a Tomb Raider-filmeket.

Norrington (az ő rendezése volt a Penge) filmjében már nem egy falut, hanem a világot kell megmenteni, olyan figuráknak, akik más-más kategóriát képviselnek. Allan Quatermain (Sean Connery), az 1885-ös H. R. Haggard-könyv, a Salamon király kincsei hőse volt. Mina Harker (Peta Wilson) Bram Stroker 1897-es Drakulájából jött mint vérszívó vámpír. Robert Louis Stevenson 1886-ban írta rémtörténetét a kettős énű Dr. Jekyllről és Mr. Hyde-ról (Jason Felmyng játssza). H. G. Wells híres regényhőse, A láthatatlan ember (1897) akkor Hamley Griffin névre hallgatott – most Tony Curran Rodney Skinnerként láthatatlanítja. Verne Gyula 1870-ben írta meg Nemo kapitány kalandjait Húszezer mérföld a tenger mélyén című könyvében. A fantasztikus hajó, a Nautilus kitalálóját és urát most Naseeruddin Shah indiai színész formálja meg. Dorian Gray (Stuart Townsend) Oscar Wilde 1891-es fantasztikus regényének, a Dorian Gray arcképének halhatatlan hőse volt. Mark Twain 1896-ban alkotta meg Tom Sawyert. Most is feltűnik, Shane West elővezetésében – talán mert kellett egy amerikai figura is a hetek közé. Íme a csapat, amelyet a titokzatos M (Richard Roxburgh) szervez meg, hogy megmentsék Velencét, amelyet egy álarcos őrült, a Fantom fel akar robbantani – mivel hogy éppen ott ülésezik a világ vezető hatalmainak államférfiúit összehívó konferencia.

A szövetség tehát nem más, mint egy csupa ismert alkatrészből összeszerelt szerkezet. S bár az alkatrészek nemes anyagból készültek és a végeredmény túl is lép a képregény szintjén – az a kérdés, mit lehet kezdeni ezzel a kis irodalmi antológiával. A válasz: nemcsak a XIX. századi műveket és hősöket kell felhasználni, hanem a jelen igényeihez kell alakítani a sztorit, a fordulatokat, a technikai bravúrokat. Így aztán A szövetség a mesecsokrot úgy fogja egybe, hogy egyszerre van jelen a kalandfilm, a thriller és a sci-fi. A szálak összedolgozása azonban nem mindig sikerül. A technikai lehetőségek olykor túlontúl magukkal ragadják a rendezőt. Több figura nem igazán körülhatárolt. Bár egyik-másik hős akár valamelyik mai akciófilmből is érkezhetne (Tom Sawyer igazi western revolverhős, Nemo kapitány elmehetne karatebajnoknak is, Mina Harker Lady Croft és a Charlie-lányok egyesített képviselője, Dorian Gray bőven el van látva Superman-tulajdonságokkal stb.) az egész, így együtt, nézhető. A látvány néha egyenesen lenyűgöző. Viszont ez a legkevesebb, amit egy ilyen filmtől elvárhatunk.

(A szövetség. Amerikai film. Rendezte: Stephen Norrington. 110 perc. Forgalmazza: InterCom.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.