Intő jelek a Vajdaságban

Nagy tragédia az, ha a temetőket őrizni kell – mondta az újvidéki temetkezési kommunális közvállalat igazgatónője. A vajdasági székvárosban pedig elkerülhetetlennek látszik, hogy éjszakára őrt állítsanak a temetőkbe a halottak – de még inkább az élők – nyugalmának védelmére. Mert a nemzetileg és felekezetileg vegyes lakosságú környezetekben a halottak zaklatása mindig is az etnikai és politikai feszültség biztos jele volt.

Sebestyén Imre
2003. 10. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzeti türelmetlenség biztos jelét már korábban is láthatták volna, nem kellett volna megvárni, amíg világ szégyenére meggyalázzák az egyik vajdasági őshonos nemzet temetőjét a tartományi főváros szívében. A temető körül ugyanis már toronyházak állnak, a városi fények bevilágítják a sírkertet, tehát a vandalizmus sokak szeme láttára zajlott, s senki sem vette a fáradságot – és emberséget –, hogy telefonáljon a rendőrségnek a rombolás megállítása érdekében. Egy ilyen pusztítást ugyanis nem lehet csendben végezni. Zaj nélkül nem törik darabjaira a márvány és a gránit. A lezuhanó kőtáblák, kőkeresztek dobbanására is felfigyelhettek volna. De nem figyeltek fel. Amire ugyancsak azt mondhatnánk, hogy nagy tragédia az, ha nem kiáltanak a temetők feldúlása láttán.

Nagy tragédia az is, ha az elkövetőket futni hagyják, mert ezzel ugyancsak üzenetet küldenek nemcsak az elvakult nacionalistáknak, hogy büntetlenül – már-már védelem alatt – lehet garázdálkodni a kegyeleti helyeken is, hanem a megtámadottaknak is, hogy védelemre nemigen számíthatnak, ha ők kerülnének sorra.
Mi ez, ha nem csendes etnikai tisztogatás? Elfogadhatatlan ugyanis a rendőrség nyomozásának eredménye, amely szerint két fiatalkorú gimnazista végzett akkora pusztítást a temetőben. A sok dicsérő szó pedig, amely a két jó magaviseletű diákról, példás tanulóról elhangzott, akik, szegények, elvált szülők gyerekei, s akik megbánták tettüket, s maguk jelentkeztek szüleik kíséretében a rendőrségen, egyenesen ízléstelen volt. Különösen azok számára, akik másnap a felforgatott temetőt s a megdöbbent hozzátartozókat látták. Először a sátánisták nyakába próbálták varrni a dolgot, hiszen a sátánistáknak nincs nemzetisége, következésképpen nem is lehetnek soviniszták. Ám a váratlanul nagy „felhajtás” miatt – dicséretükre legyen mondva szinte mindegyik vezető vajdasági politikus megnyilatkozott, kiment a temetőbe – nem lehetett csak sátánt kiáltani, s mindent annyiban hagyni, mint a korábbi esetekben. Most elő kellett állítani a tetteseket. Elő is állították A. K.-t és M. P.-t. Ám akkor is, ha e két gyermek követte volna el egy munkabrigád számára is megerőltető rombolást, igen súlyos kérdések vetődnek fel. Ez lenne a gyűlöleten nevelkedett generáció, amelynek tagjai követik szüleik példáját? Mit tettek, hogy ez ne így legyen? Így akar ez az ország kilábalni a gyűlölködésből s egy emberségesebb világ felé menetelni?

Akit váratlanul ért a temetőgyalázás – harmadszor ebben az évben –, az nem olvassa a nacionalista falfirkákat. Az nem hallgatja az újvidéki televízió uszító műsorát, amelyben telepeseknek nevezik a Vajdaságban élő magyarokat, akik „tulajdonképpen szlávok”, hiszen olyan „szép szláv arcuk van”. Az nem figyel fel a gyűlöletbeszédre, amely visszhang nélkül marad a többségi nemzet azon részében is, ahonnan a kisebbségiek határozottabb fellépést várnának el.

Kell erőteljesebb figyelmeztetés a politikusoknak annál, mint amikor valakiket azért vernek meg fényes nappal az utcán, mert más nemzetiségűek? Ez történt ugyanis Temerinben. Ám amikor az esetet megírták a magyar médiumok, máshonnan is jelentettek hasonló eseteket. Szintén fiatalok voltak a tettesek, s szintén nem volt, aki megvédje az áldozatokat, akik közül az egyiket olyan súlyosan bántalmazták, hogy kórházi ápolásra szorult. Nagy tragédiája egy társadalomnak, ha megengedi, hogy a polgárai közül valakit is nemzetisége miatt bántalmazzanak. A vajdasági nemzetek békés együttélése már csak a politikusok retorikájában van?

S történik mindez akkor, amikor az egyik Hágába szállított, egyebek között a herkócai etnikai tisztogatással vádolt pártvezér helyettese Szerbia elnökének posztjára pályázik. Hiába tiltakozik az Otpor. Választási kampányát pedig hol másutt, mint a soknemzetiségű tartomány soknemzetiségű székvárosában kezdi. Amely valamikor éppen toleráns légköréről volt híres. Valamikor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.