Komoly teher lesz az energiaadó

Újabb teher, az energiaadó nehezíti meg januártól a gazdaság szereplői és az önkormányzatok életét. Az Ipari Energiafogyasztók Fóruma elfogadja az adónem bevezetését, ám kifogásolja annak mértékét és a bevezetés időpontját. Az EU-ban ugyanis lényegesen kisebb az adó mértéke. Szakértők szerint a befolyó 11 milliárdból a kormánynak bővebb forrást kellene biztosítania az energiaracionalizálási programokra.

Csákó Attila
2003. 10. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövő évtől komoly terhet jelent a gazdaság szereplőinek egy új adófajta, a villamos energia és a földgáz mennyisége után fizetendő energiaadó bevezetése. A tervezet szerint január 1-jével hatályba lépő törvény a földgázra, illetve a villamos energiára vonatkozna. A szénre és a távhőszolgáltatáshoz használt energiatermékekre nem, mert hazánk 2009 végéig átmeneti mentességet kér az Európai Uniótól.
Az adó a villamos energiára megawattóránként 186 forint, a földgázra gigajoule-onként 56 forint lesz. Drucker György, az Ipari Energiafogyasztók Fóruma főtitkára lapunknak elmondta: az uniós csatlakozás és a közösségi elvárás miatt elfogadják az energiaadó bevezetését, ám kifogásolják annak mértékét és a bevezetés idejét. Utóbbira véleménye szerint legkorábban csak 2004. május elsején kerülhetne sor, ám az ideális a 2005. év lenne. A mértékkel kapcsolatban a főtitkár ismertette: az unióban villamos energiára megawattóránként fél euró, földgázra gigajoule-onként 15 eurócent az adó. Ennek alapján a magyarországi adónak a villamos energia esetében 158 helyett 130, a földgáz esetében 56 helyett 39-40 forintnak kellene lennie.
Az energiaadóból éves szinten 11 milliárd forintos bevétellel számolhat a központi büdzsé, amelyből a földgáz 7,5 milliárd forintot, a villamos energia pedig 3,6 milliárd forintot tesz majd ki. A költségteher fele részben az állami és önkormányzati intézményeket, felerészben pedig az energiaigényes termelői szektort érinti majd. Az új energiaadó árnövelő hatása a földgáznál 4,6-6 százalék, a villamos energiánál 0,8-1,6 százalék körül alakulhat. Szakértők szerint a befolyó 11 milliárdból a kormánynak több forrást kellene biztosítania az energiaracionalizálási programokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.