Röviden

MTI
2003. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bush Japánban
Tokió. A terrorizmus elleni fellépés, a biztonság és a kereskedelem a három fő témája George W. Bush hat országot érintő ázsiai körútjának, amelynek első állomására, Tokióba pénteken érkezett meg az amerikai elnök. Busht fogadta Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő, akivel az iraki válságot, az észak-koreai atomprogram jelentette fenyegetést és gazdasági kérdéseket, köztük a jen
árfolyamának alakulását vitatja meg. (MTI)

Ariel Saron „védi” Arafatot
Jeruzsálem. Jasszer Arafat palesztin elnök kiutasítása ellen foglalt állást Ariel Saron izraeli miniszterelnök egy pénteken megjelent lapinterjúban. Mint az izraeli kormányfő fogalmazott a Jerusalem Postnak nyilatkozva, a palesztin vezető eltávolítása „nem lenne jó” a zsidó állam számára. Saron kijelentette: csekély a valószínűsége annak, hogy Arafatot megsebesítése nélkül ki tudnák utasítani, nemcsak biztonsági őrei miatt, hanem azért is, mert a palesztin vezetőt izraeli emberlánc venné körül. (MTI)

Vita a Pentagon szélsőségességéről
Washington. Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter csütörtökön a szólásszabadságra hivatkozva védelmébe vette a Pentagon hírszerzési főcsoportfőnökét, aki szerint a muzulmánok bálványt imádnak, nem valódi istent, és a terrorizmus elleni harc a sátánnal vívott küzdelem. William G. Boykin vezérőrnagy több beszédet is mondott evangélista-keresztény egyházak rendezvényein, olykor egyenruhában, és vallási hasonlatokkal ecsetelte a terrorizmus elleni háborút. Amerikai muzulmán szervezetek csütörtökön Boykin elmozdítását követelték a Pentagonból azzal érvelve, hogy ilyen szélsőséges nézetekkel senki sem tölthet be felelős posztot a tárcánál. (MTI)

Észak-Korea újabb fenyegetése
Szöul. Nem került szóba az észak-koreai atomfegyverprogram kérdése a két Korea Phenjanban tartott kormányszintű tárgyalásain – közölték szöuli források. Észak-Korea csütörtökön azzal fenyegetőzött, hogy „fizikai valóságában” is megmutatja nukleáris elrettentő erejét, ha eljön annak az ideje. A dél-koreai tárgyalóküldöttség világosan az északi fél értésére adta: addig nem történhet előrelépés a kétoldalú kapcsolatokban, amíg Phenjan folytatja a fenyegetőzést. (MTI)

A Fidesz nyitott a módosításokra
Brüsszel. A NATO-n belüli magyar szerepvállalás szempontjából egyre fontosabb problémaként merül fel a magyar alkotmány módosításának ügye, s a politikai erők, ideértve az ellenzéki pártokat is, nyitottak egy megfelelő megoldás megtalálására – mondta az MTI tudósítójának pénteken Brüsszelben Németh Zsolt, a magyar parlament külügyi bizottságának elnöke. Németh elmondta: a katonai szövetség gyors bevetésű alakulatának, a NATO reagáló erejenek e heti létrejötte is szükségessé teszi a döntéshozatal megkönnyítését, hiszen egy ilyen alakulat bevetése előtt nem lehet hosszasan várakozni az egyes tagállamok beleegyezésére. (MTI)

’68-asok kárpótlása
Prága. A cseh államnak kárpótolnia kellene Csehszlovákia 1968. augusztusi megszállásának csehországi áldozatait, illetve azok hozzátartozóit – állítja az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt (ODS). A megfelelő törvényjavaslatot a héten már a parlament elé terjesztették. A polgári demokraták szerint a kárpótlás ideje 1968. augusztus 21-től, a Varsói Szerződés hadseregeinek csehszlovákiai bevonulásától 1991 júniusáig terjedne, amikor az utolsó szovjet katona is elhagyta Csehszlovákiát. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.