Schwarzenegger az esélyes jelölt

A közelmúltban napvilágot látó botrányai ellenére az elemzők a tegnapi kaliforniai kormányzóválasztás előestéjén még Arnold Schwarzeneggert tartották a legesélyesebb jelöltnek. A filmszínész vasárnap Sacramentóban még seprűvel a kezében ígérte híveinek, hogy kitakarítja hivatalából Gray Davis demokrata párti kormányzót, legutóbbi fellépése azonban csak egy állomása volt a milliók által feszült figyelemmel kísért színjátéknak.

MTI
2003. 10. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schwarzenegger akciófilmjeiben mindeddig legyőzhetetlennek bizonyult, a kaliforniai kormányzóválasztások előestéjén azonban még semmi nem dőlt el. A testépítőből lett filmszínészt, majd politikust számtalan támadás érte az utóbbi napokban, vádolták többek között Hitler eszméinek és szónoklatainak tiszteletével, nők molesztálásával is, Schwarzenegger azonban tagadott és bocsánatot kért. A felmérések szerint a demokrata ellentámadások így csak néhány százaléknyi mínuszt jelentettek a republikánus kormányzóaspiránsnak.
A tisztségre rajta kívül azonban további 134 jelölt is pályázik. A jelenleg kormányzó, demokrata kötődésű Gray Davisnek a szavazók 50,1 százalékos támogatására van szüksége hivatala megtartásához, amelyet tavaly ősszel a szavazatok 47 százalékával nyert el másodjára is.
Ráadásul a Schwarzenegger igazi vetélytársaként emlegetett, mexikói származású Cruz Bustamente épp Davis helyettese, a furcsa helyzetbe kerülő politikus így egyrészt hivatalból küzd főnöke visszahívása ellen, s egyben saját maga mellett is kampányol.
A politikusokra mindazonáltal sokkal inkább hasonlító demokratáknak azonban épp ez a kifacsart helyzet lehet a vesztük, hiszen miért is szavazna olyasvalaki az alkormányzóra, aki egyébként elégedetlen az állam irányításával? Kaliforniában persze minden elképzelhető, s a racionálisan gondolkodó választók talán nem azon jelölteket fogják preferálni, akik például a mellnagyobbító műtétek megadóztatásától remélik a gazdaság rendbetételét. A kérdés már csak az, hogy a hatalmasra dagasztott s manipulációs eszközöktől hemzsegő kampány után hányan gondolkodnak még az eszükkel a napfényes Kaliforniában.
***
Egy törvény próbája.
A kaliforniai kormányzóválasztás a visszahívást lehetővé tevő, de eddig sohasem alkalmazott 1911. évi törvény próbája is egyben. Kalifornia 1911-ben lényegesen különbözött a maitól, 2,3 millió lakosából egymillió volt bejegyzett szavazópolgár, és nyolcvanszázalékos volt a részvételi arány a választásokon. Kalifornia népessége ma 35 millió fő, de a felnőtt lakosságból csak 15 millió a bejegyzett szavazó. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.