Magyarországon tavaly 487 darab könnyűszerkezetes technológiájú készház épült, ami jelentős növekedés az azt megelőző év 275 darabjához képest – ismertette lapunkkal Pete Zoltán, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) könnyűszerkezet-építő tagozatának titkára. A változást, a kereslet bővülését elsősorban a kedvező otthonteremtési politika, valamint a lakosság körében a technológia megismerése és elfogadása tette lehetővé.
A megvalósult ingatlanok a megépült családi házak 3-4 százalékát teszik ki, ami az uniós szinthez képest alacsony. Európa fejlett országaiban e technológiával épült otthonok aránya 20-25 százalék, sőt Ausztriában eléri a 38, Svédországban a 70 százalékot. A szakember úgy látja, hogy egy-két éven belül idehaza is elérhető a tízszázalékos piaci részesedés. Az idén már hatszáz ház értékesítésével számolnak. Hozzátette: már sok külföldi cég megtalálható hazánkban, ám a jövőben újabbak is megjelennek, s hoznak létre üzemeket Magyarországon, illetve innét koordinálják régiós terjeszkedésüket.
A könnyűszerkezetes építkezésnek – a készházépítésnek – három típusa létezik: a helyszínen ácsolt fa- vagy szerelt fémvázas technológiával készült, az üzemi előregyártású – ezt használják Európában –, valamint a rönk- és gerendaház. Szakértők a készház definícióját ekképpen határozzák meg: ház a gyárból. Ez egy előre elkészített, teljes magasságú falelemekből, saroktól sarokig legyártott külső falakból, válaszfalakból és tetőelemekből álló épület. Az elemeket a gyártóhelyen készítik, és az építkezésre szállítva egy előkészített alapon állítanak fel.
Pete Zoltán hangsúlyozta: a legálisan működő készházépítő vállalkozókkal szemben előnyben vannak a kedvező fizetési kondíciókkal, sokszor feketemunka alkalmazásával tevékenykedő vállalkozások, amelyek a szükséges építőipari műszaki engedély nélkül, kedvezőbb áron kínálják termékeiket, szolgáltatásaikat. Becslések szerint ezen cégek az engedéllyel bíró vállalkozások által gyártott mennyiség dupláját produkálják. A titkár aláhúzta, hogy az olcsóság később megbosszulhatja magát. Pete Zoltán kiemelte: a készházak azért előnyösek a megrendelők számára, mert a – szerződéskötést – szállítást követően akár már negyven nap múlva be lehet költözni az épületbe, s fix áron vállalják a garantált minőségű kivitelezést.
Pozitívum, hogy a vállalkozások gondoskodnak az engedélyek beszerzéséről, továbbá kötbér fizetése mellett vállalják, hogy a szerződésben rögzített időpontra elkészül a ház. Ezenkívül az energiaköltségekben is komoly megtakarítás érhető el, s akár az üzemeltetési költségek fele is megspórolható.
A XVIII. századig visszanyúló technológiának ma már számos újdonsága létezik. Van olyan elem, amelynél a fal belső oldalán két gipszkarton közé téglaréteget helyeznek,tovább javítva ezzel az épület hőkapacitását.

Orbán Viktor: Ezért indulnak lejárató akciók Magyarország ellen