Szakmai szempontból úgy ítéljük meg, hogy a magyar állategészségügy nincs felkészülve az EU-csatlakozásra – jelentette ki tegnap Mile Sándor, a Magyar Állatorvosi Kamara (MÁOK) elnöke. Hozzátette, amennyiben nem születik megfelelő és gyors döntés a működéshez és a törvényben foglalt, az államtól átvett feladatok ellátásához szükséges anyagi eszközök biztosításáról, akkor az egész magyar állategészségügy ellehetetlenül.
Mile Sándor elmondta: jövő évre az állategészségügy számára mintegy 787 millió forintra volna szükség a zökkenőmentes működéshez. Ezzel szemben a Magyar Állatorvosi Kamara jövő évre a tervek szerint 12,3 millió forintos állami támogatást kap.
A pénzügyi alapok megteremtése mellett törvényileg is rendezni kellene az állategészségügyben a helyzetet. Elsősorban szét kellene választani a magánpraxist és a közszolgálatot, ugyanis ez akadálya lehet annak, hogy a magyar állategészségügyben kiadott tanúsítványokat az Európai Unióban is elfogadják. Emellett rendezni kellene az ügyeleti készenléti díjak kérdését is. Ez az ügy a bíróság előtt van, mert minimálbérrel számolva és kamatokkal kiegészítve az elmúlt öt évre visszamenőleg két-három milliárdos elmaradásról van szó, amelyet nem fizettek ki kollégáinknak – tette hozzá az elnök.
Az ügyeleti dilemma nemcsak a magán-, hanem a hatósági praxisban is tapasztalható, és ez minden baj forrása – mondta Szeibert István, a Magyar Állatorvosok Világszövetségének elnöke. Ezért kellene szétválasztani a magánpraxist és a hatósági feladatokat. Pillanatnyilag emiatt nem hitelesek az EU nézőpontjából a hazai állat-egészségügyi bizonyítványok, mert az ellátó állatorvos és a hatósági állatorvos ugyanaz a személy.

Emberfeletti munkával mentettek életet a rakamazi rendőrök