A sokkoló 1956

Nicholas Werth a sztálini rémuralom korszakának egyik legnevesebb szakértője. A Párizsban élő történész – francia és orosz szülők gyermeke – Magyarországon A kommunizmus fekete könyvének egyik szerzőjeként vált ismertté. Werth a Terror Háza Múzeumban megrendezett Sztálin-konferencián tartott nagy sikerű előadást 1937–1938: a sztálini nagy terror időszaka címmel. A történésszel ezt követően beszélgettünk a bolsevista és náci terror értékelésének kettős mércéjéről, a bűnök számonkérésének elmaradtáról.

Haklik Norbert
2003. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Manapság is erősen tartja magát az a mítosz, amely szerint Lenin valójában mindent megtett azért, nehogy Sztálin legyen az utódja, és a sztálini diktatúra csupán a lenini út „mellékvágánya” volt. Mint a kor egyik legelismertebb kutatója, hogyan vélekedik Lenin felelősségéről a sztálini rendszer kialakulását illetően?
– Ami történt, nem csupán Lenin felelősségén múlott, hiszen Sztálin már kezdetben is fontos személyisége volt a bolsevista elitnek. Éppúgy, mint Buharin, Trockij, Kamenyev, Zinovjev és még sokan mások. Sztálin a 20-as évek kezdetén még csak egyike volt Lenin lehetséges utódainak. Számtalan riválisa közül végül ő került ki győztesen, részben kimagasló politikusi képességei miatt. Hatalomra jutásának másik oka azonban magában, a Lenin által megteremtett rendszerben rejlett, valamint abban, hogy a polgárháború és a hadikommunizmus évei éppen a Sztálinhoz hasonló személyiségek felemelkedésének kedveztek. Nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ezen időszak alatt csak azok az igen „kemény” emberek vitték sokra, akik a „bolsevik típusú vezetés” feladatának ellátására alkalmasak voltak – hogy Lenin egyik olyan frázisával éljek, amelyet aztán Sztálin is a magáévá tett. Sziklaszilárd logika szerint működött a kommunista csúcsapparátus kiválasztódása. A folyamatok elkerülhetetlenül a gondolkodásmódjukban és cselekedeteikben Sztálinhoz hasonló személyiségeknek kedveztek.
– Ön szerint tehát Sztálin hatalomra jutása afféle „történelmi szükségszerűség” volt?
– Egyértelműen. Tudja – különösképp egyes nyugati országokban –, Torckijt például afféle áldozatnak tekintik, s azt vallják, ha ő jut hatalomra, akkor sokkal jobb lett volna a rendszer. Ezzel nem tudok egyetérteni. Ennek az egyetlen magyarázata abban rejlik, hogy Trockij végül valójában a sztálini rendszer áldozatává vált – a maga módján. Azonban, ha azt tekintjük, mi volt Trockij szerepe a polgárháborúban és a munkaerő militarizálásában, a parasztok, a munkások, az ellenszegülők elnyomásában, akkor rá kell döbbenünk, hogy mindketten ugyanazt a vonalat követték – a „bolsevik típusú vezetés” elveit és gyakorlatát.
– Tudomásom szerint mélyreható részletességgel ez idáig történészként nem foglalkozott a magyarországi kommunizmus időszakával. Ennek ellenére éppen öntől lehetetlen nem megkérdeznem: egyetért-e azokkal a véleményekkel, amelyek szerint az az esemény, amely elsőként nyitotta fel a nyugati baloldaliak szemét, és elsőként ütött rést a kommunista blokk áthatolhatatlannak tűnő falán, az éppen 1956 magyar forradalma volt?
– A magyar nép és a szovjet megszállás elleni magyar forradalom szerepe felbecsülhetetlen. Vélhetően még Hruscsovnak a sztálini korszak bűneit elmarasztaló beszédénél is jóval nagyobb szereppel bírt. Elvégre egy beszéd csupán szavakból áll össze, nem pedig tettekből. Amikor a világ tudomást szerzett 1956 októberének történéseiről – arról, hogy itt tényleges fegyveres harc folyt, valóságos áldozatokkal, egy olyan országban, amelyet mindössze néhány száz mérföld választott el a szovjet megszállást soha meg nem tapasztalt nyugati világtól –, sokkolta és felrázta a Nyugat baloldali értelmiségét. Legalábbis annak nagy részét – nem mindenkit ugyanis. Mindenesetre – amellett, hogy nem vagyok a téma szakértője – úgy hiszem, sokkal nagyobb jelentősége volt a forradalomnak, mint a titkos beszédnek, amely minden sokkoló hatása ellenére nem volt több, mint elméleti okfejtés csupán.
– S ha már a baloldali értelmiségről beszélünk: a volt szocialista országokban nyilvánvaló, miért működik mindmáig kettős mérce a kommunizmus és a nácizmus bűneinek megítélésében. Azonban az értékelés kettőssége a nyugati országokban sem ritkaság. Ön szerint mi ennek az oka?
– Jó néhány magától értetődő okot is felsorolhatnék. Például azt, hogy Nyugat-Európa sohasem tapasztalta meg saját bőrén a kommunista elnyomást, a szovjet megszállást. Ezzel szemben megélte a náci uralmat. Mindemellett a második világháborúban a Szovjetunió a „jó oldalon” állt – mellesleg éppen emiatt a Hitler–Sztálin-paktum is a feledés homályába veszett. S persze nem szabad megfeledkeznünk – különösképpen Franciaország és Olaszország esetében – a kommunista pártok értelmiségéről sem, valamint arról, hogy a kommunisták milyen szerepet játszottak a náci uralommal szembeni ellenállásban. Tehát számtalan tényezőt figyelembe kell vennünk akkor, ha a náci és a kommunista terror értékelésének visszásságait firtatjuk.
– Utolsó kérdésem talán kissé provokatívnak tűnhet: hogyan vélekedik arról, hogy manapság éppen egy olyan személy országunk miniszterelnöke, aki annak idején a kommunista titkosrendőrség szigorúan titkos tisztjeként szolgálta az elnyomó rendszert?
– Az egykori keleti blokk számos országában – például Romániában és Oroszországban is – volt kommunisták, sőt: a kommunista titkosrendőrség egykori tagjai tértek vissza a hatalomba. Ez sajnos nemcsak Magyarországon probléma, hanem más olyan országokban is, ahol egyelőre még nem mondatott ítélet a közelmúlt történelme fölött.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.