A testreszabott törvényjavaslat

„Testreszabott” feltételekkel kíván új vezetőt találni a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) élére a kormányzat – olvasható ki a parlament elé benyújtott törvénytervezetből és a szocialista módosító javaslatokból. Szakértők szerint mégis kérdéses, hogy lesz-e olyan, magára valamit adó pénzügyi vezető, aki elvállalja a nyilvánvalóan politikai állást.

2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MSZP nem talál különösebb kifogásolnivalót azon, hogy a PSZÁF-ről szóló törvényjavaslat – az OECD és az Európai Bizottság illetékesei, illetve több hazai banki szakértő által is bírált módon – az egyszemélyi helyett kollektív vezetést alakítana ki a pénzügyi felügyeletnél – derül ki a párt képviselői által beadott módosító indítványokból. Ezek ugyanakkor – ha elfogadná őket a parlament – az eddiginél is tovább szűkítenék azon személyek körét, akik a PSZÁF majdani irányítására hivatott felügyeleti tanács elnökeként szóba jöhetnének. A beterjesztett eredeti kormányjavaslat szerint az új tanácselnök csak olyan vezető lehet, aki szakirányú felsőfokú végzettséggel rendelkezik és legalább tíz évig dolgozott valamelyik hazai pénzügyi intézménynél vagy az azokat ellenőrző, szabályozó közigazgatási szervnél. Ez jelentős szigorítás a jelenlegi PSZÁF-törvényhez képest, hiszen az csak ötéves hasonló gyakorlatot ír elő.
A tervezethez benyújtott egyik MSZP-s módosítás pénzügyi felsőfokú végzettséget és felsőfokú nyelvvizsga meglétét is előírná a majdani elnök számára.
Utóbbi javaslat rögtön szűkítené a sajtó által eddig megemlített lehetséges elnökjelöltek körét. Lapunk információja szerint ugyanis egyiküknek, Radnai György korábbi pénztár-felügyeleti vezetőnek – akit a miniszterelnök a napokban nevezett ki egészségügyi kormánybiztossá – hiányzik a felsőfokú nyelvvizsga-bizonyítványa. Kérdéses az is, hogy megfelelne-e a követelményeknek egy másik valószínűsített jelölt, Bodnár Zoltán, a Nemzeti Autópálya Rt. elnöke, aki jogi végzettséggel rendelkezik.
Úgy tudjuk, a „szűkítések” ellenére az eddig szóba került további jelöltek – Asztalos László egykori biztosításfelügyeleti vezető és László Csaba pénzügyminiszter – mellett kormányzati körökben további új nevek is felmerültek. A kormánypárti módosítások elfogadásával jócskán megnőne Király Júliának, a Nemzetközi Bankárképző Központ Rt. vezetőjének esélye a poszt elnyerésére. A szakember éppen most köszönt le a Postabank elnöki posztjáról, s a hírek szerint az is kérdéses, hogy kívánja-e a továbbiakban irányítani a bankárképzőt. Fontolóra vehetik új tanácselnökként Kovács Álmost, a Pénzügyminisztérium megbízott közigazgatási államtitkárát is. Az ő jelöltségét azonban némiképp valószínűtlenné teszi, hogy a napokban kapott új megbízást: ő vezeti majd az egykori keletnémet titkosszolgálat, a Stasi pénzeinek itthoni útját vizsgáló bizottságot.
Lapunk által megkérdezett szakértők ugyanakkor valószínűtlennek tartják, hogy ismert pénzügyi szakemberek elfogadnák a nyilvánvalóan politikai állást .
A közvetlen kormányzati kontroll mellett a bankszakemberjelöltek számára akadályt jelenthet az is, hogy a számukra megszokott többmilliós havi fizetésekhez képest e poszton valószínűleg kevesebbel kellene beérniük.

Visszatérő szocializmus?
A felügyeleti tanács formájában a rossz emlékű kollektív vezetés modelljét akarják visszacsempészni az államigazgatásba a szocialista korszak egykori politikai Elnöki Tanácsának mintájára. Ez csak a felelősség elhárítását és az intézkedési lánc összezavarását segíti elő – áll Lezsák Sándor (MDF) parlamenti képviselőnek a PSZÁF-törvényhez benyújtott módosító javaslatában. A honatya ezért kezdeményezi, hogy a kollektív vezetésről szóló valamennyi passzust töröljék a tervezetből.

Király Júlia a Postabank lemondott, de december 16-ig a hivatalát ellátó vezérigazgatója tegnap látványosan kiállt a PSZÁF mellett. Az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) tízéves fennállásának évfordulóján tartott ünnepségen kijelentette: az OBA létezésének tíz esztendeje alatt nem került politikai viták kereszttüzébe, nem úgy, mint napjainkban a PSZÁF. Aláhúzta: a pénzügyi szakma egészének nevében tiltakozik az ellen, hogy a napi politika beleszóljon egy szigorúan szakmai szervezet operatív munkájába. Úgy fogalmazott, hogy a PSZÁF nem szakmai alapokon nyugvó szervezeti és szerkezeti átalakítása ellen a pénzügyi szakmának egységesen fel kell emelnie a hangját. (H. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.