Elégtétel a meghurcolt jogászságnak

Bírákat, ügyészeket, ügyvédeket és munkatársaikat 1945 után ért jogtalan sérelmek feltárása és az erkölcsi rehabilitáció a feladata annak a hattagú testületnek, amelyet tegnap mutatott be Bárándy Péter igazságügy-miniszter.

Szakács Árpád
2003. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendelkezésre álló iratok alapján mintegy 5–10 ezer közé tehető azoknak a száma, akik a jogászi szakmában váltak törvénysértés áldozatává a második világháború után – mondta tegnap Zinner Tibor, a jogászságot 1945 után ért törvénysértések orvoslása érdekében létrehozott bizottság elnöke. – A hattagú testület már feltárta azokat a különböző szintű jogszabályokat, amelyek a „jogászság megtörése, a pártos igazságszolgáltatás kialakítása” érdekében születtek meg 1945 után – tette hozzá. A bizottsághoz fél évtizeden át fordulhatnak a törvénysértő határozat semmisségének kimondása, az erkölcsi rehabilitáció érdekében azok az érintettek és hozzátartozóik, akikre nem vonatkoznak az eddigi semmisségi törvények – közölte.
Bárándy Péter rámutatott: „Bár a jogászok számtalanszor kerültek olyan helyzetbe ebben az időszakban, hogy mások jogait megsértsék, de mi mégis jól tudjuk, hogy voltak olyanok is, akik inkább megváltak hivatásuktól, és akár a börtönt is vállalták, de nem vettek részt a törvénysértésekben.”
Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke kiemelte: „Kegyelettel emlékezünk mindazokra, akik a terrorítélkezés következtében vesztették életüket, szabadságukat, és fejet hajtunk az igazságszolgáltatás azon hősei előtt, akik inkább vállalták a nélkülözést, de nem vettek részt a törvénysértésekben.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.