Folytatódó vita a KSH-elnök leváltásáról

Élesen bírálta az ellenzék tegnap a parlamentben napirend előtt a kormányt Mellár Tamás KSH-elnök menesztése miatt. A Fidesz és az MDF a független intézmények elleni újabb támadásról beszélt, a kabinet az uniós csatlakozással indokolta a leváltást. Lendvai Ildikó (MSZP) Antall József néhai miniszterelnököt , és javaslatot tett arra, hogy a volt kormányfő halálának évfordulóján a pártok együtt koszorúzzanak. Áder János (Fidesz) a felvetést úgy értékelte: az MSZP arcátlanságának és cinizmusának nincs határa.

Kis Ferenc
2003. 11. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áder János szerint Mellár Tamás leváltása újabb támadás a független intézmények ellen. Kormányzati nyilatkozatokra reagálva, amelyek szerint szakmai okok miatt menesztették a KSH vezetőjét, emlékeztetett: Mellár az ENSZ statisztikai bizottságának vezetője, és mindeddig a Medgyessy-kabinet sem fogalmazott meg bírálatot a tevékenységével összefüggésben. – Tegye fel a kezét, aki elhiszi Gál J. Zoltán kormányszóvivő indokát, miszerint az EU-csatlakozás diktálta kihívások indokolják Mellár eltávolítását – szólította fel az MSZP-frakciót Áder. Miután a képviselőcsoportból mindössze három fő emelte magasba a kezét, annyit mondott: nem csoda, önök is tudják, hogy nem ez az igazság. Úgy vélte, nem lehet más oka Mellár eltávolításának, mint az, hogy Medgyessy Péter belátta: nem tud eredményes gazdaságpolitikát folytatni, így manipulálni akarják a statisztikai adatokat. Herényi Károly (MDF) Mellár ügye kapcsán azt tudakolta: mikor lesz vége a kormány által folytatott zsákmányszerző hadjáratnak. Erre reagálva Kiss Péter kancelláriaminiszter emlékeztetett: Mellár Tamás az MDF választmányának tagja volt, ám állítása szerint nem ez, hanem az uniós csatlakozás a leváltás valódi oka. Bárándy Péter igazságügy-miniszter pedig azzal reagált a független intézményekkel összefüggő ellenzéki kritikákra, hogy az „új magyar fideszes szóhasználat szerint az a független, aminek vezetését az ellenzéki párt elfogadja”. Az SZDSZ hétfői frakcióülésén is téma volt Mellár menesztése. Úgy tudjuk, néhány képviselő a vitában indokolatlannak nevezte a felmondást.
Lendvai Ildikó (MSZP) arra kérte fel az Antall József halálát követően hivatalba lépett négy kormányfőt, hogy a néhai miniszterelnök halálának évfordulóján együtt koszorúzzanak. – Ez most nem üres, színpadias gesztus – tette hozzá Lendvai. Herényi Károly (MDF) szerint viszont nem helyes egy évforduló kapcsán a miniszterelnök tevékenységéből aktuálpolitikai ügyet kovácsolni, ha az MSZP komolyan gondolja – tette hozzá – ezt a kezdeményezést, először bocsánatot kellene kérniük. Utalt arra, hogy egyes MSZP-sek korábban antiszemitának, kisebbségellenesnek és a horthysta idők visszaidézőjének nevezték Antall Józsefet. Áder csupán annyival reagált Lendvai felvetésére, hogy az MSZP arcátlanságának és cinizmusának nincs határa.
Az uniós támogatásokhoz nélkülözhetetlen informatikai ellenőrző rendszer ügyében interpellálta a földművelésügyi minisztert Tóth Imre (Fidesz). A rendszerre kiírt pályázat kapcsán több furcsaság is történt, míg végül a Hewlet-Packard nyerte a megbízást, amely cég viszont Tóth szerint padlóra küldte a lengyel rendszert. Németh Imre elismerte, hogy valóban voltak problémák a rendszerrel Lengyelországban, de úgy vélte: a Hewlett-Packard Magyarország Kft.-nek semmi köze ehhez. Tóth nem, a parlament elfogadta választ.
Az Európai Uniós Kommunikációs Közalapítvány által a népszavazási kampányban kiadott szórólapok költségét kifogásolta az azonnali kérdések órájában Lengyel Zoltán (Fidesz). Elmondta: 3,5 millió szórólap szavanként egymillió forintba került, az összköltség 348 millió forint volt.
Baráth Etele, a MeH államtitkára ezt cáfolta, és megjegyezte: 140 millió forintot tett ki a postaköltség, és a 348 millió forintból le kell vonni a nyomtatási és terjesztési kiadásokat is. Szerinte így 19 fillérbe került egy szó.
Az Országgyűlés nem járult hozzá Deutsch Tamás fideszes képviselő mentelmi jogának felfüggesztéséhez, miután a kétharmados többséget igénylő döntésnél csak a kormánypárti frakciók szavaztak igennel.

A parlament ügyrendi bizottsága a szocialisták javaslatára elnapolta a Fidesz kezdeményezését a paksi üzemzavarral kapcsolatos vizsgálati jelentés tárgysorozatba vételéről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.