Forintspekulációk

Hírösszefoglaló
2003. 11. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisebbfajta pánik alakult ki tegnap az állampapírok másodlagos piacán, a bankközi devizapiacon pedig jelentősen gyengült a forint. Az euró kilépett a 250–260 forintos árfolyamsávból, amelyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyminisztérium egyaránt szükségesnek tart a 2005-ös inflációs célok eléréséhez.
A deviza- és állampapír-piaci bizonytalanság már az előző héten tapasztalható volt. Csütörtökön kezdett számottevően gyengülni a forint. A bizonytalan helyzet kialakulásához az oroszországi fejlemények is hozzájárultak azzal, hogy váratlanul letartóztatták a legnagyobb orosz olajvállalat, a Jukosz vezetőjét. Pénteken már reggel jelentősen gyengült a magyar valuta, délelőtt az euró árfolyama átlépte a 260 forintos küszöböt. Az MNB többszöri szóbeli intervenciója hatására ismét erősödött a magyar valuta. Az MNB részéről megismételték, hogy az euró/forint árfolyamot 250 forint közelében tartják elfogadhatónak az inflációs cél eléréséhez. Pénteken a kötvénypiacon egyre inkább kaotikus helyzet alakult ki. Tegnap kora reggel tovább gyengült a forint, és az államkötvénypiacon tovább emelkedtek a hozamok. Az euróárfolyam számottevő mértékben átlépte a 260 forintot, délelőtt 10 órakor az euróval 264,20/40 forinton kereskedtek. A kereskedők szerint jelentős mértékű spekuláció alakult ki, a külföldi befektetők arra számítottak, hogy a monetáris tanács kamatemelésre kényszerül. Míg a piac látott esélyt a kamatemelésre, addig a józanul gondolkodó magyar és nemzetközi elemzők határozottan a kamatláb szinten tartását jósolták meg. Az MNB monetáris tanácsa tegnap kora délután végül az elemzői véleményeket igazolva nem mozdította el a 9,5 százalékos kamatszintet.
Az államkötvénypiacon a hozamemelkedés azt követve állt meg, hogy az MNB bejelentette: nyílt piaci műveletekkel törekszik az egyensúly helyreállítására. Az MNB államkötvény-vásárlásának hatására a reggeli 50 bázispontos hozamemelkedés után 20-30 bázispontos korrekció következett be. Az MNB továbbra is elkötelezett az euró 2008-as bevezetése mellett – közölte a jegybank sajtóközleményben. Az MNB vezetése bízik abban, hogy a piaci rendellenesség gyorsan korrigálódik. Missura Gábor, az MNB szóvivője az MTI–Econewsnak elmondta, hogy a jegybank azért kezd vásárolni állampapírokat, hogy keresletet teremtsen a piacon, mivel jelenleg kevés a vevő, és nagyon sokan kívánnak eladni. A piaci egyensúlytalanságnak nincs fundamentális, a gazdaság alapvető problémáiból származó oka, ezért a jegybank nyílt piaci eszközökkel kívánja segíteni az egyensúly helyreállítását – tette hozzá.
László Csaba pénzügyminiszter bejelentette: a pénzügyi kormányzat támogatja az MNB törekvését, hogy nyílt piaci műveletekkel segíti az állampapírpiac konszolidálását. A pénzügyminiszter úgy vélte, a gyors hozamemelkedésnek és a forintgyengülésnek fundamentális okai nincsenek.
A monetáris tanács ülését követve Missura Gábor azt nyilatkozta, hogy a változatlan kamat mellett a tanács az inflációs célok teljesítéséért továbbra is a 250–260 forint/eurós árfolyamsáv erősebb felében lévő árfolyamot tartja indokoltnak.
A bankközi devizapiacon zárásra némileg megnyugodtak a kedélyek, a forint/euró kurzusa 261,50/60 forinton zárt, ez két forintot meghaladó drágulásnak felelt meg. Elemzők a zárást követve rámutattak, hogy a napokban a forintállampapír spekulációja folytatódhat. A Budapesti Értéktőzsdén viszont aránylag nyugodt üzletmenet folyt. A forgalom nem érte el a hatmilliárd forintos határt, a BUX viszont 0,47 százalékkal erősödött. A nap meglepetését a Zalakerámia szerezte nyolcszázalékos drágulásával, a Rába bejelentette, hogy saját fejlesztésű terepjárókat gyárt a honvédség részére.
A négy vezető részvény vegyesen fejezte be a kereskedést. A Matáv 1,24 százalékkal, a Richter 2,17 százalékkal drágult. A Mol 1,44 százalékkal gyengült, az OTP ára változatlan maradt. A kisebb forgalmú részvények esetében nagyobb ármozgást lehetett tapasztalni, az Egis 0,4 százalékkal, a BorsodChem öt százalékkal erősödött. Elemzők a tőzsdezárást után rámutattak, hogy növekedésével az orosz RTS index kedvezően hatott azon cégek részvényeire, amelyek orosz üzleti kötődéssel rendelkeznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.