Ígéretek a távközlési szektorban

Jelentős piaci átrendeződésre lehet számítani az új elektronikus hírközlési törvény hatálybalépését követően: az árak lényegesen csökkennek, az új szabályozás megteremti a versenyhelyzetet – mondta tegnap Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter. A tárca vezetője által említett átrendeződés hosszabb folyamat lesz, legkorábban jövő év második felétől várhatók eredmények.

Putsay Gábor
2003. 11. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Családonként minimum ötszáz forinttal csökkennek jövő év elejétől a távközlésre vonatkozó kiadások. Az új elektronikus hírközlési törvény elfogadása lehetővé teszi, hogy 250 ezer háztartásban, ahol szociális alapon veszik igénybe a szolgáltatásokat, ezer forinttal legyenek alacsonyabbak a költségek – jelentette ki tegnap Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter az elektronikus hírközlési törvényt, illetve a parlament elé beterjesztett és elfogadott módosító javaslatokat értékelve. Mint ismert, az Országgyűlés hétfőn fogadta el a törvényt, amely az EU-normákat figyelembe véve új szabályozási környezetet teremt a 2001. december 31. óta liberalizált hazai távközlési piacon. Kovács Kálmán szerint az új jogszabályok és a végrehajtási rendeletek átrendezik a hazai piacot, megkezdve a monopóliumok lebontását: több tízmilliárd forint átcsoportosítása valósul meg, ennek a kétharmada árcsökkenés formájában a fogyasztóknál jelenik meg, további egyharmadot az alternatív cégek használnak fel piaci jelenlétük megerősítésére. Az informatikai és hírközlési tárca a vezetékes és mobiltelefóniában számol jelentősebb árcsökkenéssel, a várakozások szerint ez a tendencia lesz jellemző az internetpiacon is. Ugyanakkor az év végétől megszűnik egyes fogyasztói csoportok és a cégek állami dotációja az internetpiacon, az újabb és hirtelen árváltozást azonban a piac – mint ahogy erre a tárcánál számítanak – nem tudja egyik napról a másikra kiegyenlíteni. Nem rendezi a törvény a kábeltelevíziós szektor helyzetét; a miniszter szerint 2004 májusában terjesztik a parlament elé az új liberalizációs csomagot.
A törvény hatálybalépését követően a Hírközlési Felügyelet helyett a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) működik, a Hírközlési Döntőbizottság szerepét pedig a Nemzeti Hírközlési Tanács veszi át. Utóbbi elnökét az informatikai miniszter javaslata alapján a miniszterelnök nevezi ki. Az NHH főigazgatójának személyére viszont a tanács tagjai és megválasztott elnöke tesz javaslatot, a kinevezésről a miniszter dönt.
A kedvezményeket illetően is alaposan átrendeződik a piac: a jelentős erővel rendelkező szolgáltatók továbbra is adhatnak kiemelt ügyfeleiknek kedvezményeket, azonban ezeket nem köthetik feltételekhez.
A 2001-ben liberalizált piacon hasonló jelenségek voltak tapasztalhatók, mint az EU államaiban a piacnyitást követően – mondta lapunknak Bölcskei Imre, a Matáv Rt. szabályozási igazgatója. A további átrendeződés hosszabb folyamat lesz, a jövő év második felétől várhatók változások. A törvény hatálybalépését követően lényegesen kisebb lesz a mozgásterük a jelentős cégeknek az alternatívokhoz képest, utóbbiaknak azonban igencsak meg kell dolgozniuk az új ügyfelekért – tette hozzá. Kedvező lesz az alternatívok számára, hogy a nagy- és kiskereskedelmi árrést a maguk hasznára tudják fordítani, ugyanakkor ezt például a Matáv csak korlátozottan teheti meg. A piac torzításához vezethet, ha egyes cégek önköltség alatt kínálják szolgáltatásaikat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.